KOŠICE. Ústavný súd SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.
Ich návrh Ústavný súd v stredu prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu. Návrhu na pozastavenie účinnosti súd nevyhovel.
Ide o kontroverzný zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý parlament schválil v polovici apríla.
Podľa predkladateľov je hlavným cieľom návrhu stransparentnenie fungovania mimovládok.
Slovenské mimovládne organizácie aj opozícia novelu zákona kritizovali, považujú ju za škodlivú a diskriminačnú, hovorili aj o protiústavnosti. Opakovane ju nazývali „ruským zákonom“.
Po množstve úprav zo zákona vypadlo nielen označenie zahraničný agent, ale aj označenie lobing, napriek tomu opozícia tvrdí, že v zákone ostalo veľa zlých vecí, napríklad administratívna záťaž pre mimovládky či zásah do súkromia darcov. Prezidenta po schválení v parlamente opozícia vyzývala, aby zákon nepodpísal.
Navrhovatelia zákona o mimovládkach i premiér Robert Fico tvrdili, že predložená legislatíva nemá nič spoločne s ruskou, americkou či izraelskou legislatívou.
Cieľom slovenského návrhu je podľa nich len sprecizovanie kontrolných mechanizmov a zlepšenie transparentnosti, aby vedeli, ako sú financované mimovládne organizácie a kto im dáva peniaze. Rovnako tvrdili, že návrh zákona bol spracovaný v súlade s pravidlami EÚ.
Prezident Peter Pellegrini napokon novelu zákona podpísal. Kancelária prezidenta SR vtedy informovala, že nenašli dôvody, pre ktoré by predmetná legislatíva v schválenom znení mohla byť v rozpore s Ústavou SR či európskym právom.
O podaní podnetu na Ústavný súd v polovici mája informovalo Progresívne Slovensko, požadovali posúdenie súladu novely s Ústavou SR i pozastavenie účinnosti, pretože zastávali názor, že ohrozuje demokratické princípy aj ústavné práva.