BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh nového Občianskeho zákonníka. Jeho cieľom je okrem iného zmodernizovať občianske právo, prispôsobiť ho dnešným potrebám a zaviesť chýbajúce inštitúty.
Rovnako aj zjednotiť podstatnú časť úpravy občianskoprávnych vzťahov, odstrániť duplicitu úpravy a presunúť úpravu z osobitných zákonov do Občianskeho zákonníka všade tam, kde to dáva zmysel.
Vyplýva to z predbežnej informácie, zverejnenej na portáli právnych predpisov Slov-Lex.
„Občianske právo je odvetvím práva, ktoré sa bytostne dotýka každého jedného človeka. Dobrá, zrozumiteľná a prehľadná úprava občianskeho práva tak zabezpečuje v medziľudských vzťahoch právnu istotu, a tým je do istej miery predpokladom pre pokojné a nekonfliktné spolunažívanie v našom spoločenstve,“ zhodnotilo MS.
Podľa rezortu v súčasnosti platný Občiansky zákonník bol v roku 1964 prijatý s obsahom tendenčným dobe svojho vzniku.
„Bol vystavaný okolo typických situácií socialistického života, čo sa prejavilo v neprirodzene zúženom právnom priestore pre slobodné rozhodovanie o vlastných záležitostiach. Dôsledkom tak bola nielen stručná právna úprava, ktorá opomínala mnohé z klasických právnych inštitútov, ale aj príliš zjednodušujúci pohľad na právo ako na systém mantinelov pre realizáciu širokej slobody jednotlivca,“ vysvetľuje MS.

Napriek tomu, že v priebehu času boli niektoré jeho nedostatky odstránené, podľa rezortu spravodlivosti naďalej ostáva Občiansky zákonník v mnohých smeroch predpisom len pre základné, typové prípady.
„Jeho nedostatočná a príliš zovšeobecňujúca úprava totiž neraz buď neponúka žiadne riešenia pre komplikované situácie súčasného zložitého sveta alebo vedie k neuspokojivým riešeniam, ktoré už nezodpovedajú dnešným potrebám,“ zdôvodňuje MS.
Tým, že úprava mnohých čisto občianskoprávnych vzťahov je obsiahnutá v osobitných zákonoch, Občiansky zákonník do značnej miery podľa ministerstva stratil svoje postavenie zjednocujúceho predpisu občianskeho práva.
Ako MS podotklo, rekodifikácia prebieha už niekoľko rokov. Jej výsledkom by mal byť nový Občiansky zákonník ako centrálny predpis súkromného práva so širokým záberom, ktorý v sebe obsiahne úpravu čo najväčšieho rozsahu súkromnoprávnych vzťahov, čím sa zabezpečí jednotnosť a prehľadnosť systému. „Táto centrálnosť a jednotnosť bude zároveň viesť k tomu, aby sa k prípadným zmenám pristupovalo citlivo spôsobom, ktorým sa zabezpečí súdržnosť a spojitosť systému občianskeho práva,“ dodal rezort.
Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je v auguste.