BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) SR za SNS nebudú hlasovať za vypustenie jedného volebného obvodu z Ústavy SR, ako to navrhuje Hlas.
Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol šéf SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Nechce, aby sa do vládnej novely ústavy pridávali ďalšie návrhy.
„Bol by som rád, keby podstata vládneho zákona bola zachovaná a táto kreativita, že každý do toho chce niečo dať, tá neprejde,“ povedal Danko s tým, že aj SNS podalo novelu ústavy, v ktorej navrhli predĺženie volebného obdobia pre samosprávy zo štyroch na šesť rokov.
Obavy o malé strany
SNS je za zachovanie jedného volebného obvodu pre Slovensko. „Sme politická strana, ktorá má zastúpené regióny. Slovensko je malý štát, aby malo viac obvodov. Dopadlo by to tak, že by všetky malé politické strany zanikli a to ja nedovolím,“ doplnil.
O vládnej novele ústavy sa má definitívne hlasovať na aktuálnej schôdzi. Podľa návrhu sa majú do ústavy zakotviť dve pohlavia - muž a žena.
Pribudnúť má do nej aj zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za prácu.

Ústavný zákon má tiež riešiť adopcie detí a rodičia by mohli mať právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ak je nad rámec vzdelávacieho programu. Návrhom sa má dosiahnuť i suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.
K novele podá okrem Hlasu pozmeňujúce návrhy aj KDH. Kresťanskí demokrati zatiaľ definitívne nepovedali, či novelu ústavy podporia.
Nevyjasnené nezhody pri transakčnej dani
Andrej Danko sa vyjadril aj k snahe o zrušenie transakčnej dane. Povedal, že na ministerstve financií nechcú počúvať argumenty a ustúpiť pri návrhoch SNS.
Prístupu ministerstva nerozumie a dôrazne tiež protestuje proti vyjadreniam rezortu financií k tejto téme. Na návrhu zrušiť transakčnú daň pre živnostníkov a malé firmy SNS naďalej trvá.

„Náš návrh je jasný, zrozumiteľný. Ja nepovažujem za záťaž zdokladovanie toho, či firma má obrat 100.000 eur alebo nie. My svoju pozíciu nezmeníme,“ zdôraznil Andrej Danko.
Podľa vlastných slov hovorí ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému zo Smeru „logické veci“ a konkrétne príklady z praxe na podporu zmien v transakčnej dani.
Takisto nesúhlasí s odhadmi ministerstva o vysokých výpadkoch príjmov štátu, ktoré by tieto zmeny priniesli. Dohodu sa bude naďalej snažiť hľadať vo vládnej koalícii, nie v opozícii.
„Pri transakčnej dani je podľa mňa nepochopenie praxe. My ju zrušíme pre malé firmy a ak bude ministerstvo financií pokračovať ďalej, tak nie že budem hovoriť o zrušení len pre malé firmy, ale zrušíme ju pre celý podnikateľský sektor. Pretože ministerstvo tvrdohlavo stále hovorí len o nových daniach do budúcna,“ vyhlásil Danko s tým, že chce napríklad zabrániť zvýšeniu zdanenia bytov.
Nemecké zisky na Slovensku
Danko pripustil vystúpenie Slovenska z Európskej únie (EÚ). Nepáči sa mu, že nemecký kancelár Friedrich Merz Slovensku odkazuje, že ak nebude poslúchať, tak mu zoberie eurofondy.
„Kto je nemecký kancelár? On nie je nadriadený nášmu predsedovi vlády. Hlavne nech sa Nemci pozrú, aké zisky odlievajú zo Slovenska,“ vyhlásil Danko s tým, že „z nás robia otrokov“.
Ako príklad uviedol automobilky. „To si treba povedať, že Nemci žijú aj zo slovenskej pracovnej sily,“ uviedol Danko, ktorého preto pobúrili slová nemeckého kancelára.
Preto sa tu podľa neho vynára aj potenciálna debata o tom, čo bude ďalej v EÚ. „Pretože ak nás chcú ďalej brať ako nesvojprávnych tak nech si žijú ďalej bez nás,“ uzavrel Danko.