BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o politických stranách a politických hnutiach, ktorá má priniesť zmeny týkajúce sa financovania politických strán. Ide napríklad o zníženie príspevkov stranám zo štátneho rozpočtu v prípade zhoršenia ekonomickej situácie.
Navrhuje tiež, aby príspevok dostávali už len tie strany, ktoré sa po voľbách dostanú do Národnej rady.

Návrh podľa opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS) obmedzuje a zoslabuje slobodnú politickú súťaž.
Kritizuje ustanovenie, ktorým sa zvyšuje kaucia pre účasť v parlamentných voľbách a v eurovoľbách. Zároveň sa zvyšuje hranica pre vrátenie tejto kaucie.
„Štátne financovanie politických strán by sa malo obmedziť iba na parlamentné politické strany. Rozhodne to obmedzí politickú súťaž, odradí to časť politických síl od toho, aby sa volieb čo i len zúčastnili, lebo si to nebudú môcť dovoliť,“ povedal Dostál. Voľby tak podľa neho budú bojiskom iba bohatých strán, ktoré majú financovanie zo štátneho rozpočtu, pre ktoré nie je kaucia problémom alebo takých, ktoré majú za sebou niekoho bohatého.
„Na takéto drastické obmedzenie vo vzťahu k účasti vo voľbách a vo vzťahu k štátnemu príspevku pre podporu politických strán nie je žiadny dôvod, keby zvýšenie kaucie napríklad zohľadňovalo infláciu, asi by voči tomu nikto nenamietal,“ podotkol poslanec.
Za ďalší zásah považuje zákaz zmeny názvu politickej strany päť rokov od poslednej zmeny alebo vzniku strany. Slúžiť to má podľa Dostála tomu, aby nedochádzalo ku kupovaniu politických strán.
Tvrdí, že zmenou sa dosiahne iba to, že sa budú kupovať strany, ktoré zmenili názov šesť rokov dozadu. Bude to tiež komplikáciou pre strany, ktoré menia názov z dôvodu politickej orientácie alebo prezentácie.
Dostál pokračuje poukázaním na zníženie štátnych príspevkov politickým stranám v prípade, že v kalendárnom roku pred konaním volieb je deficit štátneho rozpočtu vyšší ako tri percentá HDP. Toto opatrenie podľa neho stojí za diskusiu, ak sa majú politické strany podieľať na konsolidácii.
Poslanec si však myslí, že tento návrh sa dotkne najmä opozičných a malých politických strán. „Čiže je to opäť opatrenie, ktoré obmedzuje politickú súťaž a je v rozpore so zásadami demokracie,“ poznamenal.
Návrh kritizoval aj predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. Novela je podľa neho snahou premiéra Roberta Fica (Smer) pretvoriť funkčnú liberálnu demokraciu na Slovensku na niečo, čo mu umožní „zabetónovať sa“ pri moci. Avizuje, že ak sa novela dostane do parlamentu, bude to s koalíciou ostrý boj.
Sú takisto pripravení podať podnet na Ústavný súd SR a využijú všetky prostriedky, ktoré majú ako opozícia.
„Premiér vidí z prieskumov verejnej mienky, že jeho podpora klesá a táto vládna zostava už by novú vládu po voľbách nevytvorila. Nedarí sa mu, stráca voličov a podporu. Uvedomuje si, že jediný spôsob, ako ostať pri moci, je ohnúť pravidlá našej demokracie a zmeniť spôsob, ako na Slovensku funguje stranícka súťaž,“ skonštatoval Šimečka.
Fico sa podľa neho pokúša pretvoriť slovenský systém na autoritársky. Pripomína slová predsedu vlády o tom, ako sa má Slovensko inšpirovať Čínou, Vietnamom či Uzbekistanom, pretože potrebuje vládu jednej strany.
Návrh novely zákona o politických stranách považuje šéf PS za veľké riziko.
Legislatíva bude podľa neho komplikovať život malým stranám. „Progresívne Slovensko je strana, ktorá bude bojovať za slobodnú súťaž, za demokraciu, kde je každého hlas dôležitý. Prečo by mal byť menej dôležitý hlas voliča mimoparlamentnej strany alebo voliča, ktorý volí stranu s menej percentami? Prečo by ľudia na Slovensku nemali mať právo zakladať politické strany?“ pýta sa Šimečka.
Fico podľa neho vytvoril fiktívny problém, ak tvrdí, že na Slovensku je veľa politických strán. Problém by to bol vtedy, ak by sa nedali vytvoriť po voľbách väčšinové vlády, čo sa zatiaľ nestalo, poznamenal Šimečka. Za problém považuje to, že na Slovensku dlho vládla jedna strana, a to Smer. „Preto vravím, že akékoľvek úvahy v tejto kríze, že je potrebné meniť volebný systém, treba odmietnuť. Je to zástupná téma,“ povedal.