BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini ratifikoval Posilnenú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a Kirgizskou republikou na strane druhej. Informuje o tom na svojom webe.
Hlava štátu ratifikovala dohodu 9. mája. „Dohoda predstavuje dôležitý krok smerom k posilneniu politickej a hospodárskej spolupráce EÚ so Strednou Áziou. Prehĺbením politického dialógu a posilnením spolupráce v širokej škále oblastí bude základom účinnejšej dvojstrannej spolupráce medzi EÚ a jej členskými štátmi a Kirgizskou republikou,“ uvádza sa v materiáli.
Zároveň dohoda upravuje spoluprácu v oblastiach, ako sú obchod, energetika, vzdelávanie, veda, výskum, životné prostredie, zdravie, zamestnanosť, doprava či bezpečnostná spolupráca. Zaoberá sa aj otázkami právnej spolupráce, právneho štátu, prania špinavých peňazí a financovania terorizmu, organizovanej trestnej činnosti a korupcie.
Posilnená dohoda má nahradiť Dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskymi spoločenstvami, ich členskými štátmi a Kirgizskou republikou, ktorá nadobudla platnosť 1. júla 1999.
Prezident ratifikoval aj protokol medzi Slovenskom a Brazíliou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmu. Protokolom sa mení zmluva pôvodne uzatvorená ešte v 80. rokoch minulého storočia.
Hlava štátu ratifikovala dohodu 9. mája. Protokolom sa medzinárodná zmluva upraví tak, aby zohľadňovala zmeny v národných aj medzinárodných daňových pravidlách.
„Potreba úpravy vyplýva zo zásadných zmien vo vnútroštátnej legislatíve oboch zmluvných štátov a v oblasti medzinárodného zdaňovania, ktoré nastali od roku 1986, kedy bola uzavretá zmluva. Účel a predmet protokolu sa zhodujú s účelom a predmetom zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia, t. j. vytvorenie právneho rámca pre rozvoj všestranných a vzájomne výhodných hospodárskych vzťahov,“ vysvetlilo Ministerstvo financií.
Tieto ciele je podľa neho možné čiastočne docieliť prostredníctvom rozdelenia práva na zdanenie jednotlivých druhov príjmov medzi Slovenskom a Brazíliou, čím dochádza k efektívnemu zamedzeniu dvojitého zdanenia a eliminácii nadmerného daňového zaťaženia.
Protokol upravuje a dopĺňa zmluvu najmä o vybrané opatrenia Akčného plánu G20/OECD, ktoré sa týkajú boja proti erózii základov dane a presunu ziskov, upravuje aj viaceré definície a dopĺňa nový článok o výmene informácií.
Protokol podľa ministerstvo financií nerozširuje bilaterálnu zmluvnú základňu Slovenska, ale modernizuje ju, pričom rešpektuje súčasné medzinárodné požiadavky na minimálne štandardy najmä v oblasti boja proti narúšaniu základu dane a presunom ziskov.
Spôsob zamedzenia dvojitému zdaneniu je úplne v kompetencii jednotlivých členských štátov a právo Európskej únie neupravuje uzatváranie tohto typu zmlúv.