Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa. Zdroj: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Najskôr sa na bratislavskom Námestí slobody rozozvučali sirény, aké signalizujú blížiaci sa letecký útok. Tak, ako sa to tri roky od začiatku ruskej agresie bežne deje na Ukrajine.
"Vitajte na hostine Vladimira Vladimiroviča, ktorý vás pozýva k vojnovému stolu. Prvý chod: Buča," čítali organizátori protestného zhromaždenia Slovensko je Európa.
Na úvod zhromaždenia v deň, ktorý slovenský premiér Robert Fico zo Smeru ako jediný z lídrov krajín Európskej únie trávil v Moskve na oslavách ukončenia druhej svetovej vojny, a stretol sa tam s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, organizátori protestu na Slovensku pripravili v Bratislave predstavenie s názvom Slávnostná tabuľa Vladimíra Vladimiroviča.
Za liatia červenej farby symbolizujúcej krv na biely obrus rozprestretý na dlhom stole, čítali postupne názvy miest, kde ruské vojská na Ukrajine útočili a masakrovali ľudí: Charkov, Mariupoľ, Cherson, Sumy.
Popisovali zároveň detaily masakrov a vojnových zločinov, ktorých sa ruské vojská dopustili. "Je zdokumentovaných 39 347 ruských vojnových zločinov," čítala jedna z vystupujúcich žien. "Použitie chemických a zakázaných zbraní. Ruské sily ich použili 465-kárt, zakázanú kazetovú muníciu používajú na civilné obyvateľstvo," pokračuje v čítaní. "121-tisíc ukrajinských detí Rusi deportovali do ruských výchovných provincií".
Za stôl usadili Putinovu figurínu, na druhý koniec stola napokon figurínu Roberta Fica z kartónu za zvuku viet, ktoré v minulosti vyslovil.
"A to vy si fakt myslíte, že v Kyjeve je vojna? Ako žartujete, prosím, to nemyslíte vážne," znie na námestí nahrávka Fica zo začiatku roka 2024.
Organizátori z iniciatívy Mier Ukrajine dnes na rozdiel od predošlých zhromaždení neoznámili, koľko ľudí na námestie prišlo. Účastníkov bolo niekoľko tisíc, no badateľne menej ako deň predtým, keď na zhromaždenie organizované opozičnými stranami PS, SaS, KDH a Demokrati prišlo do deväťtisíc ľudí.
Protestné zhromaždenia sa opäť konali vo viacerých slovenských a zahraničných mestách - vrátane Piešťan, Popradu, Prievidze, Martina či Krakova a Bruselu.
Iniciatíva, ktorá pravidelne každý druhý týždeň zvolávala ľudí na zhromaždenia Slovensko je Európa, po postupne klesajúcich počtoch účastníkov v piatok ohlásila, že nateraz išlo v Bratislave o posledný protest a dáva si pauzu.