BRATISLAVA. Kontroly na všetkých hraničných priechodoch s Maďarskom, Rakúskom a Českom budú v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky (SLAK) zrušené od utorkovej polnoci.
Hranice budú bez obmedzení, keďže sa odstránia aj závory a dopravné značenia. V platnosti naďalej ostávajú biologické opatrenia týkajúce sa hygienických podmienok a vstupu do chovov.
Náhodné kontroly
Náhodné kontroly dodržiavania týchto opatrení bude polícia vykonávať vo vnútrozemí krajiny. V utorok to povedal po zasadnutí Ústredného krízového štábu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) za účasti hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého.
„Dnešné rokovanie Ústredného krízového štábu bolo posledným, pretože sa nepotvrdilo akékoľvek v inkubačnej dobe ďalšie ohnisko a tie závery sú, že sme zvládli aj túto krízu so slintačkou a krívačkou,“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že všetky prijaté opatrenia v súvislosti s týmto ochorením boli jasne a zrozumiteľne vysvetlené verejnosti.
K utorkovej polnoci sa novým mimoriadnym núdzovým opatrením hlavného veterinárneho lekára SR zároveň uvoľňujú opatrenia týkajúce sa reštrikčných zón. Okrem možnosti presunu zvierat na bitúnky a z chovu do chovu to bude znamenať aj otváranie zoologických záhrad a možnosti konania výstav zvierat.
Núdzové opatrenia
Chudý doplnil, že od stredy (21. 5.) budú platiť na Slovensku núdzové opatrenia, ktoré súvisia napríklad s dezinfekciou dopravných prostriedkov na farmách či registráciou ľudí, ktorí vstúpia na toto územie. Zrušia sa reštrikčné zóny, dekontaminačné brány a brody, no v platnosti stále zostáva vyšetrenie zvierat.
Tie však budú môcť byť premiestňované aj z chovu do chovu či do zahraničia. Zdôraznil, že v kontrolách dodržiavania opatrení sa bude naďalej pokračovať najmä čo sa týka premiestňovania zvierat a vozidiel, ktoré ich prepravujú. Rovnako od stredy sa budú môcť otvoriť aj zoologické záhrady.
„Slovensko stále budeme mať rozdelené na dve časti, čiže je to bývalá infikovaná zóna a takzvaná čistá zóna a v tej, kde bola bývalá infikovaná zóna, tak tam sa bude pokračovať nielen v klinickej prehliadke, ale aj samozrejme odoberaní vzoriek podľa toho, či tie zvieratá pôjdu z chovu do chovu alebo či pôjdu priamo na bitúnok,“ uzavrel Chudý.
Ústredný krízový štáb zároveň odporučí vláde odvolanie mimoriadnej situácie v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky. Tá by mohla byť odvolaná koncom mája.
„Je dôležité zobrať si z každej krízy ponaučenie. Dovolím si povedať, že sme ju vďaka rýchlej a koordinovanej reakcii veľmi dobre zvládli. Každá jedná zložka odviedla maximálny výkon a zaslúži si pochvalu. V kontexte zmien v zvládaní kríz preukázala sekcia krízového riadenia pripravenosť, na ktorej sa dá stavať,“ uviedol Šutaj Eštok.
K dnešnému dátumu bolo na všetky opatrenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou nasadených 110 833 osobodní príslušníkov Policajného zboru.
Po vyhlásení mimoriadnej situácie 25. marca sa do opatrení zameraných na zamedzenie šírenia vírusu, vykonávaní dezinfekcií priestorov chovov, ale aj na hraničných priechodoch a likvidácii nakazených chovov zapojili aj ďalšie zložky ministerstva vnútra - sekcia krízového riadenia s nasadením 625 osobodní, hasiči s nasadením 5684 osobodní, okresné úrady v Leviciach, Malackách a Dunajskej Strede nasadili 375 osobodní.
Polícia vyzýva na odparkovanie áut
Polícia v rámci uvoľňovania opatrení v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky vyzýva vodičov na odparkovanie svojich vozidiel z blízkosti hraničných priechodov.
Dôvodom je, aby počas manipulácie s betónovými zábranami nedošlo k ich poškodeniu a hraničné priechody mohli byť vrátené do pôvodného režimu.
Informovala o tom košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) začne s odstraňovaním betónových zábran a dopravného značenia na hraničných priechodoch v utorok od 21.00 h, pričom do polnoci budú hraničné priechody ešte strážené policajnými hliadkami.
Polícia sa obracia na vodičov, ktorí si svoje vozidlá nechávali zaparkované na jednej strane hraničného priechodu, pešo prešli cez hraničný priechod a tam nastúpili do druhého zaparkovaného auta.
„Na to, aby NDS mohla so svojou technikou pristúpiť k obnoveniu pôvodného stavu na hraničných priechodoch a zabezpečeniu ich bezproblémového prechodu, je nevyhnutné vytvoriť v blízkosti hraničných priechodov priestor na manipuláciu s betónovými zátarasami a dopravným značením,“ vysvetlila. Vodičov preto vyzýva na odparkovanie svojich áut z blízkosti hraničných priechodov, a to aby nedošlo k ich neúmyselnému poškodeniu.
Snahou polície a NDS je podľa jej slov zabezpečiť vodičom v čo najkratšom čase komfort bez zdržania pri prejazde hraničnými priechodmi. Cieľom je, aby všetky hraničné priechody na území Košického kraja boli v čo najkratšom čase po polnoci otvorené.