BRATISLAVA. Pripomenúť si výročie oslobodenia a víťazstva nad nacizmom je dôležité i preto, aby nedostali šancu snahy a ideológie, ktoré môžu opätovne priniesť podobné utrpenie ako za 2. svetovej vojny.
Upozornil na to predseda PS Michal Šimečka, ktorý si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.
„Pripomíname si obrovské množstvo ľudí rôznych národností, ktorí položili svoj život za víťazstvo nad nacizmom a to, aby Európa mohla prežiť ďalšie desaťročia v mieri,“ zdôraznil Šimečka.
„Práve tým, že si pamiatku týchto obetí pripomíname, apelujeme zároveň na to, aby sa ideológie a snahy, ktoré takéto vojnové hrôzy vyvolávajú, nedostali k moci a aby sme sa im vždy vedeli vzoprieť,“ dodal.
V tejto súvislosti považuje za nevhodnú cestu predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy na oslavy výročia ukončenia vojny. „Je nesmierne nešťastné, ak si premiér pripomenie výročie ukončenia vojny v Ruskej federácii, ktorá začala a vedie agresívnu vojnu voči svojmu susedovi,“ upozornil.
Sloboda a mier boli draho vykúpené obeťami druhej svetovej vojny, práve im je potrebné vzdať hold a uctiť si ich pamiatku. Pri príležitosti 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny to uviedol predseda KDH Milan Majerský, ktorý si spolu s kolegami z hnutia pripomenul štvrtkové výročie pri Pamätníku oslobodenia v Sade SNP v Žiline.
Poukázal na to, že v 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí. „Boli to mladí chlapci, ktorých mocní vtedajšieho sveta poslali na smrť, aby si uzurpovali moc. Boli to tiež nevinní trpiaci civilisti, ženy i deti - tí všetci sú obeťami hroznej vojny. A práve im sme sa prišli pokloniť,“ zvýraznil.
Upozornil zároveň na súčasnú absenciu empatie, snahy o spoluprácu a vzájomné pochopenie, ktoré môžu viesť k zopakovaniu hrozného scenára globálneho konfliktu. Vyzval preto na zabránenie možného vzniku vojen i ukončenie tých, ktoré prebiehajú.
„Nesmieme podporovať agresorov a diktátorov v ich snahe rozširovať svoje územie a svoju moc,“ zdôraznil ďalej s výčitkou KDH smerovanou k predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD). „Jasne hovoríme, že premiér nemal ísť v čase, keď Rusko stále útočí na Ukrajinu, na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy. Nezastupuje tam totiž všetkých občanov Slovenska,“ vyhlásil.
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko. Informovalo tiež o tom, že jeho predstavitelia - Igor Matovič, Gábor Grendel a Roman Mikulec si pamiatku padlých v 2. svetovej vojne uctia na Ukrajine, ktorá je v súčasnosti okupovaná Ruskom.
„Po miliónoch obetí, po hrôzach holokaustu a rozbombardovaných mestách si Európa pred osemdesiatimi rokmi vydýchla. Mysleli sme si, že takú vojnu už nikdy nezažijeme. Dnes však opäť počujeme výbuchy - nie z minulosti, ale z Ukrajiny,“ povedal líder hnutia Igor Matovič.
Spolu s kolegami preto zdôraznil spoločenskú zodpovednosť nezatvárať oči pred zlom a postaviť sa na stranu pravdy aj v súčasnosti. V tejto súvislosti kritizovali predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) za jeho cestu na oslavy výročia do Moskvy i za jeho postoj voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý považujú za servilný. „V čase, kedy ruský režim vedie krvavú vojnu proti Ukrajine je účasť premiéra Slovenska na tribúne vedľa agresora morálnym zlyhaním a pľuvancom do tváre obetí druhej svetovej vojny,” dodal Matovič.
Ku kritike sa pridala aj predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, podľa ktorej je neakceptovateľné, „ak pri takomto významnom výročí predstavitelia vlády namiesto úcty k odkazu slobody a mieru otvorene kolaborujú s tými, ktorí do Európy vrátili vojnu“.