SME

Potratovosť na Slovensku dlhodobo klesá

V roku 2024 bolo hlásených menej ako päťtisíc interrupcií.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Počet potratov na Slovensku pokračuje v dlhodobom klesajúcom trende.

V roku 2024 bolo zaznamenaných 10 160 potratov u žien s trvalým pobytom v Slovenskej republike, čo predstavuje medziročný pokles o 7,5 percenta.

Umelé prerušenie tehotenstva (UPT) pritom tvorilo takmer polovicu z tohto počtu, konkrétne 5 082 prípadov, a ide o druhý najnižší počet u Sloveniek od roku 1997.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyplýva to z najnovších údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).V porovnaní s rokom 1997, keď bolo hlásených takmer 28 000 potratov, ide o pokles o 63,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenej od roku 1997

Zdravotnícke zariadenia zároveň nahlásili 213 prípadov potratov u žien bez trvalého pobytu na Slovensku.

Všeobecná miera potratovosti v roku 2024 dosiahla 8,4 potratov na 1 000 žien v reprodukčnom veku (15 – 49 rokov), čo predstavuje najnižšiu hodnotu od roku 1997, keď bola na úrovni 19,4.Z hľadiska typu potratov boli spontánne potraty zaznamenané v 4 663 prípadoch (45 percent), mimomaternicové tehotenstvá tvorili 3,9 percenta (403 prípadov) a iné druhy potratov predstavovali 2,2 percenta (225 prípadov).

Najviac UPT bolo vykonaných u žien s trvalým pobytom v Banskobystrickom kraji (6,0 na 1 000 žien v reprodukčnom veku), nasledoval Nitriansky kraj (4,9/1 000).

Najnižšia potratovosť bola v Prešovskom kraji (2,7/1 000).V roku 2024 bolo na Slovensku hlásených 4 642 spontánnych potratov u žien s trvalým pobytom v SR, čo predstavuje pokles o 435 prípadov v porovnaní s rokom 2023. Všeobecná miera spontánnej potratovosti dosiahla hodnotu 3,8 na 1 000 žien v reprodukčnom veku, čo znamená medziročný pokles o 0,3 bodu.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší výskyt spontánnych potratov bol zaznamenaný u žien vo vekovej skupine 25 – 29 rokov (7,3 na 1 000 žien) a 30 – 34 rokov (6,6 na 1 000 žien). Takmer 40 percent spontánnych potratov sa vyskytlo u bezdetných žien, pričom 31,5 percenta pripadlo na ženy s jedným dieťaťom.

O 305 interrupcií menej ako v roku 2023

Čo sa týka umelého prerušenia tehotenstva, v roku 2024 ich bolo vykonaných 4 896 u žien s trvalým pobytom na Slovensku, čo je o 305 menej ako v roku 2023. Všeobecná miera UPT dosiahla 4,0 na 1 000 žien, pričom medziročne klesla o 0,2 bodu.

Najvyššia miera UPT bola zaznamenaná u žien vo veku 25 – 29 rokov (7,2/1 000) a 20 – 24 rokov (6,7/1 000). Takmer tretina interrupcií (32,4 percenta) bola vykonaná u žien s dvoma deťmi. Najčastejšie išlo o slobodné ženy (56,6 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

Zákrok z dôvodu zdravotného stavu matky alebo plodu absolvovalo 519 žien. Najčastejšie sa interrupcie vykonávali do 8. týždňa tehotenstva (62,6 percenta).

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je ročne približne 121 miliónov tehotenstiev nechcených a v 60 percent prípadov končia umelým prerušením, čo predstavuje približne 73 miliónov interrupcií ročne.

Najnižšia potratovosť je v Európe

Podľa Guttmacherovho inštitútu je najvyššia miera potratovosti v Afrike a na Blízkom východe, nasledovaná Latinskou Amerikou a Karibikom.

Vplyv na štatistiky majú faktory ako dostupnosť antikoncepcie, legislatíva, prístup k zdravotnej starostlivosti a kultúrne normy.

Najnižšia potratovosť je v Európe – v priemere 17 potratov na 1 000 žien. Z okolitých krajín vykazuje najnižšiu potratovosť Poľsko. V roku 2023 tam bolo evidovaných len niečo vyše 400 legálnych interrupcií.

Zdravotníctvo

Súvisiace témy: Tehotenstvo
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  2. Kto pomôže tým, čo pomáhajú?
  3. Na ako dlho majú mladí Slováci nasporené peniaze?
  4. Live: Známe mená aj objavy. Ktoré firmy získajú cenu FéliX 2025?
  5. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  6. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  7. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  8. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  1. Live: Známe mená aj objavy. Ktoré firmy získajú cenu FéliX 2025?
  2. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  3. Na ako dlho majú mladí Slováci nasporené peniaze?
  4. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  5. Ako zistíte, že máte v tele zápal
  6. Kto pomôže tým, čo pomáhajú?
  7. Gazdovať sa dá aj na jalovej pôde
  8. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 539
  2. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 5 931
  3. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 5 160
  4. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 526
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 447
  6. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 3 117
  7. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 3 064
  8. Keď sa z brigády stane kariéra 2 087
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Podcast Hokejový BOSS.

Pozrite si a vypočujte si piaty diel podcastu Hokejový BOSS v sezóne 2025/2026.


Nové dresy Minnesoty Wild.

Zmeny prinieslo 14 klubov.


Artem Dolgopyat z Izraelu oslavuje medailu na LOH v Paríži 2024.

Ide o najľudnatejšiu krajinu sveta, ktorá dlhodobo podporuje Palestínu.


TASR
Základná jedenástka reprezentácie Slovenska U21 pred kvalifikačným zápasom na ME 2027 hráčov do 21 rokov D-skupiny Slovensko - Andorra.

V piatkovom dueli sa stretnú dva jediné neporazené tímy skupiny.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu