BRATISLAVA 21. augusta (SITA) - Kvalita výkonu štátnej správy v obciach a vyšších územných celkoch sa vlani oproti roku 2003 vo všeobecnosti podľa viacerých ministerstiev nezlepšila. Rezort životného prostredia vidí možnosť skvalitnenia v združovaní činností do spoločných obecných úradov vo väčšej miere než doteraz. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja tiež konštatuje, že po prenesení výkonu štátnej správy na obce sa nezlepšila ani kvalita rozhodovacej činnosti na úseku stavebného poriadku. Navyše, počet 391 stavebných úradov, z ktorého 197 je spoločných obecných vykonávajúcich pôsobnosť stavebných úradov na základe dohôd s obcami, neumožňuje krajským stavebným úradom účinne metodicky riadiť a kontrolovať túto činnosť obcí.
Ako sa konštatuje v Správe o činnosti obcí a VÚC v oblasti preneseného výkonu štátnej správy za rok 2004, o ktorej bude v stredu rokovať vláda, vlani opäť vzrástol počet neukončených prípadov a prešli na vybavenie do tohto roku. Ide najmä o podania na úseku stavebného poriadku. Kým v roku 2002 prešlo z orgánov miestnej štátnej správy na vybavenie do roku 2003, ktoré uskutočňovali obce, 571 neukončených prípadov, v roku 2003 prešlo z obcí do roku 2004 už 5472 podaní a v roku 2004 vzrástol počet neukončených prípadov, ktoré prešli do roku 2005 až na 7396. Podľa konštatovania v správe to poukazuje na prieťahy niektorých starostov a primátorov v rozhodovaní o právach, právom chránených záujmoch alebo o povinnostiach právnických a fyzických osôb a o degradovaní týchto práv občanov.
Medzi základné problémy obcí, ktoré predložili podklady k správe, pri uskutočňovaní preneseného výkonu štátnej správy patrí nedostatočné finančné zabezpečenie tohto výkonu, ako aj nedostatočné materiálno-technické vybavenie. Vyskytli sa však aj prípady, kedy obce peniaze určené na prenesený výkon štátnej správy štátu vrátili. Problematické je aj to, že v niektorých prípadoch chýba mechanizmus na kontrolu použitia štátnych dotácií, ktoré boli obciam na prenesený výkon štátnej správy pridelené.
Ako sa v správe ďalej konštatuje, napriek vydanému metodickému pokynu, ktorý obsahuje aj osnovu správy, veľký počet obcí a niektoré VÚC údaje o svojej činnosti v oblasti preneseného výkonu štátnej správy a o financiách nepredložili, čo znižuje vypovedaciu schopnosť správy. Jednotlivé rezorty, napríklad ministerstvo školstva či ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií, kriticky poukázali na to, že podklady nepredložila vyše polovica z oslovených obcí a niektoré predložili len sumárne výkazy bez odôvodnenia uvedených údajov. Ako sa v správe konštatuje, všeobecne možno povedať, že obce, ktoré podklady predložili, postupujú podľa všeobecne záväzných právnych predpisov. Napriek tomu napríklad Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Nitre poukázal na nízku úroveň uskutočňovania preneseného výkonu štátnej správy niektorými obcami, čo je spôsobené nekvalifikovanými pracovníkmi a nezodpovedajúcim materiálno-technickýcm zabezpečením. Na zlé materiálne zabezpečenie poukázali aj obce v Žilinskom kraji.