SME

Hospitalizované deti budú mať nárok na sprievod

Poslanci odhlasovali aj zmeny pri ospravedlňovaní vymeškaných hodín v škole.

(Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Maloleté deti budú mať pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zákonné právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby.

Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s jej poskytovaním. Urobili tak cez pozmeňujúci návrh k novele školského zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Predkladaná úprava bola vypracovaná na základe poznatkov z praxe súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v oblasti detskej populácie. Touto úpravou sa vykoná právo maloletého pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na prítomnosť sprevádzajúcej osoby a zároveň sa budú napĺňať aj medzinárodné záväzky a odporúčania pre Slovensko v tejto oblasti,“ uvádza sa v odôvodnení návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

Účinnosť sa navrhuje od 1. septembra tohto roka.

Dva režimy ospravedlňovania hodín

Poslanci odhlasovali v novele školského zákona aj zmeny pri ospravedlňovaní vymeškaných hodín v škole. Týkať sa to bude žiakov základných a stredných škôl aj detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách.

Úprava hovorí o dvoch režimoch pri ospravedlňovaní - prísnejšom a voľnejšom. Miernejší režim budú môcť uplatňovať školy, ktoré počas sledovaného obdobia školského roka nepresiahnu určitú hodnotu počtu vymeškaných hodín.

V takomto prípade budú môcť ospravedlniť bez potvrdenia lekára vyšší počet vyučovacích hodín. Novela tiež zavedie možnosť, aby sa školy v priebehu školského roka mohli posunúť zlepšením dochádzky do miernejšieho režimu.

Pre oba režimy bude platiť, že škola bude môcť žiaka v prípade choroby ospravedlniť bez lekárskeho potvrdenia päť po sebe nasledujúcich kalendárnych dní a materská škola sedem dní.

SkryťVypnúť reklamu

Vo voľnom režime bude môcť škola ospravedlniť desať dní za kalendárny mesiac a zároveň najviac 15 dní za posledné dva mesiace.

V prísnejšom režime budú môcť školopovinní žiaci pre ochorenie vymeškať bez potvrdenia lekára najviac 15 dní za školský polrok. V prípade materskej školy to vo voľnejšom režime bude 14 dní za mesiac, respektíve 21 dní za dva mesiace a v prísnejšej verzii najviac 21 dní za školský polrok.

Rezort argumentoval, že cieľom návrhu je upraviť podmienky ospravedlňovania neprítomnosti detí tak, aby sa nezvyšovala administratívna záťaž detských lekárov, ale zároveň nedochádzalo k nárastu absencie.

Štipendium ako lákadlo do armády

Poslanci k novele schválili aj pozmeňujúci návrh. Ten okrem iného zavádza možnosť poskytovať štipendium žiakom stredných škôl ako určitú formu motivačného príspevku za protihodnotu v podobe záväzku daných žiakov stať sa súčasťou Ozbrojených síl SR a po dohodnutú dobu.

SkryťVypnúť reklamu

Pozmeňujúci návrh však upravoval aj iné legislatívy. Poslanci tak schválili napríklad zmeny v zákone o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Tie hovoria o tom, že zdravotné poisťovne, ktoré už v súčasnosti odovzdávajú údaje o zozname čakajúcich poistencov na zdravotnú starostlivosť Národnému centru zdravotníckych informácií, nebudú zasielať rovnaké údaje aj na iné inštitúcie.

Upraví sa tiež zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Po novom bude poskytovateľ povinný umožniť osobe poverenej vykonávať duchovenskú činnosť vstup do nemocnice, ak jej prítomnosť nenarúša poskytovanie starostlivosti. V prípade porušenia povinnosti bude môcť ministerstvo zdravotníctva uložiť poskytovateľovi pokutu do výšky 500 eur.

Poslanci pozmeňujúcim návrhom schválili tiež zmeny v zákone o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zdravotné poisťovne sa napríklad vypúšťa povinnosť predkladať ministerstvu údaje o spotrebe ústavnej starostlivosti za každého poistenca. Nebudú už mať ani povinnosť vytvoriť a viesť zoznam čakajúcich poistencov na základe návrhu na plánovanú starostlivosť zaslaného prevádzkovateľom nemocnice alebo poskytovateľom jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Opozícia vytkla koalícii "prílepky"

Opoziční poslanci kritizovali pozmeňujúce návrhy k novele školského zákona. Označili ich za prílepky, ktoré rokovací poriadok neumožňuje.

Opozičný poslanec Peter Stachura (KDH) odmieta, aby Národná rada SR prijímala zákony takýmto spôsobom.

„Vy ste si týmito prílepkami dovolili, a ja vám to tu ešte raz odcitujem, čo všetko meniť a do ktorých zákonov zasahujete. Zákon o správnych poplatkoch, zákon o zdravotnej poisťovni, o NCZI, o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, zasahujete do kompetenčného zákona, zasahujete do zákona o financovaní základných škôl, vytvárate Slovenský historický ústav v Ríme, zasahujete do zákona o štátnej službe, zasahujete do zákona o zdravotnej starostlivosti a hovoríte aj do zákona o štátnej službe, o profesionálnych vojakoch,“ uviedol Stachura v pléne.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičný poslanec podotkol, že sa k pozmeňujúcim zákonom dostal vo štvrtok, v ten istý deň, keď sa o nich hlasovalo. „Dnes som sa dozvedel, že prišla zásadná zmena. Priniesli ste sem strašne veľa prílepkov, ktoré ja si naozaj neviem ani poriadne prečítať a zhodnotiť, či sú dobré alebo zlé,“ vyhlásil.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) poznamenal, že medzi pozmeňujúcimi návrhmi k novele zákona bolo 12 prílepkov. „Zákon o rokovacom poriadku zakazuje schvaľovať prílepky,“ podotkol.

Námietka proti označeniu pozmeňujúceho návrhu ako prílepok sa má podľa neho využiť, iba ak je sporné, či ide o prílepok. Upozornil, že všetci zainteresovaní priznali, že ide o prílepky a snažili sa vysvetliť obsah návrhov.

Schválenie pozmeňujúcich návrhov sa nepáči ani predsedovi poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michalovi Šipošovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Vy tu robíte z tohto parlamentu jeden cirkus. Jeden veľký chaos. Dvanásť prílepkov, ešte na to zneužijete aj pani docentku Puškárovú, ja som si myslel, že je to človek, ktorý by sa pod takéto niečo v živote nepodpísal,“ vyhlásil Šipoš o koaličnej poslankyni NR SR Paule Puškárovej (Hlas-SD), ktorá hlasovanie ako spravodajkyňa uvádzala.

Odmietnutý Lex Para/Lindtner

Poslanci za PS skritizovali, že parlament neprijal novelu o okruhu osôb, ktoré nemôžu vykonávať funkciu generálneho prokurátora..

Koalícia mala podľa nich možnosť podporením návrhu rozptýliť úvahy o tom, že novým generálnym prokurátorom sa stane ich blízky.

„Lex Para/Lindtner mal za cieľ zabrániť, aby sa ďalším generálnym prokurátorom mohli stať títo ľudia. Svojím hlasovaním však ukázali, že im nezáleží na tom, či bude generálna prokuratúra obsadená morálne odolným a ‚nezávadným‘ kandidátom, alebo naopak,“ dodala Plaváková.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci ukončili štvrtkový rokovací deň rozpravou o opozičnej novele zákona o volebnej kampani. V piatok pokračujú sériou návrhov z dielne ministerstva financií. Medzi nimi je napríklad návrh novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu či návrh novely colného zákona.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

Poslanci hnutia Slovensko v parlamente, zľava Michal Šipoš, Gábor Grendel, Igor Matovič.

Opozičné hnutie malo viaceré návrhy na úpravu rokovacieho poriadku.


TASR 1
Minister Taraba.

Tvrdenia o odpredávaní elektriny označil za klamstvá.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 768
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 836
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 766
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 618
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 467
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 384
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 303
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Budova Generálnej prokuratúry v Bratislave.

Podobný problém rieši aj Najvyšší súd, je o krok ďalej.


21

Netreba sa báť prísnych vstupných testov.


a 1 ďalší 22
Peter Tkačenko.

Stačí sa vedieť obliecť a trafiť lyžicou do úst.


15
David Navrátil

Už len pocit, že môžem ísť robiť niečo iné, ma oslobodzuje, tvrdí David Navrátil.


SkryťZatvoriť reklamu