BRATISLAVA. Prokurátor Peter Kysel si iba splnil povinnosť, keď v marci postúpil na preverenie nové informácie o podozrení z korupcie bývalého sudcu a dnes poradcu premiéra Davida Lindtnera.
Na Kysela za to Lindtner podal začiatkom apríla trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre. Podnet vyhodnotila ako významný a začala konať.
"Vec bola odstúpená na preverenie polícii," potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.
Neštandardné je aj to, že prokuratúra odmietla prezradiť, ktorej policajnej zložke prípad posunula. "Vzhľadom na počiatočné štádium sa nebudeme v súčasnosti k veci podrobnejšie vyjadrovať."
Rovnako tajomná je aj odpoveď policajného prezídia. "Vzhľadom na prebiehajúce konanie neposkytujeme aktuálne žiadne informácie," povedala jeho hovorkyňa Martina Sláviková.
Nečakané svedectvo
Podozrenie voči Lindtnerovi sa v marci nečakane prevalilo na súdnom pojednávaní v kauze bývalého člena mafiánskej skupiny sýkorovcov Richarda Šulku. Ako svedok na Špecializovanom trestnom súde vypovedal ďalší bývalý člen skupiny Dávid Takáč.
Okrem iného hovoril aj o tom, v akých kruhoch sa v minulosti pohyboval. Spomenul, že istý čas robil šoféra bývalému príslušníkovi SIS Ľubošovi Kosíkovi. Malo to byť niekedy v rokoch 2009 až 2010.
Kosík bol vtedy podľa Takáča v častom kontakte s Lindtnerom, ktorý bol sudcom v Pezinku. Takáč prekvapivo vypovedal, že došlo aj k uplácaniu Lindtnera, nedodal však žiadne podrobnosti.
Prokurátor Kysel spomínanú kauza sýkorovca Šulku dozoruje. V deň, keď na súde vypovedal Takáč, však na pojednávaní nebol, zastupoval ho kolega. Keď Kysel dostal informáciu, čo sa v pojednávacej sieni stalo, posunul vec na ďalšie konanie Krajskej prokuratúre v Bratislave.

Lindtnerov útok
Potom Lindtner cez Úrad vlády vydal stanovisko, že na Kysela podáva trestné oznámenie. Podozrieva ho zo zneužívania právomoci a návodu na krivé obvinenie.
Kysel podľa Lindtnera mohol svedka Takáča úmyselne naviesť na krivú výpoveď s cieľom Lindtnera diskreditovať, "najmä v čase, keď sa jeho meno skloňuje v súvislosti s kandidatúrou na vysoké verejné funkcie".
Práve vtedy začal Smer o Lindtnerovi hovoriť ako o nádejnom kandidátovi na generálneho prokurátora. Zároveň sa stal členom Rady STVR.
Vyjadrenia svedka Takáča o údajnej korupcii Lindtner poprel. "S Takáčom sa nikdy nestretol, nevie o ňom a uvedené obvinenia považuje za lživé a účelovo vymyslené," odkázal Úrad vlády.
Svoju obranu Lindtner oprel aj o vyjadrenie Kosíka, ktoré poskytol redakcii SME. Od roku 2016 Kosík žije v africkom Mali, na Slovensku je právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek na osemnásť rokov väzenia. Zároveň je jedným z obžalovaných v kauze únosu prezidentovho syna v roku 1995.
Stanovisko Kosíka
Kosík priznal, že s Lindnerom sa kontaktoval v období, keď bol sudcom. Slová Takáča o jeho údajnom uplácaní odmietol. Tvrdí, že boli kamaráti, zoznámili sa cez bývalého šéfa SIS Ivana Lexu.
"Nepotrebovali sme nič riešiť cez úplatky," povedal Kosík. Nesedeli podľa neho ani roky, ktoré Takáč spomenul vo výpovedi.
Kontakty s Lindtnerom pritom Kosík priznal ešte vlani v obšírnom rozhovore o prepojení Lexovej tajnej služby a mafie.

Kým tvrdenie svedka Takáča o údajnej korupcii Lindtner poprel, ku kontaktom s Kosíkom sa v stanovisku nevyjadril. Nereagoval ani v pondelok na otázky redakcie, aký mal v minulosti s Kosíkom vzťah a či ho v kauze podozrenia z korupcie už predvolali na výsluch.
Bratislavská prokuratúra potvrdila, že prípad postúpila vyšetrovateľovi Úradu boja proti organizovanej kriminalite. "Vec je v predprípravnom konaní, doposiaľ o nej nebolo rozhodnuté," povedala jej hovorkyňa Gabriela Kováčová.
Vzhľadom na časový odstup je prípad spred zhruba pätnástich rokov už s najväčšou pravdepodobnosťou premlčaný. Pri korupčných trestných činoch dnes platí päťročná premlčacia lehota.
Pochybné kontakty
Pri preverovaní tvrdení svedka Takáča by sa však polícia mala Lindtnera pýtať aj na kontakty s Kosíkom v čase, keď sa pohyboval v kruhoch podsvetia. Jeho vyjadrenie by tak mohlo byť zaznamenané v zápisnici z Lindtnerovej výpovede.
V minulosti Lindtner už priznal, že bol ako sudca v kontakte s dnes už odsúdeným podnikateľom Marianom Kočnerom. Ich styky odhalila Kočnerova zverejnená komunikácia cez šifrovaciu aplikáciu Threema.
Kosíka z Mali polícia vypočuť nevie. Žiadosť o jeho vydanie na Slovensko miestne úrady zamietli.
Minulý týždeň malo na Mestskom súde Bratislava I pokračovať konanie v ďalšej jeho kauze, ale bolo odročené. Sudca Michal Valent informoval, že polícia v Pezinku poslala súdu 31. marca správu, podľa ktorej sa Kosík naďalej zdržiava v Mali.
"Napriek úsiliu slovenských orgánov Interpol Bamako nespolupracuje v otázke vydania menovaného do SR."
Obžalovaný poradca Fica
Lindtner bol predsedom Okresného súdu Bratislava III, ktorý po zrušení Mečiarových amnestií mal riešiť aj kauzu únosu prezidentovho syna. Funkcie sa vzdal, keď sa prevalila jeho komunikácia s Kočnerom v októbri 2019.
Požiadal aj o prerušenie výkonu funkcie sudcu a stal sa advokátom. Nadobro sa funkcie sudcu vzdal v apríli tohto roka.
Dnes je spoločníkom advokátskej kancelárie založenej Robertom Kaliňákom zo Smeru. Súčasne je poradcom premiéra Roberta Fica pre legislatívu. Je aj jeho právnym zástupcom v kauze atentátu, kde je obžalovaný dôchodca Juraj Cintula.
Zároveň Lindtner čelí obžalobe z korupcie a zasahovania do nezávislosti súdu v justičnej kauze Búrka.