SME

Celá hystéria v Matici slovenskej stojí a padá na egoizme jej predsedu, vyhlásil Michelko

Poslanec SNS osobné záujmy odmieta.

Poslanec SNS Roman Michelko.Poslanec SNS Roman Michelko. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Celá hystéria v Matici slovenskej stojí a padá na egoizme jej predsedu, ktorý si povedal, že je nenahraditeľný a bude doživotný predseda.

Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA poslanec Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu (SNS) Roman Michelko.

„Som hlboko osobne presvedčený, že striedanie kádrov má svoj zmysel. Osem rokov je dostatočný horizont na to, aby niekto nejakú svoju víziu naplnil a potom to nechal svojim nástupcom,“ povedal Michelko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michelko hovorí o demokratizácii stanov

Zdôraznil, že Matica slovenská je verejnoprávna inštitúcia na základe definície zákona z roku 1997 a všetky verejnoprávne inštitúcie majú limitový počet mandátov pre štatutára.

SkryťVypnúť reklamu

„Matica má veľmi zlú skúsenosť s tým, že bol neobmedzený mandát, skončilo sa to takmer kolapsom a nie je to dobré. Mňa extrémne vyrušuje na tom tá neskutočne trápna a ľahko vyvrátiteľná lož, ktorú vedenie Matice rozkrikuje, a to, že sa zasahuje do jej samosprávneho charakteru. To je niečo tak absurdné, že na to už ani nemám slov,“ hovorí poslanec.

Súvisiaci článok Hlas sa nestotožňuje s návrhom novely zákona o Matici slovenskej z dielne SNS Čítajte 

Podľa neho je cieľom novely, ktorú predložili do parlamentu poslanci za SNS, práve demokratizácia pomerov v Matici slovenskej. Poukázal na to, že táto inštitúcia má 25-tisíc členov a určite si nájde aj iného predsedu ako toho súčasného.

„Plne samosprávny charakter zostáva. Len valné zhromaždenie, len delegáti rozhodnú o tom, kto bude ich predseda,“ zdôraznil. Zároveň dodal, že striktne odmieta, že by si presadzoval nejaké osobné záujmy. „Ja nemám žiadny záujem, iba demokratizáciu stanov,“ vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Matica označila jeho zámery za priehľadné

Na Michelkove vyjadrenia v rozhovore reagovala aj Matica slovenská, podľa ktorej poslanec svojimi opakovanými vyjadreniami systematicky zavádza verejnosť a spolieha sa na divácku neznalosť reálnych pomerov v Matici a jej platných stanov.

„Jeho zámery sú však priehľadné. Michelko sa snaží obísť Valné zhromaždenie MS ako najvyšší orgán ustanovizne a k tomu zneužíva svoje postavenie poslanca Národnej rady SR,“ tvrdí Matica.

Zároveň sa pýta, ako má chápať poslancove vyjadrenia, že „zákon je nadradená právna norma nad stanovy. Ak bude zákon hovoriť, že dvakrát a dosť, stanovy musia byť v súlade s týmto zákonom". Touto vetou sa podľa Matice sám de facto priznáva k zámeru obísť matičnú samosprávu, ktorá má v kompetencii tvorbu a schvaľovanie stanov.

SkryťVypnúť reklamu

„V praxi to znamená, že poslanec Národnej rady chce politickou mocou nahradiť vnútorné rozhodovanie nezávislej občianskej inštitúcie a prostredníctvom zákona jej nadiktovať pravidlá, ktoré sama demokraticky odmietla. Ide o jasný zásah do autonómie Matice a prejav nerešpektovania jej samosprávneho charakteru,“ domnieva sa MS.

Návrh Michelkovej novely podľa Matice výrazne mení aj pravidlá výberu delegátov valného zhromaždenia, pričom obsahuje aj absurdnú zmenu v tejto oblasti.

Súvisiaci článok Predsedníctvo Matice slovenskej protestuje voči novele zákona z dielne SNS Čítajte 

„Zástupcov zamestnancov chce ako delegátov z volieb (z valného zhromaždenia) vylúčiť, ale ich voľbu za členov výboru MS navrhuje, čím chce opäť prostredníctvom zákona obísť stanovy MS. Podčiarkuje to aj skutočnosť, že predkladatelia navrhujú retroaktívne pôsobenie zákona, ktoré by malo nastať dokonca so spätnou účinnosťou,“ poukazuje Matica.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec Michelko tiež uviedol, že „predseda Matice slovenskej rozhoduje, kto smie a kto nesmie byť členom Výboru MS“. Takéto tvrdenie je podľa Matice v priamom rozpore s jej stanovami. „Ďalšie Michelkovo tvrdenie, že počet tajomníkov ovplyvňuje zloženie výboru, je zavádzajúce. Ani jeden z nich sa nestáva členom výboru z pozície svojej funkcie. Každý tajomník musí najprv prejaviť záujem kandidovať, následne sa musí v nominačnom procese uchádzať o desiatky nominácií od matičných odborov a až následne je zaradený na kandidačnú listinu. O jeho zvolení potom rozhoduje valné zhromaždenie,“ dodala Matica.

Zároveň zdôraznila, že návrhy poslanca presadzované v novele zákona boli Snemom MS zamietnuté roku 2023, keď zaň hlasovalo menej ako 28 delegátov z celkového počtu 383 delegátov.

Strana SNS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  6. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  7. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  8. Plátené tašky a opakované použitie
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 11 573
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 7 140
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 788
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 447
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 403
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 739
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 989
  8. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 2 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Expert ju umiestnil na pozíciu, ktorá jej dáva nádej na to, aby prešla draftom PWHL.


Brooklyn Andersonová.

Suverénne viedla, no o prvenstvo mohla touto chybou prísť.


SITA
Cristian Chivu.

Počas hráčskej kariéry odohral v drese Interu dovedna 168 zápasov, s tímom získal aj historické treble.


TASR
Artur Gajdoš a hráč Spartaka Trnava Kelvin Ofori.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu