BRATISLAVA. Pri odchode zo súdnej siene postupne prechádzali okolo otca Daniela Tupého, pohľadu do jeho očí sa však každý z nich vyhol.
Piatich svedkov mal v stredu súd vypočuť v kauze vraždy študenta, ktorého v novembri 2005 v Bratislave spolu s kamarátmi napadla skupina neonacistov. Jeden neprišiel vôbec, ostatní oznámili, že odmietajú vypovedať. Pôsobili pritom, akoby postupovali spoločne.
Richard Riendl, Jozef Zuščák, Jozef Beňo a Mário Molnár. Posledný menovaný bol v minulosti považovaný za člena neonacistickej skupiny Rebel Klan Engerau. Známy je aj tým, že ako model pózoval pre neonacistickú značku oblečenia Eighty Eight. Fotografovali ho na Tyršovom nábreží v Petržalke – na mieste, kde študent Tupý prišiel o život.
Pojednávanie tak trvalo len pol hodiny. Ďalších svedkov sudca Tomáš Škultéty predvolal na september. Už teraz je však známe, že plán procesu tým vyčerpaný nebude.

Ani na 20. výročie zločinu, ktoré pripadá na november tohto roka, tak verejnosť s najväčšou pravdepodobnosťou rozsudok nebude poznať. Kauza vraždy študenta Tupého sa zatiaľ stala symbolom zlyhania štátu v boji proti neonacizmu.
V minulosti ju sprevádzali protestné akcie. V roku 2019 vznikol na motívy príbehu aj film s názvom Ostrým nožom. Na Tyršovom nábreží je osadený pamätník na počesť zavraždeného študenta.
Tri podstatné veci
Až v marci 2023 polícia z vraždy obvinila Adama Puškára, z ktorého sa mezičasom stal známy advokát. Súdny proces sa začal v novembri toho roka.
Otec Daniel Tupý v stredu po pojednávaní tiež vyslovil obavu, že do 20. výročia verdikt súdu nepadne. „Pre nás je podstatné, aby súd rozhodol v tomto procese, aby bol Puškár odsúdený,“ povedal neistým hlasom.

Za podstatné označil ešte ďalšie dve veci. „Chceli by sme vedieť, prečo ešte nebolo vznesené obvinenie voči svedkovi Malíčkovi. Tak isto sa budeme zaujímať o to, prečo orgány činné v trestnom konaní kryli túto trestnú činnosť.“
Korunný svedok prípadu Vladimír Malíček je bývalý príslušník polície. Vypovedal o tom, ako prebiehal útok neonacistov na skupinu študentov, medzi ktorými bol aj Tupý.
Vo výpovedi Malíček tvrdil, že na študenta útočil spolu s Puškárom, ktorý podľa neho použil aj nôž. Polícia Malíčka vyšetruje pre podozrenie zo spolupáchateľstva. Obvinený zatiaľ nie je.

Pochybné vyšetrovanie
K skupine neonacistov, na ktorých sa po rokoch vyšetrovanie zameralo, viedla stopa prípadu od začiatku. Po roku 2006 sa však polícia začala uberať iným smerom.
V kauze boli obžalovaní piati príslušníci mafiánskej skupiny piťovcov. Súd ich napokon oslobodil. Usvedčovali ich pochybní svedkovia, ktorí nehovorili pravdu.
Dôkazy o marení vyšetrovania samotnými policajtmi sú podľa Daniela Tupého staršieho súčasťou súdneho spisu.
„Malo byť dávno preverované, prečo v rokoch 2007 a 2008 bolo vyšetrovanie podľa mňa umelo odvedené na údajných páchateľov, ktorí s touto trestnou činnosťou nemali nič spoločné,“ hovorí Tupého právny zástupca Roman Kvasnica.
Inšpekcia ministerstva vnútra v stredu neodpovedala, či sa okolnosťami vyšetrovania Tupého vraždy zaoberá.
Taktika obhajoby
Obžalovaný právnik Puškár bol na súde v stredu prítomný, k prípadu sa však od začiatku procesu nevyjadruje. Jeho obhajcovia trvali na predvolaní ďalšieho člena skupiny Ľubomíra Meszároša, ktorý sa výsluchu zatiaľ vyhýbal.

Po korunnom svedkovi Malíčkovi je Meszároš druhý, kto o priebehu útoku na polícii prehovoril.
„Z vyšetrovacieho spisu vyplýva viacero skutočností, ktoré naznačujú možné ovplyvňovanie vyšetrovania cez tohto svedka,“ povedala advokátka Michaela Matušíková. Jej kolega Roman Benedikovič naznačoval, že na svedkov ako vyšetrovateľ tlačil bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko.
Svedka Meszároša súd predvolá na október. Ďalších svedkov ešte navrhla na súde vypočuť poškodená strana.
Kedy by mohol padnúť prvostupňový verdikt, tak zatiaľ nemožno odhadnúť. Každá zo strán sa pritom môže proti nemu ešte odvolať.
Dvadsať rokov po zločine
Ubehlo dvadsať rokov a v uliciach Bratislavy opäť vyčíňal podobný neonacistický gang. Jeho členovia výzorom aj oblečením pripomínajú skupiny, ktoré v meste útočili v minulosti.
Rozdiel je v pokroku techniky – útoky proti náhodne vybraným obetiam si nakrúcali na mobil a potom zverejňovali na sociálnych sieťach. Médiá o aktivitách gangu informovali v januári. Polícia proti útočníkom zakročila až minulý týždeň, traja skončili vo vyšetrovacej väzbe.

Spomínaný prípad je podľa Daniela Tupého staršieho ukážkou toho, kam sa spoločnosť za dvadsať rokov posunula.
„Kedysi existovalo na polícii oddelenie zamerané na odhaľovanie extrémizmu. V roku 2006 bolo zrušené. A toto je možno tiež jeden z dôsledkov toho, že na polícii nie je špecializovaný útvar, ktorý by dokázal odhaľovať takýchto páchateľov,“ hovorí otec dobodaného študenta.