BRATISLAVA. Možné otvorenie druhého piliera naznačil už aj premiér Robert Fico zo Smeru. Argumentoval dátami o nízkej sume dnes vyplácaných penzií, ktoré už niekoľkokrát spomenul minister práce Erik Tomáš z Hlasu.
„Ľudia by mali mať viac slobody rozhodnúť sa, pokiaľ ide o realizáciu dôchodkov, či chcú ísť cez druhý pilier, alebo to nechajú len na Sociálnu poisťovňu,“ povedal Fico vo štvrtok na svojom „kontrolnom dni“ na ministerstve dopravy.

Ani jeden z nich nespomína, že údaje, na ktoré sa odvolávajú, sa týkajú len malého percenta ľudí z celkového počtu tých, ktorí už dosiahli dôchodkový vek.
Neukazujú teda objektívne to, či sa sporiť v druhom pilieri oplatí, alebo nie.
Čo sa v texte dočítate:
- Prečo argumenty vlády na otvorenie II. piliera nie sú celkom objektívne.
- Tabuľky: Aký spôsob vyplácania peňazí u II. piliera si ľudia v súčasnosti skôr vyberú.
- Komu sa oplatí naozaj premýšľať o vystúpení z II. piliera.
- Kto môže za to, že niektorí ľudia majú nasporenú nižšiu sumu a prečo.
V kontexte číslo nie je veľké
Dôchodok z prvého aj z druhého piliera už dostáva približne 58-tisíc ľudí. Ide o dôchodcov, ktorí si v druhom pilieri sporili pomerne krátky čas pred penziou.
Až 95 percent z nich podľa ministra dostáva v priemere o päťdesiat eur menšiu penziu, než akú by poberali, ak by peniaze dostávali len od Sociálnej poisťovne. Zvyšných päť percent ľudí má mať v priemere len o 14 eur mesačne viac.
Čo sa opomína, je fakt, že spomínaných takmer 60-tisíc ľudí je len isté percento z tých, ktorí medzičasom dosiahli dôchodkový vek.