SME

Britský veľvyslanec: Nedá sa donekonečna hovoriť jedno a robiť druhé bez toho, aby prišli následky

Po piatich rokoch odchádza zo Slovenska.

Britský veľvyslanec Nigel Baker. Britský veľvyslanec Nigel Baker. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Hovoriť jedno doma a niečo iné v zahraničí je riskantná hra, ktorá sa nedá hrať donekonečna, hovorí v rozhovore pre denník SME britský veľvyslanec NIGEL BAKER, ktorý toto leto odchádza zo Slovenska po takmer piatich rokoch.

"Na slovách záleží a ľudia ich vnímajú. Ak najvyšší slovenský predstaviteľ povie, že koalícia ochotných sú vojnoví štváči, alebo rozpráva o neutralite Slovenska, keď je Slovensko spojencom, ľudia to počujú a robia si vlastné závery," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po piatich rokoch sa blíži koniec vašej misie na Slovensku, čoskoro sa vydáte na Západ, do Londýna. O sťahovaní rovnakým smerom v posledných dvoch rokoch premýšľa mnoho ľudí zo Slovenska. Aký máte pocit z toho, že opúšťate Slovensko?

SkryťVypnúť reklamu

Budem smutný. Slovensko opúšťam len pracovne, stále tu mám rodinu a priateľov a predpokladám, že sa sem budem často vracať. Je možné, že aj moja ďalšia práca ma privedie späť na kontinent.

Slovensko bolo naozaj dôležitou súčasťou môjho profesionálneho života. Na ministerstve zahraničných vecí som už 35 rokov a asi desať z nich je spojených so Slovenskom.

Bolo ťažké byť v týchto rokoch britským veľvyslancom na Slovensku? Prišli ste uprostred pandémie, boli ste tu v čase rozpútania vojny na Ukrajine, politických otrasov na Slovensku a, samozrejme, Brexitu.

Ťažké? Nie, to nie je to pravé slovo. Zažil som tu výzvy. Ruská invázia zmenila smerovanie európskych dejín a Slovensko susedí s Ukrajinou, takže to bola obrovská výzva. Bol som však veľmi rád, že som mohol podporiť slovenskú vládu v jej reakcii na túto výzvu, ako aj podporiť svoju vlastnú vládu v spolupráci so susedom Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to jednoduchšie, keď Slovensko malo vládu, ktorá bola viac naklonená podpore Ukrajiny. Aj teraz by som rád počul viac pozitívnych vyjadrení, ale aj to je súčasť diplomatického života. Vyťažiť to najlepšie z toho, čo máte k dispozícii.

Náš vzťah so Slovenskom je zakorenený vo všetkých možných oblastiach, ktoré presahujú jednotlivé politické strany alebo dokonca vlády. Máme veľmi silné obchodné vzťahy.

V Británii máme obrovskú slovenskú komunitu. Veľa Slovákov Britániu pozná a chápe, o čo sa snažíme. To nám jednoznačne hovoria ľudia tu v Bratislave aj inde počas mojich ciest po krajine. Mojou úlohou bolo aj posilňovať tieto základy našich vzťahov a pracovať na tom, aby boli udržateľné.

Politická scéna sa za posledných päť rokov dosť dramaticky zmenila. Ovplyvnilo to vzťah Spojeného kráľovstva so slovenskou vládou? Je Slovensko stále vnímané ako spoľahlivý a dôveryhodný partner?

SkryťVypnúť reklamu

Dôveryhodný áno. Slovensko je spojencom. Sme v jednej Aliancii. Sme si navzájom oddaní. A v kľúčových situáciách v kontexte NATO Slovensko prijalo správne rozhodnutia.

Boli by sme radi, keby bolo Slovensko aktívnejšie vo vzťahu k Ukrajine a možno uznalo to, k čomu sa v priebehu rokov zaviazalo: k NATO, a teda k obrane iných krajín priamo v rámci NATO.

Slovensko sa tiež zaviazalo k nezvratnej ceste Ukrajiny do euroatlantických inštitúcií. Existujú dokumenty so slovenským podpisom, ktoré otvorene hovoria o týchto záväzkoch.

Problémy spôsobuje šírenie dezinformácií, voči ktorým je Slovensko veľmi zraniteľné. Videli sme to v spojitosti s ruskými aktivitami a ruskou prítomnosťou tu na Slovensku. Je tu priveľa ľudí na vysokých pozíciách pripravených ozvučiť tých, ktorí sú úplne deštruktívni a neprispeli Slovensku, k Aliancii alebo k rozvoju prosperity. To je veľmi negatívny vývoj, ktorý som na Slovensku zaznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

My sme sa veľmi snažili prezentovať pozitívnejší obraz slovenskej spoločnosti a nášho vzťahu k nej, podporovať slovenské inštitúcie, podporovať slovenských odborníkov v rôznych oblastiach života. A to je to, čo budeme robiť aj naďalej.

Minulý rok ste sa niekoľkokrát ozvali aj verejne, na sociálnych sieťach. Premiér povedal, že ho "šokovalo" vaše video, v ktorom ste mu pripomenuli, že Slovensko je súčasťou Západu. Neskôr ste ho na sociálnych sieťach kritizovali po tom, čo sa objavil v ruskej propagandistickej relácii. Premiér vás za to obvinil zo zasahovania do vnútorných záležitostí Slovenska a jeho mediálneho programu. Prečo ste sa v týchto situáciách rozhodli prehovoriť, aj s rizikom, že to bude vnímané ako neprimerané zasahovanie?

SkryťVypnúť reklamu

Nemyslím si, že premiér bol skutočne šokovaný. Diplomati sa musia vedieť postaviť za záujmy svojej vlastnej krajiny a svoje hodnoty. Prekvapilo ma, že premiér krajiny, ktorá je v NATO a Európskej únii, hovoril o Západe a o NATO, akoby boli akosi mimo Slovenska – takmer abstraktné pojmy.

Na Slovensku ľudia, podniky, ozbrojené sily naozaj tvrdo pracovali na integrácii krajiny na Západ, do štruktúr NATO, do európskych štruktúr. A jedna z najvyšších ústavných autorít hovorí o Západe, o NATO, akoby to boli samostatné abstraktné pojmy – aj keď vláda vo svojom programe jasne deklaruje, že Slovensko je zakotvené v EÚ a NATO.

Keď sa potom premiér rozhodol dať rozhovor osobe, na ktorú uvalili sankcie EÚ aj Británia, považoval som za dôležité na to poukázať pre prípad, že by si to ľudia nepamätali.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér by pravdepodobne tvrdil, že je to súčasť jeho zahraničnej politiky na všetky štyri svetové strany. Ako sa na tento prístup pozerajú partneri Slovenska, napríklad v Spojenom kráľovstve?

Je úplne legitímne, aby každá krajina spolupracovala s čo najväčším počtom krajín, pokiaľ ide o jej obchod a medzinárodnú angažovanosť. Spojené kráľovstvo má veľvyslanectvá na všetkých štyroch stranách sveta, vo viac ako 150 krajinách. A Slovensko by som za to nekritizoval.

Ako však nedávno povedal prezident Pellegrini, záujmy Slovenska sú jasne spojené so Západom. V obchodných vzťahoch Slovenska absolútne dominuje obchod nielen s krajinami Únie, ale aj s Kanadou, USA a Spojeným kráľovstvom. Slovensko by malo byť schopné rozvíjať vzťahy s inými krajinami – v Afrike alebo v Ázii – keďže sa chce stať nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Pamätajte však na to, kde ste zakotvení. Kam chodia slovenskí študenti študovať? Kde sú najväčšie slovenské komunity v zahraničí? Kde slovenské firmy obchodujú? Väčšinou je to všetko na Západe, takže to by mal byť pre Slovensko hlavný orientačný bod.

Premiér Fico mal v apríli navštíviť Spojené kráľovstvo a vystúpiť v Oxforde, ale nakoniec cestu zrušil. Pokúsil sa cez vás kontaktovať britského premiéra Keira Starmera a dohodnúť si stretnutie?

Jeho tím bol s nami v kontakte. Premiér Starmer sa stretol so slovenským premiérom na okraji zasadnutí Európskeho politického spoločenstva.

Bohužiaľ, v čase, keď mal Robert Fico cestovať do Spojeného kráľovstva, k dispozícii nebol. Mal dlhodobo plánované stretnutia a plný kalendár, takže ich stretnutie nebolo možné.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský premiér často verejnosť provokuje kontroverznými poznámkami. V Uzbekistane hovoril o neefektívnosti systému s mnohými politickými stranami, naposledy zasa naznačil, že neutralita by bola pre Slovensko najlepšou voľbou. Takéto vyjadrenia znepokojujú časť slovenskej verejnosti. Vyvolávajú obavy aj u zahraničných partnerov, vrátane britskej vlády?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBD2U na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 13 034
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 7 792
  3. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 6 016
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 355
  5. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 973
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 2 736
  7. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 1 784
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 1 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačová konferencia hnutia Slovensko.

Žiada opakovať výber riaditeľa transparentne a pod verejnou kontrolou.


SITA
Poslanec SaS Alojz Hlina.

Situácia v národných parkoch a štátnych lesoch podľa strany sa vymyká kontrole.


SITA
Úsek détrojky pred tunelom Horelica v smere do Čadce.

Úsek z druhou rúrou tunela Horelica má stavať Výhostav.


TASR
Kúpalisko v Kamennom Mlyne.

Hygienici ich toto leto navštevujú častejšie.


Sportnet

Slovenský tréner Štefan Tarkovič.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v piatok 25. júla. Sledujte minútu po minúte.


a 1 ďalší
Tadej Pogačar v žltom drese po 18. etape na Tour de France 2025.

Tím Visma nehodlá vzdať boj o žltý dres.


Martin Turčin
Roman Čerepkai po nepremenenej šanci.

Futbalisti FC Košice stratili dvojgólový náskok.


TJ Družstevník Topoľníky.

Bude to veľký futbalový sviatok.


SkryťZatvoriť reklamu