BRATISLAVA. Rada Európskej únie (EÚ) pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport schválila spoločný európsky diplom. Vysokoškolský diplom by tak mohol byť uznávaný v rámci celej Únie.
K jeho benefitom patrí aj podpora vzdelávacej mobility. Informuje o tom Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.
Na Rade sa zúčastnil aj slovenský minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).
Ľahšie uplatnenie na pracovnom trhu
Ako rezort školstva ďalej informoval, na prijatí uznesenia o zavádzaní spoločného európskeho diplomu sa európski ministri školstva zhodli po niekoľkých mesiacoch rokovaní.
„Implementácia tejto iniciatívy bude prebiehať postupne a s ohľadom na národné a regionálne špecifiká členských štátov. Dôraz sa bude klásť na zachovanie autonómie vysokých škôl a minimalizovanie administratívnej a finančnej záťaže,“ uviedlo ministerstvo.
Ako uviedol Drucker, spoločný európsky diplom posilní konkurencieschopnosť EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Taktiež by mal eliminovať prekážky pri spolupráci medzi univerzitami. „Absolventi vysokých škôl sa zároveň budú ľahšie uplatňovať na celom európskom pracovnom trhu,“ dodal.
Dezinformácie v digitálnom prostredí
Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport sa tiež venovala vplyvu dezinformácií a manipulácií v digitálnom prostredí na mladých ľudí. Diskusia sa týkala toho, ako by mohli členské štáty podporovať rozvoj digitálnych zručností a kritického myslenia u mladých.
Ide o kľúčové nástroje na posilnenie odolnosti proti manipulácii a nepravdivým správam. Šéf slovenského rezortu školstva podotkol, že to nemožno riešiť len technológiami či reguláciami. Riešenie vidí najmä v budovaní odolnosti, ktorá sa začína pri vzdelávaní. Poukázal pritom na zavádzanie nového kurikula na Slovensku, ktoré sa zameriava aj na digitálne zručnosti, mediálnu gramotnosť či kritické myslenie.
Drucker tiež uviedol, že v rámci plánu obnovy a odolnosti je na Slovensku realizovaná najväčšia digitálna investícia do vzdelávania v jeho histórii. Vyše 50-tisíc pedagógov a odborníkov predchádza vzdelávaním. Ide o ľudí, ktorí denne pracujú s mládežou a vštepujú jej digitálne zručnosti či mediálnu gramotnosť.