BRATISLAVA. Slovensko nezvažuje vystúpenie zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V súvislosti s vyjadrením amerického ministra zdravotníctva a sociálnych služieb Roberta F. Kennedyho ml., ktorý vyzval ostatné krajiny, aby nasledovali príklad USA a z WHO vystúpili, to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy vyhlásil minister práce Erik Tomáš (Hlas).
Opozičná poslankyňa Irena Bihariová (PS) v súvislosti s pandemickou dohodou uviedla, že zdržanie sa Slovenska pri jej prijímaní je hanba.
Opozičná kritika
„Vôbec tam nejde o stratu suverenity alebo slobodného rozhodovania Slovenska, vôbec tam nejde o nejaké povinné očkovania alebo povinné lockdowny a podobné hlúposti,“ uviedol v súvislosti s pandemickou dohodou Tomáš.
Bihariová kritizovala, že premiér Robert Fico (Smer) dáva váhu vyjadreniam splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára. Celá situácia je podľa nej pre Slovensko hanbou.
Zo slov opozičnej političky zároveň vyplýva, že Bihariová považuje diskusiu o zvyšovaní kaucie pre politické strany pred vstupom do volieb za nepodstatnú.
Premiéra však kritizovala, že režimy s vládou jednej strany predstavuje ako dobré.
„Viackrát to povedal a toto sú presne tie opatrenia, ktoré keď dotiahnete do výsledkov, keď zvýšite kauciu, keď zvýšite kvórum na to, aby sa strana mohla dostať do parlamentu, vy sťažíte výkon pasívneho volebného práva,“ varovala.
Tomáš pripomenul, že koaličný Hlas navrhuje zmenu pri vyplácaní štátneho príspevku za voľby, ktorý dostávajú strany s aspoň trojpercentnou podporou v parlamentných voľbách.
Dôchodkový strop by mal byť aspoň pre manuálne pracujúcich
Dôchodkový strop by mal byť podľa Tomáša zavedený minimálne pre manuálne pracujúcich ľudí.
„Bude to otázka tohto volebného obdobia, lebo je to v programovom vyhlásení vlády. Myslím si, že tí ľudia, ktorí ťažko manuálne pracujú, u nich by mali byť nejaké dôchodkové stropy,“ spresnil Tomáš.
Dôchodkový strop bol podľa neho už schválený na 64 rokoch, pravicové vlády ho však zrušili, dôchodkový vek sa teraz zvyšuje na základe dĺžky dožitia.
„Neviem povedať, či o 20 rokov budeme mať nové technológie v zdravotníctve a tento sektor sa zlepší natoľko, že si budeme môcť dovoliť povedať, že naši seniori sú v dobrej kondícii na to, aby sme posunuli dôchodkový vek. V zásade si nemyslím, že toto je ten trend a toto ten zlatý grál, ktorý máme hľadať. Myslím si, že by sme mali dokázať vyprodukovať ako krajina čo najviac bez toho, aby sme museli kvôli tomu robiť v chorobe, v starobe do sto rokov,“ reagovala na dôchodkové stropy poslankyňa.
Otázka druhého piliera
Tomáš spresnil, že je prvých 58-tisíc seniorov, ktorí už poberajú dôchodok z prvého aj z druhého dôchodkového piliera. Ukázalo sa, že 95 % z nich má o takmer 50 eur mesačne v priemere nižšie dôchodky, ako keby zostali len v prvom pilieri.
„Celá debata je len o tom, či neumožniť určitej skupine ľudí slobodne sa rozhodnúť, či chcú vyššie alebo nižšie dôchodky. Toto všetko závisí od debaty s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Mali sme už dve alebo tri stretnutia. Tie diskusie prebiehajú korektne,“ vysvetlil.
Tomáš upozornil, že prípadné otvorenie 2. dôchodkového piliera by malo minimálny pozitívny vplyv na konsolidáciu verejných financií. Ak by odišlo z druhého piliera 100-tisíc ľudí, štát by na tom získal podľa neho len 60 miliónov eur.
Konsenzus na mene kandidáta na guvernéra nie je
Konsenzus na mene kandidáta na guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) podľa Tomáša ešte nie je.
„Nemám informácie z koaličnej rady, lebo nebol som teraz jej účastníkom, či už je nejaká dohoda alebo nie,“ spresnil.
Otázka o voľbe guvernéra NBS je podľa Tomáša predčasná. „Nerád by som hovoril o stratégii Hlasu,“ poznamenal.
Minister práce nechcel komentovať kauzu haciend a dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).
„Nie som v strane Smer päť rokov, zavolajte si predstaviteľov Smeru. Ja haciendu nemám,“ podčiarkol Tomáš.
Bihariovú pri kauze haciend prekvapila drzosť, že niekto takýmto spôsobom čerpal eurofondy. Ide podľa nej o akúsi karpatskú kultúru v prístupe k čerpaniu verejných zdrojov, kde sa nositelia ani nepokúšali dať pri ich čerpaní „aspoň nejakú fasádu“. Išlo podľa nej o „hrubú zlodejinu“.