BRATISLAVA. Novela zákona o cestnej premávke je aktualizáciou legislatívy na súčasnú dobu. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Legislatíva má podľa neho chrániť chodcov pred elektro kolobežkami či na priechode, sankcionovať cestných pirátov a prináša aj zmeny v autoškolách či technické zmeny.
Novela je v pripomienkovaní
„Nie je našim cieľom zbrzdiť premávku v rámci miest a obcí, ale chceme reagovať na štatistiky, ktoré sú, lebo sme mali viacero úmrtí aj na priechodoch a musíme chodcov chrániť, oni sú obeťami. Urobíme to tak, aby sme neohrozili bezpečnosť a plynulosť premávky,“ povedal Šutaj Eštok.
Tvrdí, že v niektorých prípadoch, napríklad pri prekročení rýchlosti v obci, bude pokuta vyššia. Pokuta je podľa ministra viac odstrašujúca ako zobratie vodičského preukazu. Diskusiou bolo aj posunutie tolerancie na alkohol a drogy za volantom.
„Poznajúc slovenskú mentalitu, ak by ste nemali nulovú toleranciu, tak by to vytvorilo obrovské riziko,“ poznamenal Šutaj Eštok. Doplnil, že podľa štatistík sú drogy za volantom väčším problémom ako alkohol.
„Možno aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania prídu podnety na to, aby sme túto legislatívu skúsili sprísniť,“ povedal minister.
Debatuje sa podľa neho aj o rozšírení radarov na cestách prvej triedy, rýchlostných cestách a diaľniciach. Išlo by o úseky ciest, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti rizikové.
Šutaj Eštok priblížil, že na niektorých úsekoch ciest by sa mohla v testovacej prevádzke povoliť aj maximálna rýchlosť 150 kilometrov za hodinu. „Uvidíme, čo to spôsobí,“ dodal.
Návrh novely zákona o cestnej premávke je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Prísnejšie by sa mali napríklad posudzovať recidivisti, ktorí pravidlá cestnej premávky porušujú opakovane.
Jazda kolobežkou, ktorá dokáže ísť rýchlejšie ako 25 kilometrov za hodinu, by nemala byť možná.
Prekročenie povolenej rýchlosti v obci o 30 kilometrov za hodinu a mimo obce o 40 kilometrov za hodinu by po novom mohlo byť kvalifikované ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky.
Pozrú sa aj na overovanie podpisov
Šutaj Eštok tiež pripustil, že rezort vnútra sa bude zaoberať otázkou overovania pravosti podpisov pri petíciách.
Ministerstvo sa podľa jeho slov pozrie na aktuálnu legislatívu a možnosti jej úpravy na aktuálnu dobu. Reagoval tak na novinársku otázku, týkajúcu sa apelu prezidenta Petra Pellegriniho, aby sa vláda danou témou zaoberala.
„Možno sa vynára dobrá otázka aj pre nás v rámci ministerstva vnútra reagovať na objektívnu kritiku pána prezidenta z hľadiska toho, že musíme reagovať aj na aktuálnu dobu, využívanie umelej inteligencie. (...) Jednoducho, musíme sa pozrieť na aktuálne platnú legislatívu či ju nevieme upraviť tak, aby reagovala na aktuálne témy,“ povedal minister.
Rešpektuje rozhodnutie prezidenta nevyhlásiť referendum o neuplatňovaní sankcií voči Rusku.
„Rešpektujem aj to, že mal z hľadiska zákona problém s nejednoznačnosťou a vykonateľnosťou samotnej otázky, že podľa jeho názoru a názoru jeho právnikov nebola v súlade so zákonom,“ doplnil Šutaj Eštok.
Prezident v stredu informoval, že referendum o neuplatňovaní sankcií voči Rusku nie je možné vyhlásiť. Návrh na jeho vyhlásenie nie je podľa neho jednoznačný, určitý, ani predvídateľný, a teda by bol v praxi nevykonateľný.
Pellegrini zároveň apeloval na riešenie otázky overovania pravosti podpisov na petičných hárkoch. Poukázal na to, že v súčasnosti nie je možné pravosť podpisu nijak preveriť.
Vyzval vládu a štátne orgány, aby sa situáciou zaoberali. Inak podľa neho hrozí, že sa na Slovensku „roztrhne vrece“ s úspešnými petičnými akciami, pričom nemožno overiť skutočnú vôľu ľudu.