BRATISLAVA. Súdna rada by mohla ako kolektívny orgán podávať disciplinárne návrhy na sudcov. Nahradilo by sa tak súčasné oprávnenie predsedu Súdnej rady, ktorý má v rukách túto kompetenciu.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda.
„Vzhľadom na skutočnosť, že súdna rada už nie je kreačným orgánom pre disciplinárne senáty, ako aj na zrušenie jej dohľadovej právomoci nad činnosťou disciplinárnych senátov Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, došlo k zániku právnej prekážky stretu tzv. ‚sudcu a žalobcu‘ v jednom subjekte. Tým sa vytvoril priestor na vrátenie návrhovej kompetencie súdnej rade ako orgánu sudcovskej legitimity, ktorý je zodpovedný za plnenie úloh verejnej kontroly,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.
Upravuje sa spôsob výberu prísediacich
Tiež sa navrhuje vytvorenie novej databázy pre prísediacich disciplinárnych senátov, ktorá bude pozostávať zo sudcov zvolených Súdnou radou. V súvislosti so zmenou zloženia disciplinárnych senátov, ktoré majú po novom pozostávať z predsedu disciplinárneho senátu, členov disciplinárneho senátu a prísediacich, sa nanovo upravuje spôsob výberu prísediacich.
Právna úprava je podľa rezortu zameraná ako na prvostupňové, tak aj odvolacie disciplinárne senáty, pričom sa mení podľa toho, kto je disciplinárne obvineným.
Ako rezort ďalej priblížil, koncepčne je právna úprava nastavená tak, že vždy je zastúpený prísediaci z databázy prísediacich kreovanej Súdnou radou (nesudcovia), pričom ďalšími prísediacimi sú osoby reprezentujúce ten stav, ktorého člen je disciplinárne obvineným.
Čo sa týka výkonu pôsobnosti Súdnej rady ako kolektívneho orgánu oprávneného podať disciplinárny návrh, je podľa rezortu spravodlivosti potrebné zmeniť aj subjekt, ktorý má právo vykonávať úkony smerujúce k zisteniu skutkového stavu disciplinárneho previnenia, ktorého sa mal sudca dopustiť.
Zároveň sa zavádza na vykonanie týchto úkonov inštitút poverenia členov Súdnej rady, ktorého účelom je zabezpečiť kvalifikované podklady a v prípade dôvodného podozrenia, že sudca sa dopustil disciplinárneho previnenia, pripraviť aj kvalifikovaný návrh disciplinárneho návrhu, o ktorom bude Súdna rada rozhodovať ako kolektívny orgán na zasadnutí Súdnej rady.
Obmedzenie zverejňovania hodnotení sudcov
Novela zakotvuje aj úlohu Súdnej rady metodicky riadiť a usmerňovať hodnotiace komisie a vykonávať dohľad nad ich činnosťou ako orgán, ktorý ich kreuje.
Rovnako by sa mala opätovne zaviesť možnosť priznania odmeny a paušálnych náhrad sudcovi. Odmeny sú však ustanovené ako fakultatívna možnosť a to tiež iba v prípade, ak to budú umožňovať finančné možnosti súdu.
Novelou zákona by sa tiež malo obmedziť zverejňovanie hodnotení sudcov s cieľom zabezpečiť ich ochranu pred negatívnymi vplyvmi.
Zákon sa dopĺňa o sprístupnenie celého znenia hodnotenia sudcu, napríklad predsedovi súdu, subjektu oprávnenému podať disciplinárny návrh a podobne s tým, že sa ustanovuje povinnosť o toto hodnotenie požiadať hodnotiacu komisiu.
Čo ďalšie riešila v stredu vláda:
- Projekt zabezpečenia infraštruktúry protivzdušnej obrany bude strategickou investíciou. Vláda schválila návrh ministerstva obrany. Zároveň uznesením súhlasila s realizáciou, jej financovaním z kapitálových výdavkov, so zabezpečením projektovej činnosti, začatím stavebných prác a úprav a s uskutočnením ďalších potrebných krokov.
- Nájdený archívny dokument bez majiteľa by mohol automaticky získať do vlastníctva štát. Nálezca takéhoto dokumentu by mohol dostať nálezné vo výške desať percent z hodnoty dokumentu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorý vláda.
- Vláda vzala na vedomie správu o činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) za minulý rok, podľa ktorej úrad vlani uložil poskytovateľom zdravotnej starostlivosti viacero sankcií. Udelil 76 priamych pokút a 35 opatrení na odstránenie zistených nedostatkov a ich príčin.
- Vláda vzala na vedomie informáciu o vybavovaní petícií a sťažností za rok 2024 Úradom vlády SR a orgánmi štátnej správy. Podľa nej v roku 2024 všetky orgány štátnej správy prijali celkovo 65 petícií a 3085 sťažností. V porovnaní s rokom 2023 počet doručených petícií poklesol o 20 (23,5 percenta), počet doručených sťažností poklesol o 203 (6,2 percenta).
- Vláda vzala na vedomie informáciu ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie. Najvyššie záväzky po lehote splatnosti, 674,76 milióna eur, mali štátne univerzitné a fakultné nemocnice.