BRATISLAVA. O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi.
Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Zdôraznil, že jeho cieľom je, aby malo čo najviac pacientov prístup k liekom, ktoré potrebujú za férových a jasných podmienok.
Férové podmienky
Minister podotkol, že v rámci skráteného medzirezortného pripomienkového konania prišlo k vyhláške viacero podnetov, ktorým sa dôsledne venuje. Návrh vyhlášky je podľa jeho slov otvorením citlivej témy, ktorá bude pokračovať na odbornej úrovni.
„Pacientske organizácie, stavovské organizácie, ale aj lekári budú prizvaní do momentu, kým nenájdeme udržateľné riešenie, aby sme tu doslova nesplachovali stámilióny eur niekde, kde to necíti slovenský pacient. (...) Dovtedy žiadna zmena platná nie je,“ vyhlásil Šaško.
Poukázal na to, že Slovensko míňa obrovské množstvo financií, nad hranu rozpočtu, no pacient to necíti. Do veľkej miery to podľa jeho slov súvisí so zmenami, platnými od roku 2022. „Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad SR. Nastalo neverejné uzatváranie zmlúv, ktoré spôsobilo, že stámilióny eur sa niekde strácajú a nespĺňajú očakávania pacientov a nesmerujú za nimi,“ ozrejmil minister. Ako uviedol, nastavenie transparentných pravidiel v oblasti liekovej politiky je preto pre neho absolútna priorita.
Ubezpečil, že rezort s odborníkmi nájde riešenie, ktoré prinesie spravodlivý systém.
„Aby konečne čo najviac pacientov za férových a jasných podmienok malo prístupné tie lieky, ktoré skutočne potrebujú. Preto chcem na záver všetkých ubezpečiť a upokojiť, nikto sa nemusí báť, že by bol pozastavený vstup nových liekov alebo, že by už tá liečba, ktorá už dnes prebieha, by sa v nejakom momente skončila,“ povedal minister.
Akékoľvek strašenie ľudí v tejto súvislosti považuje za hru s emóciami pacientov. Šaško zároveň avizoval, že v pondelok predstaví konkrétne kroky v rámci pripravovanej novej liekovej politiky.
Ocenili prístup
Generálna prokuratúra hodnotí štvrtkový okrúhly stôl k liekovej politike vzhľadom na tému a široký rozsah prítomných subjektov pozitívne. Pre TASR to uviedla hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová.
Stretnutie inicioval verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský pre výhrady k aktuálnym podmienkam pri schvaľovaní liekov na výnimku. Ombudsman upozornil, že pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti. Dobrovodský v tejto súvislosti zároveň podal podnet na Ústavný súd.
„Generálna prokuratúra SR vníma výhrady verejného ochrancu práv k aktuálnej právnej úprave predovšetkým vo svetle dôvodov nezákonnosti konštatovaných v protestoch prokurátora a následných správnych žalobách Generálnej prokuratúry SR proti opatreniam zdravotných poisťovní o zamietnutí návrhu na zdravotnú starostlivosť, ktorými neudelili súhlas s úhradou registrovaného lieku nezaradeného v zozname kategorizovaných liekov (Voxzogo),“ ozrejmila Drobová.
Štvrtkový okrúhly stôl k liekovej politike nepripomenul a nezopakoval len už známe slabé miesta liekovej politiky. Diskusia vytvorila pôdu pre vzájomné pochopenie a nachádzanie prienikov v záujmoch všetkých aktérov, ktorí do procesu schvaľovania úhrady lieku na výnimku vstupujú.
Pre TASR to uviedol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý diskusiu inicioval. Ocenil otvorenosť a vecnosť jednotlivých príspevkov.
„Viacerí účastníci okrúhleho stola vyjadrili záujem nadviazať na diskusiu za okrúhlym stolom v menších pracovných formátoch. Ja sám som na záver stretnutia deklaroval zámer iniciovať bilaterálne rokovania s kľúčovými rezortmi - Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom financií SR. Mojím prvoradým cieľom je oboznámiť tieto inštitúcie s kľúčovými odkazmi diskusie, ako aj s mojím vnímaním aktuálneho stavu,“ ozrejmil Dobrovodský. Verí, že nadväzujúce stretnutia prispejú k efektívnejšiemu nastaveniu liekovej politiky v prospech všetkých občanov.
Dobrovodský dodal, že iniciatíva sa stretla s okamžitou pozitívnou reakciou. „Bezprostredne po skončení okrúhleho stola ma totiž kontaktoval minister zdravotníctva, čo považujem za sľubný signál pre ďalšiu konštruktívnu spoluprácu a hľadanie optimálnych riešení,“ doplnil.
Poslanec Národnej rady SR za opozičné PS Oskar Dvořák víta rozhodnutie ministra zdravotníctva Kamila Šaška.
TASR o tom informoval Peter Köles z mediálneho oddelenia PS.
„Minister Šaško zastavil svoju vyhlášku o stopke pre nové lieky. Verejný tlak mal zmysel. Je to obrovské víťazstvo pre našich pacientov, hoci tí už dnes trpia slabou dostupnosťou inovatívnych liekov,“ skonštatoval Dvořák.