BRATISLAVA. Vyšetrovanie vzoriek vody na prítomnosť mikroorganizmu Naegleria fowleri je veľmi dlhý proces, ktorý má svoje špecifiká.
Zdôraznila to hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová. Ako vysvetlil mikrobiológ a vedúci sekcie laboratórnych činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Martin Sojka, na spoľahlivú identifikáciu je potrebné jednotlivé mikroorganizmy vo vzorke postupne oddeliť a získať tzv. čistú kultúru.
Môže to trvať aj mesiace
To podľa jeho slov môže trvať niekoľko dní, týždňov, ale aj mesiacov.
„V súčasnosti pracujeme na 105 rôznych vzorkách z kúpaliska Vadaš. Predbežné výsledky už sme komunikovali predtým, ďalšie podrobnejšie výsledky zatiaľ nemáme,“ uviedol Sojka.

Priblížil, že vzorky sa sledujú na vopred pripravených petriho miskách s agarovou pôdou a kultúrou baktérií, ktorá slúži ako potrava améb. Takto pripravené vzorky sa musia určitý čas kultivovať v termostatoch pri rôznych teplotách, aby sa bunky améb na pôde uchytili a rozmnožili.
V prípade týchto organizmov to je podľa jeho slov tri až desať dní, v závislosti od druhu améb. Po kultivácii sa misky vyhodnocujú na prítomnosť améb mikroskopicky, sleduje sa prítomnosť cýst alebo pohyblivých štádií.
Najprv je však potrebné améby oddeliť od ostatných druhov mikroorganizmov, ktoré sa vo vzorkách nachádzajú.
„Vzorku bazénovej vody alebo steru z prostredia nie je úplne jednoduché vyšetriť, keďže väčšinou nejde o vzorku, kde je tzv. čistá kultúra, teda len jeden druh améby alebo mikroorganizmu. Na to, aby sme dané mikroorganizmy vedeli spoľahlivo identifikovať, ich musíme od seba oddeliť, získať čisté kultúry a potom následne identifikovať,“ vysvetlil Sojka s tým, že tento proces čistenia a opakovaného prenášania buniek na nové misky (tzv. pasážovanie) vyžaduje pomerne dlhý čas.
ÚVZ SR podotkol, že táto laboratórna diagnostika sa v súčasnosti vykonáva pre potreby epidemiologického vyšetrovania.
„Neznamená to, že kým nebudeme mať definitívne laboratórne výsledky, kúpalisko v Štúrove bude zatvorené. Výsledky stanovené k 23. 6. 2025 zaslal ÚVZ SR príslušnému Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch na ďalšie riešenie situácie. RÚVZ môže vyhodnotiť výsledky opatrení, ktoré vykonal prevádzkovateľ ako efektívne a rozhodnúť o otvorení kúpaliska alebo jeho časti,“ dodal úrad.
Nespokojnosť so zatvorením
Zamestnanci termálneho kúpaliska v Štúrove Vadaš Thermal Resort, ale aj podnikatelia, obyvatelia mesta či návštevníci vyjadrili v nedeľu 22. júna podporu kúpalisku a nespokojnosť s jeho zatvorením.
Riaditeľ kúpaliska Endre Hogenbuch kritizoval ÚVZ SR, že ani osem dní po odbere vzoriek vody z bazénov nedokázal vydať oficiálne stanovisko k výsledkom.
Kontroly kúpaliska súvisia s úmrtím 11-ročného chlapca, ktorý sa nakazil mikroorganizmom Naegleria fowleri. Chlapec sa začiatkom júna zúčastnil na plaveckom výcviku na Vadaši.
Areál termálneho kúpaliska je preventívne zatvorený od nedele 15. júna. Podľa Lívie Németh z Vadašu navštívilo kúpalisko od júna zhruba 20-tisíc ľudí, žiadny ďalší podobný prípad u návštevníkov zaznamenaný nebol.
Mimoriadne kontroly začnú v júli
Mimoriadne kontroly bazénových vôd na prítomnosť améb začnú v júli. Skontrolovať sa má 14 prevádzkovateľov vodných plôch a 69 bazénov.
Všetky kontroly budú prebiehať v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, v ktorých pôsobnosti sa kúpaliská alebo vodné plochy nachádzajú.
„V prvej fáze kontrol boli vytypované zariadenia, kde sa chodí kúpať najviac návštevníkov, kde máme veľa detských bazénov, kde sú bazény s teplejšou vodou, kde sú atrakcie. To znamená také, kde by sme mohli tie améby, v prípade, že by tam boli, s väčšou pravdepodobnosťou zachytiť,“ priblížil mikrobiológ a vedúci sekcie laboratórnych činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Martin Sojka.
Vysvetlil, že cielené vyšetrenia vôd na améby nie sú rutinne vykonávané, preto bol pred ich začiatkom potrebný istý čas na zjednotenie postupov.
„Aby sme pripravili logistiku odberov tak, aby sme boli schopní všetky vzorky vyšetriť v rozumnom čase a v rovnakej kvalite u každého jedného kontrolovaného prevádzkovateľa. Zároveň sme potrebovali pripraviť všetok materiál na to, aby laboratóriá boli schopné vzorky spracovať v rozumnom čase,“ ozrejmil Sojka.
Prijali deklaráciu
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární (SAAKP) prijali deklaráciu.
Dohodli sa na pravidelnej vzájomnej komunikácii pri zabezpečovaní zdravotne bezpečného prostredia, vysokej úrovne hygieny a priaznivej epidemiologickej situácie na kúpaliskách počas kúpacej sezóny. TASR o tom informoval odbor komunikácie ÚVZ.
„ÚVZ SR a SAAKP sa jednoznačne zhodujú, že základom bezpečnej prevádzky kúpalísk je dôsledné dodržiavanie platných hygienických a technických predpisov, pravidelná kontrola kvality vody na kúpanie, vrátane jej úpravy a dezinfekcie, údržba a čistenie bazénov, prevádzkových plôch, priestorov a zariadení na kúpalisku a včasná identifikácia a náprava problémov zo strany prevádzkovateľov v spolupráci s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva,“ uviedli v spoločnom vyhlásení.
Podotkli, že ÚVZ zaslal v týchto dňoch SAAKP odporúčania pre prevádzkovateľov kúpalísk, ktoré informujú o očakávaných štandardoch prevádzky podľa platnej legislatívy s cieľom predchádzať rizikovým situáciám.
„Odborní pracovníci ÚVZ a členovia SAAKP sú otvorení vzájomným konzultáciám v ktoromkoľvek štádiu prevádzky kúpalísk, akvaparkov a plavární a v akejkoľvek fáze kúpacej sezóny i mimo nej,“ dodali.