BRATISLAVA. Pervitín zostáva najčastejšie liečenou drogou na Slovensku, nárast jeho užívania je zaznamenaný v zdravotníctve aj pri dopravných kontrolách.
Na stredajšej tlačovej konferencii na to upozornili odborníci Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.
Odporúčajú zníženie dostupnosti voľnopredajných liekov s obsahom pseudoefedrínu, ktoré sú na výrobu pervitínu zneužívané.
Odborníci tiež varujú pred novými syntetickými látkami, ako napríklad HHC, kratom či niektoré kanabinoidy.
Poukázali pritom na legislatívne medzery a potrebu zjednotenia európskych postupov.
Zároveň podľa odborníkov na Slovensku výrazne rastie riziko výskytu nových opioidov - najmä fentanylu a nitazénov, ktoré môžu spôsobiť fatálne predávkovania.
Poukázali aj na výsledky Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD) 2024.
Podľa nich je u mladých vo veku 15 až 16 rokov naďalej najčastejšie užívanou nelegálnou drogou marihuana. Nasledujú inhaláty, anxiolytiká a sedatíva, extáza, LSD a halucinogénne huby, kokaín, amfetamíny a pervitín, a heroín.
CPLDZ ozrejmilo, že alkohol a nikotín u detí a dospievajúcich sú stále často podceňované, odporúča preto pravidelné preventívne prehliadky.
Naliehavo tiež podľa neho treba vytvoriť špecializované oddelenie pre adolescentov, ktoré by riešilo kombinované závislosti - drogy a alkohol. Odborníci apelujú aj na potrebu zvýšiť financovanie a špecializované vzdelávanie v adiktológii.