Projekt redakcií Новини зі Словаччини (Slovensko), Наш вибір (Poľsko) a ProUA (Česko) s názvom „Boj proti dezinformáciám o ukrajinských utečencoch v krajinách Vyšehradskej štvorky“ sa zameriava na odhaľovanie falošných správ o Ukrajine, utečencoch a migrantoch, ktoré sa šíria v strednej Európe.
V českom online priestore sa šíri obraz, ktorý zobrazuje údajné objatie ukrajinského a ruskéhovojaka na frontovej línii pri Donecku.
V skutočnosti ide o výtvor umelej inteligencie sprevádzaný tvrdením, že Ukrajinci a Rusi sú „jeden národ“ — známym proruským naratívom o „bratských národoch“, ktorý aj naďalej rezonuje u časti českej verejnosti.
Na manipuláciu upozornil projekt českej redakcie AFP Na pravou míru. Samotná webová stránka, ktorá falošný obrázok zverejnila, potvrdila pre AFP, že ide o výtvor generovaný umelou inteligenciou, ktorý nemá nič spoločné s realitou.
Pri detailnejšom skúmaní je zjavné, že uniformy a prilby oboch „vojakov“ sú úplne totožné — čo je v skutočnosti nemožné, keďže ide o príslušníkov znepriatelených armád.
Napriek tomu príspevok na sociálnych sieťach vzbudil značnú pozornosť, získal stovky zdieľaní a viacerí používatelia v komentároch prijali obrázok ako autentický.
Falošná fotografia sa šírila najmä v češtine na platforme TikTok a objavila sa aj na slovenských facebookových stránkach. „Je to smutné. Dúfam len, že Česi nikdy nebudú bojovať so Slovákmi,“ napísal jeden komentujúci. Ďalší dodal: „Zle je, keď si mocní razia cestu cez mŕtvych z oboch strán.“
Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov a kľúčových slov sa redaktorom AFP podarilo nájsť článok z bulharského portálu dailystandart, zverejnený 30. apríla 2025, ktorý obsahoval totožný obrázok s textom. Platforma na overovanie faktov Lead Stories medzičasom túto fotografiu vyvrátila ako dezinformáciu.
V článku sa dočítate:
- Sociálnymi sieťami sa šíri dezinformácia o zadržaní „Ukrajinca so zbraňou“, hoci v skutočnosti išlo o občana Holandska
- Falosné správy o „toxických“ ukrajinských produktoch označených čiarovým kódom 482 sa rozšírili aj na Slovensko
- Prezident Zelenskyj ďakoval Česku, nevyzýval na sankcie proti tejto krajine
- Vygenerovaný obrázok z dielne umelej inteligencie o „bratských národoch“ koluje internetom
- Ukrajina a jadrové zbrane? Ďalšia lož, ktorá sa šíri na českom internete
- Zadržala Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) dvoch Poliakov pre vlajku? Nie, ide o hoax
- Proruské telegramové kanály šíria video, v ktorom údajní ukrajinskí vojaci pália americkú vlajku — BBC informáciu vyvrátila
Slovensko
Sociálnymi sieťami sa šíri dezinformácia o zadržaní „Ukrajinca so zbraňou“, hoci v skutočnosti išlo o občana Holandska
Tento týždeň polícia Košického kraja informovala o zadržaní cudzieho štátneho príslušníka na hraničnom priechode Vyšné Nemecké na slovensko-ukrajinskej hranici.
Správu najprv zverejnila na svojej oficiálnej facebookovej stránke, následne aj na celoštátnej stránke polície. Počas röntgenovej kontroly vozidla značky Subaru príslušníci hraničnej stráže objavili podozrivý nález — 20 nábojov kalibru 7,62 mm, vojenské prilby, nepriestrelnú vestu, prístroj na nočné videnie a dron.
Polícia zadržala 52-ročného muža, ktorý čelí obvineniu z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. V oznámení však nebolo uvedené, akej je národnosti, ani či do Slovenska vstupoval, alebo z neho odchádzal.
Správu prevzali viaceré regionálne médiá, no spolu s ňou sa začali šíriť aj nepravdivé tvrdenia, že zadržaným je Ukrajinec. Dezinformačný telegramový kanál Slovenský medveď zverejnil príspevok, podľa ktorého mal byť na hranici zadržaný „Ukrajinec so zbraňami, prilbami a dronom“, pričom priložil aj snímku z pôvodného policajného statusu.
V komentároch sa následne objavili konšpiračné teórie o tom, že muž nemohol prejsť hranicu bez vedomia ukrajinských úradov, ako aj špekulácie, či viezol zbrane zo Slovenska ako „humanitárnu pomoc“, alebo ich mal priniesť „ako darček od banderovcov“.
Pod príspevkami polície aj médií viacerí diskutujúci tvrdili, že zadržaný musí byť určite Ukrajinec a že polícia údajne zámerne zatajuje jeho štátnu príslušnosť. Jeden z komentárov zniel: „Keby to bol Rus, polícia by to oznámila okamžite. Ale keďže ide zrejme o Ukrajinca, skrývajú to pod označením cudzinec…“
Redakcia oslovila Oddelenie komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, ktoré potvrdilo, že zadržaným je občan Holandska, ktorý do Slovenska vstupoval z Ukrajiny cez Vyšné Nemecké.
Neprítomnosť oficiálnej informácie o štátnej príslušnosti v pôvodnom oznámení vytvorila informačné vákuum, ktoré vyvolalo množstvo nepodložených predpokladov. Táto nejasnosť sa stala živnou pôdou pre šírenie ďalších dezinformácií a konšpiračných teórií.
Falošné správy o „toxických“ ukrajinských produktoch označených čiarovým kódom 482 sa rozšírili aj na Slovensko
Dezinformácia o ukrajinských výrobkoch s čiarovým kódom 482 je ukážkovým príkladom migrujúceho hoaxu, ktorý sa aktívne šíri naprieč hranicami. Tento mesiac najmenej sedem slovenských médií publikovalo články, v ktorých vyvrátili nepravdivé tvrdenia o údajne „otrávených“ produktoch z Ukrajiny. Vysvetlili, ako anonymné zdroje manipulujú s číslom 482 v čiarových kódoch s cieľom vyvolať strach z ukrajinských výrobkov, pričom sa často odvolávajú na české investigatívy, najmä portál Novinky.cz.
Ukrajinský portál Pro.ua pôsobiaci v Česku sa tejto téme venoval minulý týždeň. Dnes sa podobné zavádzajúce tvrdenia objavujú aj medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí. Niektorí používatelia radikálne interpretujú titulky médií, pričom tvrdia, že „z Ukrajiny vždy prichádzalo len zlo“ a že ide o „strašnú krajinu mimo EÚ, ktorej špinu by sem nemali vôbec voziť“.
Na internete sa zároveň šíri príspevok, podľa ktorého sa ukrajinské produkty s čiarovým kódom 482 zámerne dovážajú do Slovenska a Česka, aby „otrávili miestnych obyvateľov“. Autor príspevku tvrdí, že po „vraždení covidom“ prichádza ďalšia fáza — údajná otrava prostredníctvom potravín, pričom to spája s prerušením dodávok plynu z Ukrajiny ako dôkazom jej „nepriateľstva“. Ide o typický príklad falošného naratívu, ktorý spája potravinovú paniku, strach z Ukrajiny a konšpiračné teórie o údajných útokoch na „obyčajných ľudí“.
Tento hoax nevznikol náhodou — ide o koordinovanú dezinformáciu, ktorá sa prvýkrát objavila v Česku v roku 2024 a neskôr sa „presťahovala“ na Slovensko, kde sa prispôsobila miestnemu kontextu.
Zavádzajúce tvrdenie, že číslo 482 automaticky znamená nebezpečný pôvod výrobku z Ukrajiny, je úplne nepravdivé. Produkty predávané v EÚ, vrátane Slovenska, musia spĺňať prísne bezpečnostné normy. Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky pravidelne kontroluje kvalitu potravín bez ohľadu na krajinu pôvodu.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 sa na internete výrazne rozšírili konšpiračné teórie, ktoré spochybňujú kvalitu a bezpečnosť ukrajinských výrobkov. Niektoré z nich sú motivované nenávisťou, iné pramenia z nepochopenia významu čiarových kódov.
Česko
Prezident Zelenskyj ďakoval Česku, nevyzýval na sankcie proti tejto krajine
Poslanec českého parlamentu zverejnil na Facebooku tvrdenie, že Volodymyr Zelenskyj vyzval na uvalenie sankcií proti Českej republike. Príspevok zverejnil 22. júna Radek Koten z krajne pravicovej strany SPD.
Tento komentár bol sprevádzaný útokmi na Ukrajinu a jej prezidenta a podporoval vlnu nenávistných reakcií, upozornil Jan Cemper z projektu Manipulatori. Kotenovo tvrdenie vychádzalo z nesprávnej interpretácie titulku a nezodpovedá realite.
V skutočnosti prezident Zelenskyj nikdy nevyzval na sankcie voči Českej republike ako štátu. Vo svojom prejave z 21. júna 2025 len upozornil na konkrétne české, nemecké a ďalšie európske firmy, ktoré podľa dostupných informácií dodávajú Rusku technológie využiteľné na výrobu zbraní.
Požadoval postih výlučne týchto spoločností — teda zavedenie sankcií voči nim, nie voči celej krajine. Jeho vyjadrenia sa týkali výhradne firiem, ktoré obchádzajú medzinárodné sankcie a podporujú ruský vojenský priemysel.
Volodymyr Zelenskyj sa opakovane verejne poďakoval Českej republike za podporu a solidaritu. „Česko je spoľahlivým partnerom Ukrajiny,“ vyhlásil počas májovej návštevy Prahy.
Prezident ocenil českú iniciatívu v oblasti dodávok munície, výcviku ukrajinských pilotov a humanitárnej pomoci. V rozhovoroch a verejných vystúpeniach označil Českú republiku za „kľúčového spojenca“ a zdôraznil, že česká vláda i spoločnosť pomáhajú chrániť životy ukrajinských civilistov.
Ukrajina a jadrové zbrane? Ďalšia lož, ktorá sa šíri na českom internete
Ďalším príkladom snahy ospravedlniť ruskú agresiu je šírenie nepravdivej tézy v českom online priestore, podľa ktorej mala Ukrajina — podobne ako Irán — vyhrážať sa jadrovými zbraňami. Tento naratív podporil aj politik SPD Miroslav Frank.
Vo svojom príspevku na Facebooku, kde ho sleduje približne 21-tisíc ľudí, tvrdil, že ruský útok na Ukrajinu bol údajne aktom sebaobrany — porovnateľným s izraelskými útokmi proti Iránu. „V oboch prípadoch ide o preventívnu sebaobranu podľa článku 51 Charty OSN,“ uvádzalo sa v statuse.
Ide o manipulatívnu dezinformáciu založenú na emocionálnej manipulácii. Ako zdôrazňuje investigatívny novinár denníka Deník Jaroslav Krupka, neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Ukrajina vyvíjala, vlastnila alebo hrozila použitím jadrových zbraní.
Naopak, už v roku 1994 Ukrajina podpísala Budapeštiansky memorandum, ktorým sa dobrovoľne vzdala tretieho najväčšieho jadrového arzenálu na svete.
„Ukrajina je zmluvnou stranou Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Nevlastníme ich, nevyvíjame ich a nemáme v úmysle ich kupovať,“ uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj v novembri 2024.
Na oplátku Rusko, Spojené štáty americké a Veľká Británia zaručili Ukrajine bezpečnosť a územnú celistvosť — záväzky, ktoré Moskva hrubo porušila v rokoch 2014 a 2022.
Poľsko
Zadržala Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) dvoch Poliakov pre vlajku? Nie, ide o hoax
Na sociálnych sieťach X a Facebook sa aktívne šíri video, ktoré má údajne zachytávať zadržanie poľských občanov ukrajinskou tajnou službou. Ozbrojení muži v uniformách so znakmi SBU (Bezpečnostná služba Ukrajiny) vtrhnú do miestnosti, kde sú viditeľné poľské národné symboly — vlajka a plagát s textom poľskej hymny. Používatelia tvrdia, že zásah sa uskutočnil „kvôli prítomnosti poľskej symboliky“. V skutočnosti však ide o inscenovanú scénu.
Zadržanie nebolo potvrdené ani ukrajinskou Bezpečnostnou službou, ani žiadnymi dôveryhodnými ukrajinskými médiami. Centrum pre boj proti dezinformáciám 21. júna označilo video za podvrh.
Vo vyhlásení sa uvádza, že logo SBU je vo videu nekorektne vložené, zábery pôsobia nainscenovane a kameraman sa voľne pohybuje medzi „zadržanými“ a „zásahovou jednotkou“ — čo je v priamom rozpore s bežnými postupmi reálnych taktických operácií.
Na viaceré technické nezrovnalosti upozornil aj profesor Roman Bäcker v rozhovore pre Polsat News: video postráda dejovú kontinuitu, v ňom absentuje poľský jazyk a na obrazovke sa zobrazuje logo ruskej televiznej stanice, ktorá je na Ukrajine zakázaná.
Toto zmanipulované video je súčasťou rozsiahlej informačnej operácie, ktorej cieľom je vyvolať napätie medzi Ukrajincami a Poliarmi a zdiskreditovať ukrajinské štátne inštitúcie.
Viac v článku.
Proruské telegramové kanály šíria video, v ktorom údajní ukrajinskí vojaci pália americkú vlajku — BBC informáciu vyvrátila
Na proruských telegramových kanáloch, najmä na Polska Grupa Informacyjna, sa objavilo video, na ktorom údajní ukrajinskí vojaci pália americkú vlajku a portréty Donalda Trumpa, J. D. Vanca a Elona Muska. Vo videu dvaja muži v maskáčoch hovoriaci po ukrajinsky tvrdia, že Ukrajina nepotrebuje spojencov ako USA. V skutočnosti však ide o dezinformačný materiál.
Ako upozorňuje britská stanica BBC, jazyk vo videu znie neprirodzene — muži hovoria s výrazným prízvukom a robia jazykové chyby. Okrem toho uniformy, ktoré majú na sebe, nezodpovedajú štandardnej výstroji Ozbrojených síl Ukrajiny. To naznačuje, že ide o inscenovaný materiál, ktorého cieľom je diskreditovať ukrajinskú armádu a oslabiť dôveru voči jej zahraničným partnerom.
BBC zároveň upozorňuje na sieť 22 poľskojazyčných telegramových kanálov (najväčšie z nich sú UKR LEAKS_pl, InfoDefensePOLAND a Pravda PL), ktoré sa navonok prezentujú ako nezávislé spravodajské zdroje. V skutočnosti však systematicky šíria obsah z ruských štátnych médií, ako sú RT či Sputnik, ktoré sú v EÚ zakázané.
Okrem falošných správ namierených proti USA, NATO a Ukrajine tieto kanály pravidelne citujú vyjadrenia predstaviteľov ruského režimu — Putina, Medvedeva, Zacharovej — a šíria propagandistické naratívy, ktoré propaguje napríklad Vladimir Solovjov.
Falošné videá vytvorené na emocionálne pôsobenie sú súčasťou širšej dezinformačnej kampane, ktorej cieľom je oslabiť medzinárodnú podporu Ukrajiny a vyvolať odpor verejnosti voči pomoci ukrajinskému štátu v krajinách spojencov.
Zmanipulované videá vytvorené s cieľom vyvolať silnú emocionálnu reakciu sú súčasťou širšej dezinformačnej kampane, ktorej zámerom je oslabiť medzinárodnú podporu Ukrajiny a vyvolať odpor verejnosti voči poskytovaniu pomoci ukrajinskému štátu v krajinách spojencov.
The project is co-financed by the governments of Czechia, Hungary, Poland, and Slovakia through Visegrad Grants from the International Visegrad Fund.
The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
Projekt je spolufinancovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom grantov Vyšehradského fondu.

Poslaním fondu je podporovať myšlienky udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európ