BRATISLAVA. Záujem o očkovanie proti kliešťovej encefalitíde na Slovensku v posledných rokoch rastie.
Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), podľa ktorých je však miera zaočkovanosti stále nižšia ako v Rakúsku, kde je chránených 80 až 90 percent populácie.
Aktuálne sú kliešte už vysoko aktívne, no podľa odborníkov nie je na očkovanie nikdy neskoro. Vakcíny poskytujú ochranu približne dva týždne po podaní druhej dávky.
Kliešťová encefalitída je vážne infekčné vírusové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, pričom neexistuje naň špecifická liečba.
Z tohto dôvodu je prevencia kľúčová. Prenášačom sú infikované kliešte, ktoré sú na Slovensku aktívne najmä od jari do jesene.
K prenosu vírusu môže dôjsť krvnou cestou po prisatí kliešťa už po dvoch hodinách alebo konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného mlieka a mliečnych výrobkov z oviec či kôz. Práve možnosť nákazy prostredníctvom nepasterizovaného mlieka spôsobuje, že kliešťová encefalitída sa u nás vyskytuje celoročne, vrátane zimných mesiacov.
Slovensko pritom eviduje najviac potravinových epidémií kliešťovej encefalitídy v Európe, pravdepodobne aj vo svete. Prevenciou nákazy touto cestou je dostatočná tepelná úprava, pričom vírus je zničený pri teplote 70 stupňov Celzia.
Človek môže byť hostiteľom pre všetky vývinové štádiá kliešťa a všetky tieto štádiá dokážu preniesť infekciu. Larvy a nymfy sú veľmi malé, a tak si ich prítomnosť na tele často ani nevšimneme.
Ochorenie sa zvyčajne prejaví po siedmich až štrnástich dňoch inkubačnej doby, spočiatku príznakmi podobnými chrípke.
Typické sú zvýšená teplota, bolesti kĺbov, svalov a hlavy, únava, nevoľnosť či črevné ťažkosti. Po niekoľkých dňoch až troch týždňoch bez príznakov môže nastať druhá fáza ochorenia so závažným postihnutím centrálneho nervového systému, ktorú sprevádzajú tras, zmätenosť, dezorientácia, vracanie, silné bolesti hlavy, poruchy pamäti a spánku, stuhnutosť šije, svalové obrny a v najťažších prípadoch opuch mozgu. Zhruba jedno percento prípadov končí smrťou a u niektorých pacientov pretrvávajú trvalé následky v podobe bolestí hlavy, porúch pozornosti, pamäti či svalových obrn.
Priebeh ochorenia závisí od individuálnej imunity pacienta.Podľa štatistík NCZI bolo vlani hospitalizovaných s kliešťovou encefalitídou 186 pacientov, z toho 16 detí do 18 rokov. V roku 2023 pritom hospitalizovali až 234 pacientov, vrátane 10 detí.
Približne tri štvrtiny nákaz sú spôsobené prisatím infikovaného kliešťa. S rastúcimi teplotami a suchom sa kliešte posúvajú na sever a do vyšších nadmorských výšok.
Už dávno neplatí, že na kliešťa natrafíme iba v lese či na lúke. Čoraz častejšie sa vyskytujú aj v mestských parkoch, záhradách rodinných domov a v rôznych rekreačných zónach. Pri priaznivých podmienkach ich možno nájsť prakticky počas celého roka.
Najviac prípadov ochorení podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR zaznamenávajú v Banskobystrickom kraji, nasledujú Žilinský a Trenčiansky kraj.Odborníci pripomínajú, že špecifické lieky na kliešťovú encefalitídu neexistujú, liečba sa zameriava len na zmiernenie príznakov. Dôležitý je pokoj na lôžku a dostatočný príjem tekutín.
Prisatého kliešťa treba čo najskôr odstrániť pinzetou alebo špeciálnym háčikom, pričom je dôležité ho nepoškodiť. Po odstránení kliešťa treba niekoľko týždňov sledovať zdravotný stav a v prípade objavenia sa príznakov vyhľadať lekársku pomoc.Prevenciou je najmä očkovanie, ktoré dosahuje účinnosť 95 až 99 percent.
Odporúča sa najmä ľuďom žijúcim v endemických oblastiach, cestujúcim do rizikových lokalít alebo tým, ktorí často konzumujú výrobky z nepasterizovaného mlieka. Popularita očkovania na Slovensku stúpa.
„Kým v roku 2020 bolo vydaných 19 927 balení vakcín proti kliešťovej encefalitíde, v roku 2024 si ich ľudia v lekárňach vybrali takmer trikrát viac, presne 57 194 balení,“ uviedla hovorkyňa NCZI Alena Krčová.Odborníci odporúčajú začať s očkovaním v zimných mesiacoch. Druhá dávka sa podáva v intervale jedného až troch mesiacov, tretia po pol roku až roku.
Imunita pretrváva tri roky, preto sa odporúča pravidelné preočkovanie. V prípade potreby je možné absolvovať aj zrýchlenú schému, pri ktorej sa tri dávky podávajú v mesačných alebo dvojtýždňových intervaloch, takže čiastočná imunita vznikne už do jedného mesiaca.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde patrí medzi nepovinné a pacient si ho hradí sám, no zdravotné poisťovne naň svojim poistencom prispievajú.Dôležitou súčasťou prevencie je aj správna ochrana pred kliešťami. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa miestam s vysokým výskytom kliešťov, ako sú okraje lesov, vysoké trávnaté porasty a kroviny.
V prírode je vhodné nosiť svetlé oblečenie pokrývajúce väčšinu tela, dlhé nohavice a ponožky, do ktorých si nohavice zasuniete. Odporúča sa používať repelenty a po návrate domov si dôkladne skontrolovať celé telo a osprchovať sa.
Kliešte sa najčastejšie prisávajú do vlasatej časti hlavy, slabín, podpazušia, za uši, do podkolenných jamiek a na intímne miesta.Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou čo najbližšie ku koži plynulým kolmým ťahom bez točenia. Kliešťa netreba krútiť ani naň kvapkať olej, aby sa zabránilo vyvráteniu obsahu späť do rany.
Po odstránení treba miesto prisatia vydezinfikovať a kliešťa zlikvidovať, ideálne spláchnuť do toalety alebo vyhodiť v uzavretom obale. Ak sa kliešťa nepodarí odstrániť celého, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Odporúča sa zaznamenať si dátum a miesto prisatia kliešťa a v nasledujúcom mesiaci sledovať výskyt príznakov ako vyrážka, horúčka, bolesti svalov a hlavy či opuchy a bolesti kĺbov.
Pri objavení sa týchto príznakov je potrebné konzultovať stav s lekárom.