BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Krajské a okresné úrady vybavia väčšinu žiadosti o sprístupnenie informácií do desiatich dní. Vyplýva to zo správy z kontroly dodržiavania zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú na pripomienkové konanie predložil vedúci Úradu vlády SR Štefan Hudec. Väčšina úradov ale občanom neposkytuje informácie na internete. Celoslovenská kontrola, ktorú robila sekcia kontroly Úradu vlády SR v 119 orgánoch všeobecnej a špecializovanej miestnej štátnej správy od 1. januára 2004 do 31. marca tohto roka, tiež zistila časté nedostatky vo vnútorných predpisoch, podľa ktorých sa poskytujú informácie. V mnohých prípadoch chýba aj vnútorná kontrola dodržiavania zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Počas kontroly dostali kontrolované úrady celkovo 1087 žiadostí o sprístupnenie informácií. Úrady všeobecnej miestnej štátnej správy požiadali o sprístupnenie informácií 436-krát, úrady cestnej dopravy a pozemných komunikácií dostali len 35 žiadostí, úrady životného prostredia 187 žiadostí a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny dovedna 214 žiadostí. Väčšinu - 960 žiadostí (88 %) úradníci vybavili v zákonnej 10-dňovej lehote. V predĺženej lehote do 20 dní odpovedali na 49 žiadostí (5 %). Kompetentným osobám ďalej postúpili na vybavenie 89 žiadostí (8 % ). Na väčšinu žiadostí 654 (60 %) odpovedali poštou, prípadne faxom, na 247 žiadostí (22 %) e-mailom a na 137 žiadostí (12 %) telefonicky alebo osobne.
Celoslovenská kontrola dodržiavania zákona o slobodnom prístupe k informáciám bola na ôsmich krajských a 29 obvodných úradoch, ktoré patria pod rezort vnútra. Kontrolovalo sa tiež osem krajských a 20 obvodných úradov pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie. Sekcia kontroly Úradu vlády SR preverovala dodržiavanie infozákona aj v ôsmich krajských úradoch životného prostredia a 21 obvodných úradov pre životné prostredie a v 25 úradoch práce sociálnych vecí a rodiny SR.
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám, tzv. infozákon, platí od 1. januára 2001. Zákon je postavený na princípe: čo nie je tajné, je verejné. Zdôrazňuje, že na prístup k informáciám má právo každý. O informácie teda môže žiadať ktokoľvek a nemusí preukazovať dôvod, prečo informáciu potrebuje. Verejná je každá informácia, ktorej zverejnenie iné právne predpisy výslovne nevylučujú. Podrobnosti o infozákone medzi iným ponúka internetová adresa: www.infozákon.sk.