BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini vymenoval v piatok do funkcie predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Martina Venharta. Začína sa mu tak štvorročné funkčné obdobie, na poste strieda Pavla Šajgalíka.
Prezident v príhovore vyzdvihol Venhartove skúsenosti doma aj v zahraničí, dlhodobé pôsobenie v predsedníctve SAV a jeho vedeckú činnosť.
Maják pravdy a faktov
Pellegrini pripomenul, že nového predsedu čaká náročná úloha opätovne prispieť k nadviazaniu dialógu medzi odbornou a laickou verejnosťou a obnoviť dôveru v samotnú vedu.
„Slovenská akadémia vied by mala byť a musí zostať majákom pravdy, faktov a vedeckých dôkazov. Je to aktuálna téma najmä dnes, keď časť spoločnosti akoby rezignovala na záujem o vedecké poznanie, ba dokonca prestala dôverovať vedeckým autoritám či inštitúciám. Odmietanie liekov, lekárskej starostlivosti, ale niekedy už aj popieranie najzákladnejších poznatkov a vedeckých faktov podkopávajú našu spoločnosť v jej základoch,“ pripomenul prezident.
Podľa neho sa šance úspechu krajiny odvíjajú od kvality vzdelávania a slovenskej vedy.
„Hoci je vám blízke prírodovedné zameranie, vyslovili ste tiež názor, že 21. storočie bude storočím spoločenských vied. Možno aj preto, aby sa podarilo preklenúť polarizáciu spoločnosti a aj nárast práve tých negatívnych fenoménov,“ poznamenal.
Dodal, že práve SAV má potenciál spojiť spoločnosť tak, aby napredovala, mala v úcte vzdelanie a dokázala využiť svoj potenciál.
„Inštitúcia, ktorú oddnes oficiálne reprezentujete, má zásadný podiel na tomto procese. Ja osobne a prezidentský úrad sme kedykoľvek pripravení viesť s vami dialóg o vízii pre Slovensko, ale aj o aktuálnych problémoch jeho vedy,“ podotkol a zaželal Venhartovi, aby sa SAV pod jeho vedením rozvíjala rovnakým tempom ako za jeho predchodcu.
V stopách Šajgalíka
Venhart chce nadviazať na smerovanie, ktoré v SAV nastolil jeho predchodca. Medzi svoje priority zaradil podporu špičkového výskumu - najmä základného, ale aj aplikovaného - a posilnenie dôvery verejnosti v samotnú inštitúciu.
„Mojím cieľom je, aby SAV, jej odborníkov a odborníčky, vedcov a vedkyne bolo výrazne viac počuť pri najrôznejších otázkach, ktoré zaujímajú spoločnosť a ktoré ju formujú,“ zdôraznil.
Zamerať sa chce aj na rozvojové programy zamerané na výchovu vedeckých lídrov, systematickú podporu mladých talentov a vytváranie podmienok, ktoré by motivovali vedcov k návratu na Slovensko.
Jadrový fyzik Venhart sa venuje štúdiu tvarov atómových jadier. V roku 2011 navrhol prvý slovenský experiment v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) a viedol tím SAV, ktorý vyvinul spektrometer TATRA.
Pôsobil vo Fínsku a Južnej Afrike, jeho domovským pracoviskom je Fyzikálny ústav SAV.
Od roku 2017 bol členom predsedníctva SAV, v roku 2021 sa stal podpredsedom a v novembri 2024 ho snem zvolil v tajnom hlasovaní za predsedu akadémie. Prvé funkčné obdobie mu potrvá do júna 2029.