BRATISLAVA. Podozrivé dotácie na penzióny mal prediskutovať parlament počas štvrtkovej mimoriadnej schôdze, ako hovorili počas víkendu Robert Fico a neskôr aj Tibor Gašpar, obaja zo Smeru.
Vládna koalícia však za otvorenie schôdze napokon nezahlasovala. Opozícii zablokovala už piaty pokus o poslanecký prieskum výziev Poľnohospodárskej platobnej agentúry na rozvoj cestovného ruchu.
Opoziční poslanci kontrolu žiadali aj v pôdohospodárskych parlamentných výboroch. Pre neprítomnosť členov z koalície však neboli uznášaniaschopné.
"Keby nemali čo skrývať, tak umožnia rozpravu," hovoril predseda PS Michal Šimečka. "Rozprávali by sme sa o tom na výboroch, umožnili by poslanecký prieskum, nenadávali by na monitorovaciu misiu Európskeho parlamentu, že ide o trestnú výpravu."
Ide o "pseudotémy", ktoré "si vymyslela opozícia", povedal podpredseda parlamentu Tibor Gašpar. "Poslanci majú právo na kontrolu, ale my budeme riešiť kontrolné mechanizmy parlamentu tam, kde to vidíme ako skutočne dôvodné. "

Takáč hovorí o hybridnej vojne, nie o haciendach
Minister pôdohospodárstva o kauze drahých haciend, falošných penziónov, v ktorých sa nikto neubytoval, a opravených rodinných domov pred poslancami nehovoril, na štvrtok ráno však ohlásil tlačovú besedu. Jej témou boli "hybridné operácie".
Farmárske protesty spájal s opozíciou a českým europoslancom Tomášom Zdechovským, ktorý bol súčasťou kontrolnej misie zameranej (nielen) na penziónovú kauzu.
Nezaujatosť kritikov spochybňoval na základe fotografií, na ktorých bolo vidno spoluorganizátora protestov farmára Františka Oravca - právoplatne odsúdeného za zneužívanie eurofondov - s rôznymi opozičnými politikmi, aj so Zdechovským.
Oravec v roku 2018 okupoval spolu s ďalšími nahnevanými farmármi Bratislavu, keď sa prevalili kauzy pochybných poľnohospodárskych dotácií.
V tom čase na Slovensku bola poslanecká misia Európskeho parlamentu, ktorej súčasťou bol aj Zdechovský, aby skontrolovala dlhoročné korupčné praktiky v PPA, známe ako kauza Dobytkár.
Vedľa ministra Takáča stál vo štvrtok aj Gašpar. K téme falošných penziónov sa doteraz nevyjadroval a na ministerstve nemá žiadnu funkciu.
Poslanci strany Slovensko považujú za problematické, že sa k téme Gašpar vyjadruje, keďže je vzdialeným príbuzným obžalovaného oligarchu Norberta Bödöra. Podnikateľ má prepojenia aj na luxusné usadlosti z penziónovej kauzy podporené z výziev PPA za jednofarebnej vlády Smeru.
"Protesty farmári organizovali, keď vyšlo na povrch, že pani Trošková Rošková brala dotácie za betónové plochy," hovorí podpredsedníčka strany Slovensko Veronika Remišová.
Reakcia koalície neprekvapila podpredsedu klubu KDH Mariána Čaučíka. Strana rokuje so Smerom na novele ústavy, v ktorej by chceli presadiť zmienku o existencii dvoch pohlaví a zákaz adopcií detí nezosobášenými pármi.
"Ak sa má očistiť česť PPA a ministerstva pôdohospodárstva, musí sa to robiť tak, že sa veci priznajú, nie, že sa bude pozornosť odkláňať inde," hovorí Čaučík.
Gašpar odmieta, že by bol dôvod na kontrolu
Od opozície vraj Gašpar nepočul ani o jednom "konkrétnom a vecnom" prípade rozkrádania eurofondov cez PPA. Keď to hovoril novinárom, poslanec Šipoš mu začal skákať do reči, a pripomenul mu kauzu falošného penziónu v Limbachu.
Myslel luxusnú Vilu Amonra, v ktorej podľa miestneho starostu ani susedov nikdy nevideli ubytovaných hostí. So zistením prišiel portál 360.
Vila Amonra je jedným z dôvodov, pre ktoré opozícia žiada poslanecký prieskum, a tvrdí, že koalícia mu bráni, pretože by odhalil systémové zlyhania v kontrole eurofondov.

"To hovorí starosta, ktorý nebol súčasťou kontroly, a ak bol, a má relevantné podklady, oznámte to verejnosti a podajte trestné oznámenie," hovoril Gašpar Šipošovi.
Nedá sa podľa neho jasne preukázať, že v medializovaných penziónoch, rodinných domoch a haciendach nebol nikto ubytovaný.
"Čo Slovákov trápi, je, že za obdobie rokov 2020 až 2023 sa nenesie žiadna zodpovednosť," pokračuje Gašpar. Hovorí o období vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera." Hovoril o vypitom bare na výstave v Dubaji, rozvrate verejných financií a vojenskej technike, ktorú Slovensko poslalo na Ukrajinu.
Polícia sa však niektorými z falošných penziónov zaoberá, a práve to koaliční politici použili aj ako argument, prečo netreba dodatočné kontroly ako poslanecký prieskum.
"Ten argument by znamenal, že o čomkoľvek, čo vyšetruje polícia, je zakázané rozprávať v Národnej rade?" pýta sa Šimečka. "Má to aj politický rozmer, lebo bola to strana Smer, kto mal v tom čase kontrolu nad vládou aj prerozdeľovaním peňazí v PPA."