KDH i KÚ sa dohodli s koalíciou na zmene ústavy. Autor: TASR
BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady za KDH sa dohodli spolu s poslancami pôsobiacimi v Kresťanskej únii (KÚ) s koalíciou na finálnom znení novely Ústavy.
Spolu s koalíciou podali pozmeňujúci návrh. Potvrdil to šéf poslaneckého klubu KDH Igor Janckulík.
Do novely ústavy majú podľa dohody pribudnúť návrhy týkajúce sa zákazu surogátneho materstva či práva dieťaťa poznať svojich rodičov, teda, že mama je žena a otec je muž.
Janckulík povedal, že sa KDH podarilo presadiť všetky priority okrem posilnenia výhrady vo svedomí. Za pozmeňujúce návrhy zahlasujú poslanci KDH okrem Františka Mikloška.
Koalícia našla cestu s KDH
„Podpisov máme dostatok, sú tam podpísaní poslanci KDH, poslanci za Kresťanskú úniu, ktorí sú aj predkladateľmi tohto pozmeňujúceho návrhu spolu s KDH. A samozrejme, sú tam podpísaní poslanci za stranu Smer a Hlas a SNS,“ povedal Janckulík novinárom.
Argumentuje, že KDH malo tieto princípy vo svojom volebnom programe a ide o hodnotové veci, ktoré KDH presadzuje 35 rokov.

„Čo sa týka aj hlasovania, KDH vždy hlasuje za dobré návrhy zákonov, je to jedno, či sú návrhy zákonov z dielne opozície alebo koalície,“ dodal s tým, že aj ostatní opoziční partneri niekedy zahlasujú za koaličné zákony.
KDH však nepodporí vypustenie jedného volebného obvodu z ústavy, ako to navrhuje Hlas.
Kresťanskí demokrati zároveň vyhlásili, že hlasovanie za novelu ústavy ešte nie je uzavretá vec.
„KDH nedáva nikomu bianko šek. My v KDH vieme presne, čo chceme, ale ako budeme hlasovať vo finále, bude záležať, či budú prijaté naše pozmeňovacie návrhy, či tam nebudú iné pozmeňovacie návrhy, za ktoré nebudeme môcť hlasovať, ako bude vlastne vyzerať finálne znenie návrhu ústavy,“ uviedol v stanovisku poslanec za KDH Ján Horecký.
Podľa návrhu by sa zakázala dohoda o porodení dieťaťa pre iného, čiže by sa zakázalo surogátne materstvo ako forma komercializácie ľudskej reprodukcie. Snahou je predísť vykorisťovaniu zraniteľných žien. Do ústavy má tiež pribudnúť ustanovenie, že matkou dieťaťa je žena a otcom dieťaťa je muž.
„Tento návrh reflektuje prirodzený biologický fakt, že (biologickými) rodičmi dieťaťa sú muž a žena. Samozrejme tým nie je dotknuté náhradné rodičovstvo v zmysle inštitútov rodinného práva,“ uviedli predkladatelia.
Zavedenie tejto definície do ústavy má za cieľ zabrániť možným snahám o redefinovanie pojmu rodičovstvo v budúcnosti. Ústava má tiež po novom hovoriť, že Slovenská republika uznáva len biologicky určené pohlavie muža a ženu.
Z definitívneho znenia novely ústavy sa má vypustiť veta, že rodičia majú právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese poskytovanom školami a školskými zariadeniami, ak je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu.
Formulácia „nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu“ je podľa predkladateľov neurčitá a môže spôsobovať výkladové nejasnosti.
SNS návrh podporí
Predseda SNS Andrej Danko ešte skôr uviedol, že sa podarilo dosiahnuť dohodu s časťou opozície na hodnotových otázkach v novele ústavy, ktorá „vyzerá byť kompromisom“.
„Práve v týchto chvíľach som podpísal aj zmenu, ktorá vyzerá byť kompromisom medzi koalíciou a, dá sa povedať, časťou opozície, kde by sme našli kompromis pri hodnotových otázkach tak, aby sme dosiahli potrebné kvórum na zmenu ústavy,“ povedal Danko s tým, že na zmene sa dohodli aj s poslancami za KDH.
Zopakoval, že v otázkach, na ktorých sa v koalícii dohodli, bude SNS hlasovať za.
Rovnako ako KDH ani SNS nepodporí návrh Hlasu, aby z ústavy vypadlo ustanovenie o jednom volebnom obvode pre parlamentné voľby.
Volebný obvod nevypadne
Premiér Robert Fico si nemyslí, že z ústavy vypadne ustanovenie o jednom volebnom obvode. Uviedol to s tým, že pozná situáciu v Národnej rade.
„Predpokladám, že taký návrh bude podaný, pretože poslanci majú právo, či už vo výbore NR SR alebo priamo v pléne, takýto návrh predložiť. Ale ako poznám slovenskú realitu, nedôjde k vylúčeniu tohto ustanovenia z Ústavy SR,“ uviedol s tým, že sa v návrhu zaoberal najmä kultúrno-etickými otázkami. Premiér zároveň poukázal, že nemôže vylúčiť, že niekto takýto pozmeňujúci návrh podá.
O novele ústavy sa bude rokovať v parlamente v pondelok. Na zmenu ústavy sú potrebné hlasy 90 poslancov.
Hlas za novelu zahlasuje
Všetci poslanci Hlasu vo štvrtok deklarovali podporu vládnej novele Ústavy. Uviedol to poslanec Michal Bartek (Hlas) v reakcii na otázky novinárov, či za zmenu ústavy zahlasuje aj poslanec Ján Ferenčák (Hlas), ktorý podľa medializovaných informácií za návrh neplánoval hlasovať.
„Každý poslanec hlasuje podľa svojho vedomia a svedomia. My sme mali vo štvrtok na poslaneckom klube ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer). Každý jeden z poslancov deklaroval plnú podporu týmto ústavným zmenám. Pán minister bol na klube, vysvetlil, ja som sa s ním stotožnil, zatlieskal som mu a keď niekto hovorí na kluboch jedno a potom koná druhé, tak na to sa ich už musíte vy pýtať. V tejto chvíli mám od kolegov také signály, že sú pripravení návrh podporiť,“ uviedol Bartek novinárom v parlamente.
Vyjadril podporu Hlasu vládnemu návrhu novely ústavy. Pripomenul aj ich zámer zmeny ústavy, a to vypustenie vety o jednom volebnom obvode.
„My ako strana v tejto chvíli nepodmieňujeme to, že to musí už nastať teraz. Budeme otvárať diskusiu, na ktorú budeme naozaj veľmi tlačiť,“ povedal.
Opozícia návrh kritizuje
Poslankyňu SaS Máriu Kolíkovú mrzí postoj opozičného KDH. Návrh považuje za protieurópsky. Podkopáva podľa nej základy demokracie a právneho štátu.
Vyjadrila sa aj k pokračovaniu spolupráce s kresťanskými demokratmi v prípade, že podporia zmeny ústavy.
„Po takejto zmene ústavy s národnou identitou, ktorá tu otvára brány vlastne čomukoľvek, čo bude chcieť Robert Fico (Smer-SD) zmeniť, a ide proti demokracii a vidíme uňho proste jednotlivé znaky autokracie, ktoré sa prejavujú v prejavoch a návrhoch, ktoré prináša, ja si to tiež ťažko viem predstaviť. Jednoducho KDH bude iné,“ podotkla Kolíková.
Namietala viaceré veci, ktoré sa majú v ústave zmeniť. Kritizovala napríklad zámer, aby v kultúrno-etických a hodnotových otázkach pred ústavou nemali prednosť právne záväzky EÚ či medzinárodné pakty. Zároveň informovala o tom, že s predstaviteľmi KDH v uplynulých dňoch rokoval aj zvyšok opozície.
„Na poslednom rokovaní sme navrhli KDH, že si myslíme, že by sme mali prísť s dokumentom, ktorý opozíciu spája, kde sa budeme vedieť popasovať aj s týmito témami, ktoré sú takéto imanentné pre konzervatívneho voliča,“ povedala.