BRATISLAVA. Dôchodcovia, nezamestnaní či rodičia, ktorí sa doma starajú o svoje dieťa. To sú len niektoré skupiny ľudí, ktorí čoskoro od štátu budú dostávať viac.
Výška rôznych dávok je totiž priamo naviazaná na sumu životného minima. A tá sa bude od júla meniť. Suma sa zvýši približne o desať eur na hodnotu 284,14 eura.
Predbežnú informáciu o tom vydalo ministerstvo práce.
Čo sa v texte dočítate:
- Ako sa v minulosti dvíhalo životné minimum.
- Čo sa zvýši pre rodičov.
- Ako zvýšenie ovplyvní príjem penzistov či nezamestnaných.
- Čo sa mení pre zamestnancov.
Prečo sa dvíha životné minimum?
Životné minimum je štátom uznaná hranica príjmu, ktorý človek nevyhnutne potrebuje, aby si mohol pokryť základné životné potreby.
Mení sa každoročne k prvému júlu, podľa vývoja cien tovarov a služieb, teda podľa inflácie. Štát teda zvyšovaním životného minima reaguje na to, že sa ľuďom zvyšujú náklady na život.
V tomto roku sa životné minimum zdvihne o 3,7 percenta, čo je približne raz toľko ako vlani. Zároveň je to výrazne menej ako pred dvoma rokmi, keď Slovensko trápila dvojciferná inflácia.
Čo sa mení pre rodičov?
Mení sa výška rodičovského príspevku. Ide o dávku, ktorá sa vypláca každý mesiac. Za dieťa do troch rokov ju poberá jeden z rodičov. V prípade, ak má dieťa dlhodobo zdravotné problémy, môže dávku rodič poberať až do jeho šiestich rokov.