BRATISLAVA. Kým sa Slovenka Katarína Mathernová - veľvyslankyňa Európskej únie v Ukrajine - spamätáva z hroznej noci v Kyjeve po ďalšom útoku na ukrajinské hlavné mesto, premiér Robert Fico je už v lietadle na ceste do Moskvy.
"Dnes večer som sa naozaj bála. Ďalšia noc takmer nepretržitých útokov. Ďalšia noc na podlahe v mojej kúpeľni. Ďalší masívny útok na Kyjev dnes skoro ráno," napísala v stredu o dronovom útoku Ruska na výškovú obytnú budovu. Zomreli dvaja ľudia a medzi zranenými sú štyri deti.
Napriek tomu, že Putin jednostranne vyhlásil k oslavám 80. výročia druhej svetovej vojny dočasné prímerie na Ukrajine, aj vo štvrtok ráno ukrajinské vzdušné sily hlásili ruské taktické letecké útoky s použitím navádzaných leteckých bômb v Sumskej oblasti.
Premiér Fico napriek tomu a napriek intenzívnemu tlaku opozície, občianskej spoločnosti, Európskej únie, Poľska či pobaltských štátov vyrazil na cestu na Deň víťazstva do Ruska, ktoré organizuje agresorský režim ruského prezidenta Vladimira Putina.
Jeho lietadlo letí napokon južnou trasou cez oblasť Čierneho mora. Pobaltské štáty totiž v stredu oznámili, že mu prelet neumožnia.
Kým odletel, v Piešťanoch si vo štvrtok krátko pred poludním z prvej rady pod tribúnou na oficiálnych oslavách 80. výročia víťazstva nad fašizmom vypočul z úst prezidenta Petra Pellegriniho, ako ani aktuálne udalosti nezmažú obetu vojakov ZSSR pri oslobodzovaní Československa. Ruskú agresiu na Ukrajine v tejto časti prejavu priamo nespomenul.
Fico však od prezidenta počul aj odmietnutie podpory "moderných stúpencov" fašizmu bez ohľadu na to, či dnes nosia obleky.

Premiérov Smer podporuje väzobne stíhaného Daniela Bombica, ktorý je obvinený z extrémizmu či podnecovania. Za prívržencov fašizmu v "oblekoch" zvyknú politici hovoriť o predstaviteľoch hnutia Republika pod vedením Milana Uhríka, ktorý v minulosti pôsobili v ĽSNS Mariana Kotlebu, odsúdeného za prejavovanie sympatií neonacistickej ideológii.
Prezident však v prejave zmienil, hoci nepriamo, že by sa Slovensko nemalo odvracať od svojich spojencov. Konkrétne povedal, že by si malo vyhodnotiť, kto je partnerom do zlých čias a odmietol budúcnosť krajiny ako izolovanej od demokratických partnerov. To je podľa Pellegrini cesta k väčšiemu ohrozeniu krajiny v nestabilnom svete.
Zmienka o Rusku sa neobjavila ani v prejave predsedu parlamentu Richarda Rašiho. Aj on všeobecne hovoril o potrebe mieru, vyslovil uznanie slovenským odbojárom.
Keď moderátor STVR a aj podujatia Viliam Stankay hovoril o dôležitosti pripomenúť si aj začiatok vojny, spomenul útok Nemecka na Poľsko. O tom, že Poľsko napadol aj Sovietsky zväz sa nezmienil.
Potom na pódium predstúpil premiér Fico.
Fico manipuloval obrazmi o železnej opone
Premiér sa vo svojom vystúpení prepracoval aj k obhajobe svojej návštevy Moskvy. "Učinil som tak v roku 2015, a ak mi v tom nezabránia, aby som sa tam dostal zajtra, učiním tak aj v roku 2025," povedal.
Jedno z jeho prvých slov na tribúne v Piešťanoch bolo "mier". Citoval aj francúzskeho novelistu Louisa Ferdinanda Célinea. "Vojna je vzájomné vraždenia sa ľudí, ktorí sa nepoznajú, pre zisk malej skupiny, ktorá sa pozná veľmi dobre," tvrdil Fico.