BRATISLAVA. Mám nahlásené len štyri mená - odmietal SBS pracovník novinárov, ktorí sa chceli v pondelok dopoludnia dostať na zasadnutie Rady STVR na vypočutie kandidátov na post generálneho riaditeľa verejnoprávneho média.
"Vy tam nie ste," oznámil redaktorke SME v budove Slovenského rozhlasu, kde sa vypočutie piatich kandidátov konalo.
Do priestorov, v ktorých kandidáti predstavovali vízie, ako chcú nasledujúcich šesť rokov viesť inštitúciu s 1600 zamestnancami a s rozpočtom 155 miliónov eur, sa tak nedostal nikto - s výnimkou opozičných poslancov, ktorým napokon vstup na zasadnutie rady umožnili.
Už v dôvodovej správe minulý rok prijatého zákona o STVR pritom vládna koalícia na čele s premiérom Robertom Ficom, ktorý návrh oficiálne aj predkladal, opísali presadzované zmeny ako také, ktoré zabezpečia "transparentné" menovania aj odvolávania riaditeľa.
Na zasadnutie rady pritom v pondelok v rozpore s doterajšou dlhoročnou praxou odmietli pustiť aj študentku Vysokej školy múzických umení Sáru Prokopovú, ktorá o STVR a voľbe jej riaditeľa nakrúca dokument. O to, aby sa mohla zúčastniť, radu dopredu žiadala.

Cez vrátnicu sa nedostali ani študenti zapojení do iniciatívy Otvorená kultúra, ktorí na protest vysielali zasadnutie Rady STVR z reproduktorov na námestí pred pyramídou Slovenského rozhlasu.
Odísť musel aj reportér STVR Ivan Brada, ktorý na začiatku zasadnutia rady vošiel do miestnosti. "Nemôžete byť prítomný ako verejnosť," oznámil mu okamžite predseda rady Jozef Krošlák - bývalý hovorca premiéra Vladimíra Mečiara.
Rada, ktorú tvoria nominanti ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej, ministra financií Ladislava Kamenického zo Smeru a členovia zvolení parlamentom, kde majú väčšinu Smer, Hlas a SNS, totiž od svojho prvého zasadania začala zákon vykladať inak ako doteraz.