SME

Farmafirmy žiadajú Šaška, aby stiahol vyhlášku obmedzujúcu prístup k liekom

Vyhláška podľa firiem ignoruje odborný konsenzus.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško.Minister zdravotníctva Kamil Šaško. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) žiada ministra zdravotníctva Kamila Šaška, aby stiahol vyhlášku, ktorá sprísňuje podmienky vstupu nových liekov na Slovensko. Varuje, že môže zablokovať prístup aj k existujúcim liekom.

Upozornila na to AIFP na stredajšom tlačovom brífingu s tým, že vyhláška ignoruje odborný konsenzus. Ministerstvom deklarovaný zámer ušetriť nemusí byť podľa asociácie reálny.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že na zmenách v liekovej politike pracuje, bude o nich čoskoro informovať, informovala hovorkyňa ministerstva Veronika Daničová.

SkryťVypnúť reklamu

„Ministerstvo intenzívne pracuje na zásadných zmenách v liekovej politike, ktorá je prioritou ministra zdravotníctva Kamila Šaška, a v krátkom čase bude o nich informovať na tlačovej konferencii,“ uviedla Daničová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nákladová efektívnosť

Výkonná riaditeľka AIFP Iveta Pálešová vysvetlila, že „najväčšia zmena, ku ktorej skutočne dochádza, je tá, že kým ochota zaplatiť za rok života je v súčasnosti na úrovni 44-tisíc eur, tak vyhláška hovorí, že štát bude ochotný zaplatiť za rok života 22-tisíc eur,“.

Súvisiaci článok Dokedy môžete žiť na nutridrinkoch? pýta sa matka syna s nevyliečiteľnou chorobou Čítajte 

Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva ostáva nákladová efektívnosť jediným kritériom na zaradenie lieku do systému úhrad. Ako podotkla Pálešová, v iných štátoch sa zohľadňuje aj medicínska potreba, spoločenský prínos či zriedkavosť ochorenia. Dodala, že ministerstvo chce novým predpisom prehodnotiť aj existujúce terapie a lieky, ktoré môžu byť vyradené z kategorizačného zoznamu.

SkryťVypnúť reklamu

Priblížila zároveň, že podľa posledných analýz bolo v rokoch 2020 - 2023 Európskou liekovou agentúrou schválených 173 liekov, pričom k januáru 2025 bolo na Slovensku kategorizovaných 47 z nich, čo predstavuje 27-percentnú dostupnosť liečby.

Pálešová upozornila, že používanie princípu nákladovej efektívnosti pri rozhodovaní o úhradách liekov môže síce prispieť k efektívnejšiemu využívaniu verejných financií, ale neznamená automaticky šetrenie finančných prostriedkov štátu. Podotkla, že liek môže byť efektívny, no ak je určený pre veľkú skupinu pacientov, výrazne zaťaží rozpočet.

„Navyše, v analýze vplyvov na rozpočet chýbajú akékoľvek zdrojové údaje, takže nevieme, na základe čoho ministerstvo dosahy spočítalo,“ informovala Pálešová.

Pripomenula, že vo vyhláške sa síce uvádza, že zvýhodňuje lieky pre pacientov s horšou prognózou, no podľa nej to v skutočnosti môže znamenať, že sa k liečbe dostanú neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

„Môže to znevýhodniť vstup liekov, ktoré sú určené práve pre skoršie terapie. Veľakrát vedú k vyliečeniu pacienta a ten potom už nie je nútený, aby bol ďalej liečený v neskorších štádiách,“ vysvetlila.

Podľa AIFP je jedným z problémov vyhlášky to, že zavádza nereálnu požiadavku na prínos lieku. Ak má byť liek „skutočne dobrý“ a štát ho má hradiť aj vo výnimočných prípadoch, musí podľa nových pravidiel pacientovi predĺžiť kvalitný život o 20 rokov.

Pálešová upozornila, že taký liek v praxi takmer neexistuje - buď preto, lebo také dlhé predĺženie života pri vážnych diagnózach nie je reálne, alebo preto, že do výpočtu vstupuje aj tzv. diskontná sadzba - technický koeficient, ktorý budúce roky života „zľavuje“, teda znižuje ich hodnotu v čase.

„Lieky na zriedkavé ochorenia takúto požiadavku nedokážu splniť vôbec. Na základe kritérií, ktoré sú uvedené vo vyhláške, neexistuje ani choroba, ani liek, ktoré by ich splnili,“ ozrejmila.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že nastavená priorita šetrenia v oblasti liekov spolu s dietetickými potravinami reprezentuje len 19 percent z rozpočtu výdavkov verejného zdravotného poistenia.

„Máme za to, že pri dostatočnej snahe identifikovať úspory aj vo všetkých ostatných položkách rozpočtu nebude musieť ministerstvo riskovať životy pacientov,“ uzavrela.

Kritika opozície

pozičné strany PS, SaS a Za ľudí vyzývajú ministra zdravotníctva Šaška, aby stiahol novú vyhlášku k liekovej politike. Poukazujú na to, že vyhláška sťaží až zastaví prístup k inovatívnym liekom.

Kritizujú tiež, že ministerstvo zdravotníctva predložilo vyhlášku bez diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní. Strany to uviedli vo svojich stanoviskách. Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR za opozičné hnutie Slovensko Marek Krajčí vláde vyčíta argumenty, že na nové, moderné a účinné lieky peniaze nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

PS poukázalo na to, že Slovensko je už dnes krajinou, ktorá má jeden z najhorších prístupov k inovatívnym liekom. „Pacienti na Slovensku majú plný prístup len k približne deviatim percentám všetkých inovatívnych liekov, pričom európsky priemer je až na úrovni 29 percent. Ak minister Šaško túto vyhlášku prijme, situácia sa výrazne zhorší. Najnovšie lieky pre našich pacientov pre Ficove vlády očividne nie sú prioritou, tou sú dvojnásobne platy, nákupy luxusných tryskáčov a gýčové haciendy pre oligarchov,“ uviedol poslanec za PS Oskar Dvořák.

Vyzval Šaška, aby vyhlášku stiahol a hľadal peniaze na lieky pre pacientov.

Na okamžité stiahnutie vyhlášky vyzval aj poslanec za SaS Tomáš Szalay. Vyzval ministra, aby k nej umožnil riadnu odbornú a verejnú diskusiu. Žiada tiež vysvetlenie, prečo zmenu predkladá bez dialógu s pacientmi a odbornou verejnosťou. „To, čo nám na tejto situácii prekáža najviac, je forma. Minister Šaško sa rozhodol zásadnú tému, akou je dostupnosť inovatívnych liekov pre najťažšie chorých pacientov, riešiť v tichosti, bez odbornej diskusie, bez zapojenia pacientov, lekárov, farmaceutického sektora a verejnosti,“ upozornil Szalay s tým, že ide o jednu z najcitlivejších zmien liekovej politiky za posledné roky.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Trump už nechce dotovať európsky socializmus. Ceny liekov môžu u nás stúpnuť Čítajte 

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová poukázala na to, že rezort vyhláškou prakticky zastaví dostupnosť liekov na výnimku. „Pacienti so vzácnymi diagnózami sa k týmto liekom už nedostanú a kategorizácia nových sa prakticky zastaví,“ ozrejmila s tým, že na Slovensku žije až 150.000 detí, ktoré sú na túto liečbu odkázané.

Kritizuje tiež konštatovanie ministerstva zdravotníctva, že prijatie návrhu bude mať „pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy“. „Vyzývame ministra zdravotníctva a premiéra Fica, aby túto vyhlášku okamžite stiahli, prestali šetriť na tých najzraniteľnejších a konečne začali šetriť na sebe,“ dodala Remišová.

S krokmi rezortu zdravotníctva nesúhlasí ani Krajčí. Skritizoval, že po zmene vlády sa príchod nových inovatívnych liekov pre pacientov zastavil, pričom vláda argumentuje nedostatkom financií. „Legislatívu na vstup inovatívnych liekov pre slovenských pacientov som predkladal a schvaľovali sme ju v čase, keď bolo v zdravotnom systéme o stovky miliónov eur menej. V súčasnosti, dokonca po zdvihnutí zdravotných odvodov minister Šaško bude tvrdiť, že na to nemáme dostatok financií. Musím povedať, že toto je manažérsky nezvládnutý tok peňazí v zdravotníctve, a takýmto spôsobom nemôžu byť práva slovenského pacienta obmedzované,“ poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhované zmeny

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zmenu podmienok vstupu nových liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Rezort poukázal na to, že pri súčasných pravidlách výpočtu ich nákladovej efektívnosti by financie vyčlenené na lieky v tomto roku nepostačovali.

Od júna sa preto majú upraviť vyhláškou, ktorá je v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo odhadlo, že by to počas piatich rokov mohlo priniesť úsporu v úhradách za lieky najmenej 583 miliónov eur.

Asociácia na ochranu práv pacientov poukázala na to, že najzasiahnutejší oneskoreným prístupom k inovatívnej liečbe sú onkologickí, neurologickí a pacienti so zriedkavými diagnózami.

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 945
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 487
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 151
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 273
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 456
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 109
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 958
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 709
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Milan Majerský. predseda Kresťanskodemokratického hnutia.

Kresťanskí demokrati upozornili aj na problémy v regiónoch a samosprávach.


TASR 1
Obžalovaný policajný exprtezident Peter Kovařík.

Do funkcie sa dostal nechtiac, čo tím vyšetroval, nevie.


6
Minister spravodlivosti Boris Susko.

Predpokladaný termín pripomienkového konania je v auguste.


TASR 4
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Vyhláška podľa firiem ignoruje odborný konsenzus.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu