BRATISLAVA. Povolenie na prelet od Poľska pre vládny špeciál s premiérom Robertom Ficom pre jeho cestu do Moskvy pôsobilo, že slovenská delegácia nebude mať problém sa do Ruska dostať.
V stredu popoludní sa však tri Pobaltské štáty Estónsko, Litva a Lotyšsko - Ruskom najohrozenejší členovia NATO podľa vyjadrení mnohých vojenských stratégov - Ficovej návšteve agresorskej krajiny na Ukrajine postavili.
Všetky tri krajiny deklarovali, že slovenskému vládnemu lietadlu neumožnia prelet cez svoj vzdušný priestor.
Najasertívnejší postoj zaujalo Lotyšsko. Oslavy Dňa víťazstva v Moskve 9. mája pri príležitosti 80. výročia porážky Tretej ríše označilo tamojšie ministerstvo zahraničných vecí za "groteskné predstavenie ruskej vojnovej propagandy," s cieľom manipulovať históriu.
Účasť na podujatí, ktoré Fico navštívi ako jediný z predstaviteľov členských štátov EÚ a NATO, považuje za nezlučiteľnú s hodnotami Únie.
Okrem toho, že pobaltské krajiny silným diplomatickým aktom naznačili, aké zásadné sú ich rozpory so slovenským premiérom, Fico čelí podľa jeho vyjadrenia praktickým problémom ako sa do Moskvy dostane.
V čom je problém, k tomu SME pripravilo túto sériu otázok a odpovedí.
1. Aké trasy existujú pre let z Bratislavy do Moskvy?
Keďže ukrajinský vzdušný priestor je pre vojenskú agresiu Ruska bezletovou zónou, let zo Slovenska do Ruska je možné viesť severnou alebo južnou obchádzkou ukrajinského územia.
Severnou trasou je let možné smerovať ponad Poľsko a Bielorusko, prípadne Poľsko, Litvu a Bielorusko, či Poľsko, Litvu a Lotyšsko. Keďže však Pobaltie prelet neumožnilo, vládny stroj letky ministerstva vnútra má len dve možnosti.