SME

Šéf KDH: Môj štýl nie je pomsta, ale o hlasovaní Mikloška a Majerského bude hnutie diskutovať

Novela ústavy má vraj len jednu chybičku krásy.

Šéf KDH Milan Majerský.Šéf KDH Milan Majerský. (Zdroj: FOTO SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlasovanie so Smerom nepovažuje šéf KDH MILAN MAJERSKÝ za kolaboráciu ani za nekresťanské konanie, lebo vyšší princíp je zachraňovať topiaceho sa, hoc i s mafiánom.

O novele ústavy, ktorou chce premiér Robert Fico okrem iného zakotviť pojem národnej suverenity v kultúrno-etických otázkach, sa na júnovej schôdzi nakoniec nehlasovalo. Dôvodom bolo, že sa v parlamente nenazbieralo dostatočných 90 hlasov - aj preto, lebo za novelu odmietli hlasovať dvaja poslanci z klubu KDH František Mikloško a František Majerský.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Majerský v rozhovore pre SME hovorí, že ich má ľudsky rád, ale ich postoj ho zaskočil. Neplánuje sa im pomstiť, ale vraj sa nemôžu čudovať, že v sobotu sa nimi bude zaoberať Rada KDH.

Môžete opísať, aké ste v utorok mali pocity, keď ste sa dozvedeli, že sa nebude hlasovať o novele ústavy? Pocity úľavy alebo skôr sklamania?

Nejde o úľavu, ani o sklamanie. Schvaľovať ústavu je beh na dlhú trať, alebo keď by som to mal prirovnať k cyklistickej etape, tak toto bola možno jedna z horských prémií.

V schvaľovaní ústavy zatiaľ prešli naše kresťansko-demokratické pozmeňovacie návrhy. Prešlo nám to, že rodičia majú právo na výchovu svojich detí, že mama je žena a otec muž a prešiel aj zákaz náhradného materstva. O vládnych návrhoch sme ešte nehlasovali, čiže pre nás je to priaznivá výhra.

SkryťVypnúť reklamu

Výhru vidíte v tom, že vám prešli návrhy a nie, že sa nehlasovalo?

Výhru vidíme v tom, že boli schválené naše pozmeňovacie návrhy, tak ako sme sa dohodli v rámci všetkých politických strán. Nešlo len o koalíciu, ale aj opozíciu, lebo my sme si to museli vyrokovať aj s Kresťanskou úniou.

Keby sa o novele ústavy hlasovalo ako o celku, tak by v utorok nebola schválená. Poslanci KDH František Mikloško a František Majerský totiž povedali, že nebudú hlasovať za novelu ústavy. Ako vnímate tento ich postoj?

František Mikloško ani František Majerský nie sú členmi KDH. Sú súčasťou nášho klubu, ale nie sú členmi hnutia. Znamená to, že nad nimi nemám stranícku právomoc. Napriek tomu si vážim Františka Mikloška aj Františka Majerského.

Samozrejme, ako predseda strany by som ocenil ich lojalitu aj v tomto hlasovaní. Trochu sme sa s tým museli vytrápiť a riešiť to. Tento víkend máme celoslovenskú Radu KDH, kde sa tým určite budeme zaoberať.

SkryťVypnúť reklamu

Celá naša novela prešla v strane veľkým diškurzom. Bola schválená na predsedníctve, krajským predsedami, na poslaneckom klube a na celoslovenskej rade KDH. Návrh novely dokonca podporila Kresťanskodemokratická mládež. Išli sme v intenciách našich straníckych princípov.

Povedali ste, že by ste od Mikloška a Majerského ocenili lojalitu pri hlasovaní o novele. Znamená to, že ste boli sklamaný z postoja oboch Františkov, že si postavili hlavu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBCVG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Riaditeľ Budvaru: Ľudia poznajú rozdiel. Poctivý ležiak chce čas
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  3. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  4. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  6. Ako premeniť 50 € mesačne na desiatky tisíc – VELTY portfóliá
  7. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská
  8. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu?
  1. Študenti sa učili od najlepších šéfkuchárov na Slovensku
  2. Fakulta managementu UK - možnosť štúdia vo svetových jazykoch
  3. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov
  4. Riaditeľ Budvaru: Ľudia poznajú rozdiel. Poctivý ležiak chce čas
  5. Pozrite sa na prvú zastávku vytvorenú 3D tlačou
  6. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá
  7. Najlepšia odmena za vysvedčenie? Kniha
  8. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni
  1. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 15 114
  2. Zaslúžený oddych. Luxus hotelov pre dospelých začína pokojom 10 147
  3. Egypt na maximum: Porovnali sme 4 obľúbené letoviská 9 825
  4. Až 37 % vodičov škodí motoru. Riešenie je prekvapivo ľahké 8 220
  5. Nenápadná, ale výnimočná: Slovenská tyčinka s rodinným príbehom 8 030
  6. Čo by ste robili, keby ste zo dňa na deň prišli o prácu? 7 016
  7. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 6 226
  8. V Kardiocentre v Šaci opäť unikátni 4 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu