BRATISLAVA. Keď sa jej synovi pred tromi rokmi upchal pankreas, niekoľko mesiacov nemohol jesť. Musel len piť nutridrinky z lekárne.
Vďaka jeho ošetrujúcej lekárke sa však matke Kristíne Baloghovej z Bratislavy podarilo pre Richarda vybaviť, aby mu Všeobecná zdravotná poisťovňa preplácala na výnimku lieky Kaftrio/Kalydeco. Slúžia na liečbu cystickej fibrózy, ktorou dnes osemročný Richard trpí.
Cystická fibróza je dedičné ochorenie, pri ktorom dochádza k chronickému poškodeniu pľúc, pankreasu a ďalších orgánov. Ročne sa s ním narodí pätnásť až dvadsať detí. Je to nevyliečiteľná choroba, na ktorú však účinne zaberajú vyššie spomínané dva lieky.
Nie sú však preplácané z verejného zdravotného poistenia. Kedy budú, nie je známe. Odkedy sa Kamil Šaško z Hlasu stal v októbri ministrom zdravotníctva, neschválil svojim podpisom žiadny nový liek, ktorý by preplatili zdravotné poisťovne.
Ministerstvo chce navyše po 22. máji zverejniť vyhlášku, ktorá by mala podľa pacientskych organizácií a Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) ešte viac sťažiť vstup nových liekov do systému verejného zdravotného poistenia.
Pacienti tak musia žiadať o výnimky, ktoré udeľujú zdravotné poisťovne. Balík peňazí na to je však obmedzený. Ak niekto podá žiadosť o výnimku v druhej polovici roka, zrejme ju už nedostane, lebo poisťovňa už v tom čase na ňu s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať peniaze.
Kritizuje to ombudman Róbert Dobrovodský, ktorý podal podnet na Ústavný súd. Poukazuje na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý pred dvadsiatimi rokmi vyhlásil, že ak pacient spĺňa podmienky na liečbu nekategorizovaným liekom a pomáha mu, má mu byť preplatený. Nemecko preto novelizovalo zákon. Dobrovodský chce, aby tak postupovalo aj Slovensko.
V obrane pred kritikou ministerstvo poukazuje na úradnícku vládu Ľudovíta Ódora, ktorá podľa neho nadmerne schvaľovala úhrady nových liekov a vytvorila veľké dlhy. Šaško preto, ale aj pre prebiehajúcu konsolidáciu, musí šetriť.
V článku sa dočítate
- prečo sa takmer zastavil prílev nových liekov do systému verejného zdravotného poistenia
- prečo sa pacientske organizácie obávajú novej vyhlášky ministerstva zdravotníctva
- prečo dal ombudsman podnet na Ústavný súd
Strach o syna
"Môj syn s týmito liekmi funguje ako zdravý. Chodí do normálnej školy a na krúžky," pochvaľuje si Baloghová liečbu liekmi Kaftrio/Kalydeco. "Ráno mu dávam dve tabletky Kaftria a večer jednu Kalydeca. Za dva roky užívania sa mu tak polepšilo, že opäť nepotrebuje Kreon, ktorý slúži na trávenie potravy."
Lieky mu dvoma rokmi schválila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Výnimku dostal aj na vek, lebo Kaftrio/Kalydeco sa u nás prepláca až pacientom od dvanástich rokov.