BRATISLAVA. Od atentátu na premiéra v Handlovej uplynul jeden rok. Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády 15. mája útočník Juraj Cintula. Hrozí mu doživotný trest odňatia slobody. Súdny proces by sa mal začať v júli.
Progresívne Slovensko
Politickú zodpovednosť za pokus o atentát na predsedu vlády Roberta Fica (Smer) nesie minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), ktorý má na starosti ochranu ústavných činiteľov.
Vo štvrtok to v Námestove uviedol predseda opozičného hnutia PS Michal Šimečka spolu s predstaviteľmi hnutia na tlačovej konferencii k prvému výročiu pokusu o atentát.
Šimečka sa obáva, že predseda vlády je dnes nespôsobilý riadiť našu krajinu. „Rieši iba sám seba, svoje krivdy, svoje traumy, uzatvára sa do seba. A to nie sú moje slová, to sú mimochodom aj slová jeho koaličného partnera. Namiesto toho, aby riešil problémy Slovenska, tak iba útočí na opozíciu. Preto vravím s plnou vážnosťou, že sa obávam, že nie je spôsobilý riadiť krajinu,“ doplnil.
Podľa hnutia už pred rokom okamžite a dôrazne odsúdili ohavný čin, dočasne zastavili všetky politické aktivity, vrátane kampane do Európskeho parlamentu.
Člen opozičného hnutia Peter Bátor ďalej spresnil, že vyšetrovanie doteraz neprinieslo ďalšie výsledky. „Máme obvineného človeka, ktorý bude postavený pred súd. A máme na to jasné mechanizmy v štáte, ako s týmto nakladať ďalej. Ale máme tu škandalózne uniknuté video z policajnej stanice, ktoré dodnes nebolo vyšetrené a vlastne vyšetrovanie bolo uzavreté s tým, že nevieme, kto to urobil. Máme tu prešetrovanie efektívneho postupu ochranky, kedy padlo päť výstrelov dokiaľ bolo o premiéra postarané. Nemáme ani jeden výsledok z tohto. Jediný výsledok, ktorý máme, je povýšenie šéfa inšpekcie Ministerstva vnútra do generálskej hodnosti,“ doplnil Bátor.
Predseda hnutia dodal, že by pomohlo, keby v deň prvého výročia atentátu nezorganizovala vládna koalícia bezpečnostnú radu štátu, ktorú politicky zneužije proti opozícii, proti médiám a proti ľuďom na Slovensku.
„Pomohlo by, keby vládna koalícia prestala obviňovať nás ako opozíciu alebo dokonca nás ako stranu z toho, čo sa stalo predsedovi vlády, lebo to je presne to, čo prilieva olej do ohňa. Pomohlo by, keby napríklad sa poriadne vyšetrilo, kto vypustil tú nahrávku atentátnika do éteru. Pomohla by nejaká transparentnosť v týchto veciach,“ doplnil Šimečka.
KDH
Atentát na premiéra nám pripomenul, kam môže viesť, ak sa v politike a vo verejnom priestore stratí rešpekt, slušnosť a ochota počúvať jeden druhého. Skonštatoval to podpredseda opozičného KDH Viliam Karas.
Mrzí ho, že za posledný rok nedošlo k zásadnému posunu k zmiereniu spoločnosti a komunikácia medzi politickými tábormi je plná emócií a osobných útokov. Volal po väčšom pokoji a slušnosti.
„Na atentát si spomínam ako na mimoriadne tragickú udalosť, ktorá otriasla celou spoločnosťou. Bol to dôsledok dlhodobého napätia, rastúcej nenávisti a polarizácie v spoločnosti. Pripomenul nám, kam môže viesť, ak sa v politike a vo verejnom priestore stratí rešpekt, slušnosť a ochota počúvať jeden druhého. KDH atentát rázne odsúdilo,“ poznamenal.
Karas si myslí, že za posledný rok nebol vidieť zásadný posun k zmiereniu. „Slovensko zostáva rozdelené, komunikácia medzi politickými tábormi je často plná emócií a osobných útokov,“ ilustroval. Koalícia podľa neho neprijala dostatočné opatrenia, ktoré by viedli k upokojeniu situácie.
„Zásadnú zmenu v politickej komunikácii nevidíme, skôr naopak - často sa pokračuje v konfrontačnom štýle,“ podotkol.
KDH mieni, že členovia koalície sa uchyľujú k urážkam a osobným invektívam. Vládna koalícia podľa neho zneužíva atentát na snahy o obmedzovanie slobody a prijímanie reštrikčných zákonov.
„Napätie v spoločnosti po atentáte ešte viac narástlo, zväčšilo sa aj pričinením politiky vládnej koalície. Vyjadrenie iného názoru a snahu o rešpektovanie demokratických princípov nemôže koalícia označovať za nerešpektovanie výsledku volieb a zvyšovanie napätia v spoločnosti - toto nemôžeme akceptovať,“ povedal poslanec Národnej rady SR a podpredseda hnutia Marián Čaučík.
Karas preto volal po väčšom pokoji, slušnosti a vecnosti v diskusii. „Je potrebné, aby politici išli príkladom a uprednostnili kultivovaný a vecný dialóg pred osobnými útokmi,“ vyhlásil. Kresťanskí demokrati podľa jeho slov dbajú na to, aby ich komunikácia bola konštruktívna a prispievala k upokojeniu spoločnosti.
„KDH bolo vždy postavené na hodnotách slušnosti, rešpektu a vecnosti. Po atentáte sme tieto princípy ešte viac zdôraznili - vnútri strany aj navonok,“ povedal. Myslí si, že len slušná politika môže priniesť Slovensku potrebné zjednotenie a stabilitu.