BRATISLAVA. V priemernej slovenskej obci žije menej ako 1900 ľudí. V niektorých sú to len desiatky či stovky ľudí. Obrovská rozdrobenosť sídiel je v európskom priestore pomerne unikátna.
"Okrem Slovenska je podobná, respektíve horšia situácia v súčasnosti už len v Česku a vo Francúzsku," hovorí Dušan Sloboda, analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.
Vo väčšine členských Únie už urobili rôzne konsolidačné reformy či zlučovania samospráv, upozornil.
Už roky sa hovorí, že aj na Slovensku by bolo treba "urobiť poriadok" v počte samospráv a ich fungovaní. Napriek rôznym vyjadreniam politikov sa v realite už viac ako dvadsať rokov žiadna vláda k zmenám neodhodlala.
Vlády Roberta Fica zo Smeru sa téme roky vyhýbali. Ide totiž o zdĺhavý a náročný proces a výsledky sa ukážu až po niekoľkých rokoch. Navyše je vždy sporné, ak štát zasahuje do fungovania samospráv.
Za neboli veľmi ani samosprávy. O to prekvapivejší môže byť pre mnohých výstup z nedeľňajšieho rokovania Združenia miest a obcí Slovenska s premiérom.
Ideme zlučovať obce, vraj už naozaj
Po stretnutí sa Fico síce neukázal na ohlásenej tlačovej besede, ale minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru povedal, že zníženie počtu samospráv bolo na posledných rokovaniach s ich zástupcami viackrát spomínané s tým, že ide o premiérovu požiadavku.