Moskovské oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny spôsobili aj diplomatickú vojnu. A nielen vo svete, v Európe, ale aj u nás doma, na politickej scéne. Čo tam vlastne Robert Fico bude robiť? Ako sa na to pozerajú aj samotnom Smere? Čo Slovensko získa a čo stratí?
V ARÉNE s Janou Krescanko Dibákovou sa o tom, či môžeme oslavy oddeliť od vraždenia na Ukrajine, rozprával predseda Zahraničného výboru NR SR za SMER Marián Kéry s podpredsedom výboru za PS a bývalým veľvyslancom pri NATO Tomášom Valáškom.
V ARÉNE s M. Kérym a T. Valáškom zaznelo:
- či vedia, kto v Smere vyberal členov delegácie na oslavy do Moskvy,
- či má logiku nespájať oslavy s dianím na Ukrajine, keď to robí samotný Putin,
- aké diplomatické dôsledky bude mať cestovanie do Moskvy pre Slovensko,
- či sa vieme odstrihnúť od ruských zdrojov, alebo sabotovať Európsku komisiu.
Úprimne sa teším, že tu máme zástupcu strany Smer. Vám nezakázali prísť? Pretože poslanci za Smer nezvyknú chodiť do SME, nezvykli chodiť ani do relácie Na hrane, ktorú som moderovala v TV Joj. Pýtam sa, samozrejme, zo žartu.
Marián Kéry: Som tu a poďme na to.
Ako vyzeralo to „vyberanie“ predstaviteľov, ktorí pôjdu s Robertom Ficom v delegácii do Moskvy, pretože ani rôzni predstavitelia Smeru o tom nevedeli. Vy napokon ako šéf Zahraničného výboru NR SR sa tam nechystáte? Nie je toto celkom záhadná záležitosť?
Kéry: Nie je to záhadná záležitosť, pretože je to v rukách Úradu vlády Slovenskej republiky a predsedu vlády. To nie je parlamentná cesta. Ale poďme skôr k tej ceste, ktorá viacerých irituje.
Je predsa historickým faktom, že územie Slovenska počas druhej svetovej vojny, a mám na mysli najmä roky 1944-1945, oslobodzovali najmä vojaci Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády a, samozrejme, partizánov a vojakov 1. Československého armádneho zboru pod vedením Ludvíka Svobodu.
Na území Slovenska zahynulo takmer 64-tisíc vojakov Červenej armády, 6 845 je pochovaných na našom Slavíne a takmer 11-tisíc vojakov Rumunskej kráľovskej armády.
Bývalé národy a národnosti Sovietskeho zväzu priniesli najväčšie obete, aby bol porazený nacizmus a fašizmus. Preto je pre mňa absolútne logické, že Robert Fico sa zúčastňuje na týchto oslavách v Moskve.
Tomáš Valášek: Nikto nepopiera zásluhy Červenej armády či Rumunskej kráľovskej armády pri oslobodení Československa.
Osobne som si bol uctiť osloboditeľov Bratislavy pred pár týždňami a pamätníkov v strede Bratislavy. Takže v tomto medzi nami nezhoda nie je.
Otázka je, či treba pre to, aby sme si pripomenuli oslobodenie Európy od nacizmu a koniec druhej vojny, cestovať do Moskvy a stretnúť sa dnes s Vladimirom Putinom, ktorý nebol ani narodený v čase, keď títo osloboditelia bojovali.
Slavín nestačí, musí sa ísť do Moskvy
Nestačil Slavín? Naozaj potrebujeme ísť do Moskvy a robiť k tomu upútavku od októbra-novembra minulého roka?
Kéry: Opakujem, je to historická súvislosť, historický fakt. Pripomíname si 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny na európskom kontinente.
My, v drvivej väčšine Európy, to robíme 8.mája ako Deň víťazstva.
Viaceré bývalé sovietske republiky to majú 9.mája. Ja tam nič nevidím, vôbec to nespájame s tým, že účasť Roberta Fica v Moskve na Červenom námestí bude legitimizovať to, čo prebieha na Ukrajine.