BRATISLAVA. Kvakovce, Nová Kelča, Bžany, Parihuzovce či Donovaly sú malé obce na rôznych miestach Slovenska, ktoré ľudia využívajú aj na rekreáciu.
Na jeseň 2022 v nich začal stúpať počet prihlásených obyvateľov na trvalý pobyt. Koncom októbra sa totiž konali miestne voľby.
Na obec Kvakovce už upozornila Nadácia Zastavme korupciu v relácii Cez čiaru.
Denník SME sa pozrel na údaje o počte obyvateľov zo Štatistického úradu SR a na počty zapísaných voličov vo voľbách. Hľadal podobné prípady ako Kvakovce.
Potrebovali sme nájsť také obce, kde počet obyvateľov stúpol neprirodzene. V niektorých obciach totiž napríklad rastie, lebo sú v blízkosti miest.
Ukázalo sa, že účelové prihlasovanie sa na trvalý pobyt pred komunálnymi voľbami môže byť obvyklejšie, ako sa zdá. Umožňuje to zákon, ktorý stanovuje ako podmienku pre účasť vo voľbách iba trvalý pobyt a nič iné sa neskúma.
Denník SME našiel ďalších päť podobných obcí. V dvoch príchod nových obyvateľov mohol mať vplyv na výsledok volieb.
Existujú aj ďalšie prípady účelového prihlasovania sa na trvalý pobyt, ktoré posudzoval Najvyšší správny súd, a vo verejne dostupných dátach denník SME tieto obce neidentifikoval. Dáta ani nemusia byť úplne presné.
Napríklad nezvolená kandidátka z obce Podhradie v okrese Martin Diana Koškárová Jančíková sa obrátila na súd s podozrením, že pred voľbami sa v obci prihlásilo na trvalý pobyt najmenej 30 občanov. Súd to preveroval, ale nepreukázalo sa to.
V obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom však súd zistil, že pred voľbami sa skutočne prihlásilo 23 ľudí a za mesiac a pol po voľbách sa 17 z nich odhlásilo.
Rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom na starostu bol len pritom len 12 hlasov.