SME

Prezident sa stretol s predstaviteľmi národnostných komunít. O podnetoch bude hovoriť so Šimkovičovou

Pellegrini apeloval, aby národnostná príslušnosť nebola dôvodom pre hádky.

Prezident Peter Pellegrini (vľavo) počas prijatia predstaviteľov národnostných komunít.Prezident Peter Pellegrini (vľavo) počas prijatia predstaviteľov národnostných komunít. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Prezident Peter Pellegrini sa v Prezidentskom paláci stretol za okrúhlym stolom s predstaviteľmi národnostných komunít.

Ako uviedol, zo stretnutia vyplynulo množstvo podnetov, o ktorých by mal budúci týždeň hovoriť aj s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS).

Spomenul napríklad zefektívnenie fungovania Fondu na podporu kultúry národnostných menšín či prípravu legislatívnych zmien v zákone o štátnom jazyku. Takisto sa čaká aj na návrhy zákonov o národnostných menšinách či na novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na rokovaní diskutovali tiež o praktických problémoch predstaviteľov komunít pri integrácii do spoločnosti, vybavovaní dokumentov potrebných na legálny pobyt a ďalších témach.

„Bez ohľadu na to, v ktorom kúte Slovenska sa kto narodil, z ktorej sociálnej vrstvy pochádza a akú má národnosť, všetci sme plnohodnotní občania SR. Práve táto rôznorodosť posilňuje SR, dáva občanom inšpiráciu a prináša nové kultúry, nové tradície a iné jazyky, jednoducho prispieva k tomu, aby SR z tejto rozmanitosti čerpala inšpiráciu a navzájom sa tieto komunity vrátane slovenského národa posilňovali a žili v mieri a synergii,“ uviedol Pellegrini na brífingu.

Podľa jeho slov dnešné stretnutie vyslalo tiež signál, že príslušnosť k národnosti nesmie byť dôvodom k rozpoltenosti spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Nedovolíme, aby sa konflikty, aj novodobé, z niektorých krajín sveta prenášali k nám na Slovensko,“ prízvukoval. Ocenil konštruktívne rokovanie o fungovaní a problémoch jednotlivých národnostných komunít, pričom podľa neho treba rozlišovať medzi tými, ktoré sú dlhodobo súčasťou života na Slovensku, a novými, ktoré sa etablovali v krajine len nedávno.

Prezident sa poďakoval svojmu poradcovi Krisztiánovi Forróovi pre národnostné komunity za zorganizovanie tohto prvého okrúhleho stola, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 15 národnostných menšín a traja splnomocnenci vlády - pre národnostné menšiny, pre rómske komunity aj rozvoj občianskej spoločnosti.

Zdôraznil, že ambíciou Prezidentského paláca určite nie je suplovať agendu a právomoci splnomocnencov, ale skôr ukázať, že na Slovensku máme oficiálne už 15 komunít ľudí, ktorí tu chcú žiť, pričom si chcú zachovať svoje tradície a kultúru.

Prezident Peter Pellegrini

Peter Tkačenko.

Na obraze Doriana Pellegriniho pribudol ďalší zhubný melanóm.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  3. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  4. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  7. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  8. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  1. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  2. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  3. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  4. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  5. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  8. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 13 455
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 9 717
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 8 377
  4. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 3 495
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 3 335
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 3 101
  7. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 866
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Igor Matovič

Vo firmách má figurovať syn Fica, minister Kaliňák a poslanec Ján Mažgút, tvrdí hnutie.


TASR
Predseda SNS Andrej Danko.

Národniari predstavili svoj návrh už pred dvomi týždňami.


TASR 1
Ilustračné foto.

Páchateľ spôsobil chlapcovi bodné zranenia v oblasti brucha.


TASR
Ilustračné foto.

Práce ukončili skôr.


TASR

Sportnet

V Horných Otrokovciach oslávili 80 rokov futbalu exhibičným zápasom.


Juraj Hertel

Nemáme peniaze na cudzích hráčov, lamentuje.


Tréning Slovana Bratislava

Bratislavskí hokejisti absolvovali prvý tréning.


TASR
Laura Dahlmeierová

Náhodne sa spoznala s bývalým bežcom na lyžiach Michalom Malákom.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu