Nový pápež Lev XIV., vlastným menom Robert Francis Prevost, pôsobil od polovice osemdesiatych rokov v juhoamerickom Peru.
V tomto období s ním bol v kontakte aj peruánsky kňaz BRAULIO ROSAS , ktorý posledné štyri roky študuje biblické vedy v Ríme. Denník SME sa s ním rozprával v latinsko-americkom kolégiu, vatikánskom seminári pre študentov zo strednej a Južnej Ameriky.
V rozhovore sa dočítate:
- ako sa ako človek prejavoval nový pápež v Peru,
- prečo prijal peruánske občianstvo,
- v čom bude podľa Rosasa iný ako jeho predchodca František,
- či je kritikom Trumpa,
- či je konzervatívec alebo progresívec.
Poznali ste nového pápeža Leva XIV. ešte ako kardinála Roberta Francisa Prevosta?
Áno. Poznal som ho, najmenej dvakrát som sa s ním stretol. Prvýkrát, keď bol vysvätený za biskupa mojej diecézy Huancayo v Peru. Druhýkrát som ho videl minulý rok v októbri. Zúčastnil som sa ako asistent na synode, kde som ho stretával denne. Vždy sa správal veľmi milo. Nezdalo sa však, že by bol rád v centre pozornosti. Je to jednoduchý človek. Veľmi milý, vždy odpovedal s veľkým úsmevom. Nikdy sa nikoho nestránil a vždy sa smial.
Prekvapilo vás, keď ste sa dozvedeli, že pápežom sa stal práve kardinál Prevost?
Áno, skutočne som bol prekvapený. Aj na mňa totiž vplýva to, čo šíria médiá. On podľa nich nebol medzi horúcimi kandidátmi na pápeža. Myslel som si, že sa pápežom stane niekto z veľkých kardinálov, ako napríklad Pietro Parolin alebo Luis Antonio Tagle. To, že sa stal pápežom práve kardinál Prevost, však nebolo prekvapením len pre mňa, ale pre všetkých ľudí na Námestí sv. Petra. Všetci sa pýtali: Kto je tento kardinál? Veď ho poriadne nepoznáme.
Bola vo štvrtok v Peru veľká oslava, keď sa ľudia dozvedeli, že pápežom sa stal arcibiskup, ktorý pôsobil v ich krajine?
Áno. Ale musím dodať, že mnohí Peruánci kardinála Prevosta predtým nepoznali. Počas svojho pôsobenia v Peru nebol totiž v krajine veľmi známy. No keď sa dozvedeli, že pôsobil v Peru, bola veľká oslava vo všetkých diecézach krajiny. Aj biskupská konferencia vydala vyhlásenie, že ďakujeme Bohu za tohto peruánskeho pápeža.
Nový pápež je pôvodom Američan z USA, ale dlhý čas pôsobil v Peru. Je podľa vás viac Američan než Peruánec alebo naopak?
Narodil sa síce v Spojených štátoch, ale z vlastnej vôle sa chcel stať Peruáncom, preto aj prijal peruánske občianstvo. A to je veľký dar, lebo nikto si nemôže vybrať, kde sa narodí, ale on si potom v istej fáze svojho života vybral byť Peruáncom.
Koniec koncov ako misionár bol v Peru od roku 1985, čo už je dlhá doba. Preto sa stal jedným z nás - Juhoameričanom. So všetkým čo to obnáša, aj so spôsobom uvažovania.

Ale je to aj človek otvorený celosvetovým záležitostiam, pretože bol dvakrát generálnym predstaveným rehole augustiniánov. Z tohto dôvodu sa dá povedať, že je to univerzálny pápež. Ale srdce má peruánske. Sme na to skutočne hrdí.
Vy Peruánci ho teda považujete za vášho pápeža?
Nepochybne. V deň jeho zvolenia všetky peruánske noviny písali o ňom ako o peruánskom pápežovi. Je Peruánec, lebo miluje Peru. Vo štvrtok síce hovoril po taliansky, ale potom prešiel aj do španielčiny. V nej povedal: "Spomínam si aj na moju diecézu Huancayo."
Môžete bližšie vysvetliť, čo znamená, že nový pápež pracoval v Peru ako misionár? Znamená to, že pracoval s pôvodným obyvateľstvom a chodil do pralesa?