BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško a ani strana Hlas nepodporí odmietnutie tzv. pandemickej dohody.
"Takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku," napísal minister vo svojom sobotňajšom stanovisku.
Premiér Robert Fico vo štvrtok po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej povedal, že má s touto zmluvou zásadný problém. Fico vtedy zdôraznil, že na postoj k dohode sú rôzne názory, no Smer ju považuje za „absolútne neprijateľnú“.
Hlas sa chce držať faktov
Hlas nepovažuje rozhodnutie členov vlády zo strán Smer a SNS odmietnuť pandemickú dohodu za správne riešenie.
"Ako koaličný partner rešpektujeme väčšinové rozhodnutie vlády, ale upozorňujeme, že toto rozhodnutie nespraví zo Slovenska „hrdinov“, ale môže mať práve neblahé dôsledky pri vypuknutí celosvetovej pandémie," napísala strana v stanovisku a podporila tak už skoršie vyjadrenie ministra Šaška.
"(Pandemická dohoda) nie je žiadnym celosvetovým nariadením, ale globálnou dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a najmä spoločne čeliť hrozbe prípadnej ďalšej pandémie. Jej cieľom je zabrániť, aby vôbec takáto pandémia prepukla. Dohoda stanovuje mechanizmy, ako si budú jednotlivé krajiny medzi sebou rýchlejšie a efektívnejšie vymieňať informácie o nových vírusoch či patogénoch, ktoré sa môžu objaviť," uviedol Šaško v stanovisku.
Hlas dodal, že si ctí vedu, vedcov a drží sa striktne faktov. "Pandémia covidu nám všetkým ukázala, aké následky nesie nerešpektovanie názorov odbornej obce. 20-tisíc mŕtvych či rozvrátený štátny rozpočet by mali byť dostatočnou výstrahou pred spochybňovaním odbornej verejnosti," uviedla strana.
Názory v koalícii sa líšia
Fico odmietavý postoj zopakoval aj v relácii Sobotné dialógy. Na zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia vo švajčiarskej Ženeve zároveň chce, aby naši vyslanci žiadali neprijatie dohody tzv. globálnym súhlasom, ale aby sa o nej hlasovalo.
„Pokiaľ by aj niekto chcel spochybniť dané rozhodnutie per rollam, ja zvolám kedykoľvek, aj zajtra ráno, vládu a dané rozhodnutie prijmeme aj na riadnom zasadnutí vlády. Toto je naše stanovisko k pandemickej zmluve. Je škodlivá pre suverénne krajiny a takto sme sa k nej postavili,“ poznamenal Fico.

Predseda vlády zároveň hovoril o kríze Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vplyvoch farmaceutických firiem na ňu.
„Pripravili pandemickú zmluvu, ktorú pozorne sledujeme od samého začiatku. Táto pandemická dohoda, ktorá je ponúknutá ako nejaké riešenie, podľa nášho názoru výrazne zasahuje do suverénneho práva štátu rozhodovať, ako bude riadiť procesy spojené s nejakými pandémiami, ktoré by mohli prísť v budúcnosti,“ povedal.
Pripustil však, že názory na pandemickú dohodu sa v rámci koalície líšia. „My nie sme povinní mať rovnaký názor. Vo vládnej koalícii sme tri strany. Politická strana Hlas podporuje pandemickú dohodu a má obrovský problém s tým, že Smer a SNS majú na to iný názor,“ skonštatoval.

Na kritiku Hlasu Fico reagoval tak, že by bol rád, keby sa nervozita u jeho koaličných partnerov skončila. „Im sa rozpadli poslanecké kluby a vláda nemala väčšinu v parlamente. Musel som preto prijať rozhodnutia, ktoré sa im nepáčia, a nervozita u nich je pomerne veľká,“ podotkol.
Konečnú podobu formovali roky
Vo švajčiarskej Ženeve sa bude od 19. do 27. mája konať 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia. O znení pandemickej dohody sa rokovalo niekoľko rokov.
Členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa na konečnej podobe dohodli v apríli. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
O spôsobe účasti slovenskej delegácie mala vláda rozhodnúť už vo štvrtok, napokon rokovanie o dohode prerušila.