BRATISLAVA. Opozičné KDH je pripravené podporiť zmeny v ústave v kultúrno-etických otázkach. V diskusnej relácii Politika 24 spravodajskej televízie Joj 24 to povedal podpredseda hnutia Viliam Karas.
Podmienkou podľa neho je, aby sa do textu nedostali na poslednú chvíľu nejaké „prílepky“. „Trváme na tom znení, ktoré sme vyrokovali,“ zdôraznil Karas.
Kresťanskí demokrati zároveň podľa Karasa nesúhlasia s návrhom koaličnej strany Hlas na zmenu jedného volebného obvodu.
„Nie je dostatočne táto zmena pripravená, mohlo by to vyvolať dodatočné zásahy do volebného zákona,“ upozornil Karas s tým, že momentálne je takáto zmena pre KDH neprijateľná.
„Z opozície nikto nepodporuje zrušenie jedného volebného obvodu,“ dodal Karas.
Krajina je spravovaná nesprávne
V prípade kritiky opozície na to, že sa KDH podieľa na novele ústavy s vládnou koalíciou Karas potvrdil, že KDH je pripravené robiť konštruktívnu opozíciu.

Podpredseda hnutia podľa svojich slov rešpektuje volebné programy SaS aj PS a požiadal ich, aby sa nesnažili meniť program KDH. V prípade budúcej spolupráce Karas nepreferuje žiadnu z opozičných strán.
Tvrdí, že so všetkými vedú konštruktívny dialóg. „Dnes je krajina spravovaná nesprávne,“ zhodnotil a potvrdil, že KDH má do budúcna absolútnu ambíciu mať premiérsky post.
Pellegrinimu chýbajú konkrétne skutky
V diskusii sa dotkli aj prvého roka pôsobenia prezidenta Petra Pellegriniho vo funkcii. Tým, že bol prezident pri zostavovaní súčasnej vládnej koalície ako jeden z lídrov, jeho rukopis je podľa Karasa cítiť vo vládnom programe.
„Je ťažké sa pre neho odstrihnúť a robiť nadstranícku politiku,“ konštatoval. Pellegriniho prejavy však označil za výborné. Podľa Karasovho názoru však Pellegrinimu chýbajú konkrétne skutky a rozhodnutia, ktoré by prelamovali polarizáciu spoločnosti.
Prezident má však podľa neho našliapnuté na to, aby prekročil tieň koaličného politika. V záujme krajiny ho však Karas žiada, aby bol rázny a nebál sa v zásadných veciach postaviť tvrdo.
Telefóny celý víkend vyzváňajú
Predkladatelia návrhu na zmenu Ústavy SR v kultúrno-etickej oblasti ešte nemajú istých potrebných 90 hlasov v parlamente.
V diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3 to povedal opozičný poslanec Martin Dubéci (Progresívne Slovensko).

„Ja mám pocit, že aj v koalícii sú poslanci, ktorí majú veľmi vážne výhrady,“ povedal Dubéci. Doplnil, že v súvislosti s rokovaniami o tejto otázke „telefóny celý víkend vyzváňajú“ a budú asi až do utorka (deň hlasovania 17. júna, pozn. SITA).
Podľa šéfa koaličnej SNS Andreja Danka zmena ústavy ukáže spoločnosti, že zdravé jadro Slovenska si uvedomuje, že neexistuje 70 pohlaví. „Určite sa opozícia obráti na ústavný súd,“ uviedol. Doplnil však, že navrhované atribúty sa časom dostanú aj do ústav okolitých štátov.
Danko Fica podrážať zatiaľ nechce
Je v rukách predsedu vlády Roberta Fica, ako naloží s uznesením Národnej rady SR zameraným na odmietnutie ďalších protiruských sankcii, povedal Danko. Fico podľa neho môže uznesenie použiť napríklad ako nástroj pri rokovaniach s európskymi lídrami.
„Vytvára mu väčšie zázemie, aj mu kryje chrbát, ak bude pre Slovensko treba viac vybojovať,“ povedal Danko na margo uznesenia. Doplnil, že Fico má momentálne mandát na vyjednávanie a on osobne ho momentálne nemieni podrážať.

„Ale on veľmi dobre vie, že ak by tie rozhodnutia boli v rozpore so záujmami slovenskej ekonomiky a budeme už vidieť my v SNS, že to Robert Fico hrá na dve strany a, že klame tento národ, tak by sme sa mu vzopreli a bude to oveľa dôraznejšie ako doteraz,“ vyhlásil Danko.
Uznesenie o sankciách v parlamente prešlo aj z dôvodu, že opoziční poslanci nehlasovali proti, ale vytiahli hlasovacie karty. Podľa Dubéciho nastal „nejaký chaos, nejaká chyba“.
„Myslím, že to bolo také kolektívne zlyhanie. Je to vec, ktorá sa bežne deje - to vyťahovanie kariet a také dynamické hlasovania vzhľadom na to, aká je tá koalícia veľmi tesná,“ skonštatoval poslanec.
Okrúhleho stola sa zúčastnia
Spájanie politických strán je podľa Danka dobrý nápad premiéra Fica a treba o ňom rozprávať. Zároveň sa ostro vyhradil voči zvyšovaniu výdavkov na obranu.
„My sa musíme začať rozprávať o tom, ako stabilizovať politický systém, aby si tu každý nezakladal politickú stranu, pretože to spôsobuje anarchiu pri riadení štátu. A my sa budeme stretávať počas leta. Máme sa baviť aj o tom, ako nastaviť jednotlivé mechanizmy pri voľbách,“ priblížil Danko.
Predseda SNS zároveň avizoval účasť na okrúhlom stole zvolanom prezidentom Petrom Pellegrinim ohľadom navyšovania výdavkov na obranu.
Danko v tejto súvislosti zdôraznil, že je proti zdvíhaniu financií do zbrojenia a bude principiálne proti tomu, aby sa budúci rok tieto výdavky zvyšovali. Na okrúhlom stole bude zároveň žiadať, aby sa doriešilo to, kto podľa jeho slov rozdal peniaze a zbrojné systémy na Ukrajinu.
Účasť predstaviteľov na okrúhlom stole avizoval aj Dubéci. „V podstate to nemôže byť samozrejme nejakým spôsobom skokové, ale má to byť nejakým spôsobom proporčne rozložené v objeme asi desiatich rokov,“ uviedol v súvislosti so zvyšovaním výdavkom.