BRATISLAVA. Pravidlá pri prijímaní cudzincov by sa na Slovensku mohli zmeniť. Zrušiť by sa mohli ich niektoré administratívne povinnosti. Predĺžiť by sa mohla aj platnosť víz vydaných na požiadanie o pobyt - z 90 na 120 dní.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorý v stredu na rokovaní schválila vláda.
Ministerstvo vnútra, ktoré návrh zmeny legislatívy pripravilo, si od nej sľubuje zjednodušenie systému a odbremenenie cudzineckej polície.
Súčasťou návrhu je napríklad zrušenie povinnosti prikladať dôkazy o finančnom zabezpečení pobytu cudzincov, keďže ide o podmienku, ktorú je možné overiť aj po udelení povolenia na pobyt. Podmienka by mohla byť zrušená v prípadoch, v ktorých to dovoľuje európska legislatíva.

„Návrh zákona zároveň ruší administratívnu povinnosť cudzincov - prikladanie fotografie k žiadosti o pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín, respektíve o vydanie dokladu o pobyte občanov Európskej únie a ich rodinných príslušníkov, keďže na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru sa odoberajú biometrické údaje (vrátane fotografie tváre). Cieľom zavedenia navrhovaných zmien do aplikačnej praxe je prispieť najmä k znižovaniu administratívnej záťaže, a tým ku skráteniu dĺžky konania o pobyte, čo umožní vybavenie väčšieho počtu žiadostí cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru,“ uviedol rezort v materiáli.
Legislatívna zmena by mohla tiež predĺžiť platnosť národných víz udeľovaných na účel získania povolenia na pobyt. Rezort vnútra poukázal, že v súčasnosti platia 90 dní. Po novom by mohli mať platnosť 120 dní.
Cudzinci by tiež mohli svoje životné situácie vybaviť na ktoromkoľvek oddelení cudzineckej polície. Doteraz museli navštíviť príslušné pracovisko podľa pobytu.
Slovensko by mohlo tiež na základe zmeny zákona stanoviť kvóty na počet prijatých žiadostí o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania. Zaviedlo by aj zoznam krajín, z ktorých budú na jeho územie cudzinci prijímaní.
„Zároveň sa bude vyhodnocovať miera hospodárskeho prínosu pre našu republiku,“ ozrejmilo ministerstvo.
Rezort vnútra by chcel nechať novelu zákona prerokovať v Národnej rade SR v skrátenom legislatívnom konaní. Ak by ho parlament schválil v tejto podobe, účinnosť by nadobudol 1. júla 2025.
Z rokovania vlády
- Slovenskí vojaci by sa mali v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach. Sú to cvičenia KASOTC 2025 v Jordánsku a MURTEC 2025 v Česku.
- Povodne v období druhého polroka 2024 spôsobili škody vo výške viac ako 7,66 milióna eur. Zasiahli všetkých osem krajov SR.
- Ministerstvo spravodlivosti by malo najneskôr do konca decembra predložiť návrh zákona, ktorý zohľadňuje odporúčanie Výboru OSN na odstránenie rasovej diskriminácie, a to smerom k legislatíve týkajúcej sa riešenia dôsledkov nútenej sterilizácie.
- Koncepcia prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2028 má realizovať preventívne programy a vytvoriť podmienky pre ne. Štát by mal tiež podľa nej poskytovať pomoc a podporu pre ľudí prechádzajúcich procesom radikalizácie.
- Ministerstvo vnútra sa stane priamym prijímateľom prostriedkov z plánu obnovy a odolnosti, prostredníctvom ktorých bude financovať obstaranie energetických certifikátov a pasportov obnovy verejných budov vo svojej správe.
- Úloha predložiť do legislatívneho procesu novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami je zrušená.
- Systémovým využívaním princípov lepšieho poisťovania by sa dali znížiť verejné výdavky. Poukázalo na to Ministerstvo financií.
- Novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorú v stredu schválila vláda, by mala priniesť lepšiu informovanosť pri nákupoch najmä vzhľadom na environmentálne a sociálne vplyvy.
- Štátna firma Slovenský plynárenský priemysle musí zabezpečiť priamo alebo prostredníctvom zmlúv s inými účastníkmi pôsobiacimi na veľkoobchodnom trhu s plynom uskladnenie plynu v podzemných zásobníkoch na území Slovenskej republiky v objeme 17,754 terawatthodiny k 1. novembru.
- Jednorazovú odmenu 800 eur pre zamestnancov, ktorí spadajú pod zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, vyplatí štát z prostriedkov Všeobecnej pokladničnej správy.
- Vláda na rokovaní odobrila úpravy v chránených územiach, ktoré v novele zákona o ochrane prírody a krajiny predložili poslanci za SNS.
- Ministerstvo vnútra sa od 1. júla stane ďalším členom záujmového združenia právnických osôb DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska.