Z Vatikánu od nášho reportéra Jána Krempaského.
RÍM. Ženy s kvetmi vo vlasoch a v pestrofarebných šatách postupujú tanečným krokom, mávajúc okrajmi svojich bohato zdobených šiat. Za nimi kapela v typicky širokých mexických klobúkoch a čiernych krojoch hrá na klarinety či flauty.
Vatikán v sobotu predpoludním roztancovali pútnici z Mexika, ktorí išli v sprievode po via della Conciliazione, aby pozdravili nového pápeža Leva XIV. a zároveň prešli Svätou bránou v Bazilike sv. Petra. Tá sa otvára len raz za 25 rokov, v roku, ktorý cirkev nazýva jubilejný. V katolíckej cirkvi má veľký význam.
Jubilejný rok 2025 otvoril ešte pápež František, a to na Vianoce, 25. decembra. Potrvá až do januára 2026. Pápež Jorge Bergoglio sa už jeho konca nedožil, zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla 2025. Jubilejný rok tak uzavrie už jeho nástupca, Američan Robert Francis Prevost, ktorého zvolilo konkláve zložené zo 133 kardinálov voliteľov vo štvrtok 8. mája.
"Rôzne skupiny veriacich prichádzajú do Vatikánu, aby pozdravili nového pápeža Leva XIV. a zároveň prešli Svätou bránou v bazilike sv. Petra," vysvetľuje dvadsiatnik Paolo, ktorý tu počas týchto dní robí dobrovoľníka.
V článku sa dočítate
- prečo hlavnou ulicou vedúcou na námestie sv. Petra prúdia procesie pútnikov
- čo je Jubilejný rok
- prečo ho katolíci slávia
V rytme tanca a hudby
Paolovou úlohou je, aby na Via della Conciliazione - ulici, ktorá vedie z Ríma do Vatikánu, v pravidelných intervaloch zatváral provizórnu bránu, cez koridor, ktorým prechádzajú procesie veriacich z celého sveta.

Medzi jednotlivými skupinami veriacich totiž musí zostať priestor, aby sa všetci nenahrnuli na námestie hlavne do Baziliky sv. Petra naraz.
Okrem veriacich z týchto procesií v týchto dňoch totiž už do svätopeterskej baziliky a Sixtínskej kaplnky opäť smerujú aj turisti z celého sveta. Je ich tak veľa, že nezriedka paralyzujú hlavnú ulicu vedúcu popri vatikánskych múroch, Via di Porta Angelica.
Zo všetkých procesií veriacich v sobotu doobeda vyčnievali práve pútnici z Mexika. Na čele ich procesie išiel muž s veľkým dreveným krížom, za ním mladík v oblečení pôvodných Američanov s bohato zdobenou čelenkou na hlave. Nasledovali ženy v typických mexických krojoch mávajúce okrajmi svojich šiat v rytme znejúcej hudby - mexickej dychovky v podaní kapely odetej vo veľkých mexických klobúkoch a čiernych rovnošatách.
Okrem pútnikov prišli v sobotu doobeda na Námestie sv. Petra aj ďalšie skupiny veriacich. Bolo medzi nimi vidno napríklad aj talianskych skautov.
Až 35 miliónov ľudí
Jubilejný rok, ktorý práve oslavuje katolícka cirkev, sa slávi každých 25 rokov. Prvýkrát ho vyhlásil v roku 1300 pápeža Bonifác VII.
Na začiatok jubilejného roka sa otvára v Bazilike sv. Petra brána známa aj ako Svätá brána. Je to jedna zo šiestich brán, ktorou sa vstupuje do baziliky. Nejde o pôvodnú bránu tohto chrámu a ani zvyk jej otvárania nesiaha až do čias prvého jubilejného roka. Vybudovali ju až v roku 1500 a následne zaviedli tradíciu otvárania Svätej brány počas jubilejného roku.

Pápež v minulosti otváral jubilejnú bránu tak, že najskôr musel zbúrať múr, ktorý bol pred ňou. Svätú bránu totiž vždy po skončení jubilného roku zamurovali. Keď však pápež František počas minuloročných Vianoc otváral Svätú bránu, múr už predtým spred brány odstránili.
Prechod Svätou bránou znamená pre katolíka rozhodnutie nasledovať Ježiša Krista. Týmto aktom veriaci môže získať aj úplne odpustky. To v katolíckej vierouke znamená, že sa mu vymažú všetky tresty za hriechy. Okrem prechodu Svätou bránou sa vyžaduje účasť na spovedi, na prijímaní, a modlitba na úmysel Svätého otca.
Organizátori jubilea a talianske médiá odhadujú, že počas neho Vatikán a Rím navštívi približne 35 miliónov veriacich z celého sveta. Len za prvých 16 dní tohto roku prešlo Svätou bránou viac ako pol milióna pútnikov.

Beata
Balogová
