Bratislava 23. augusta (TASR) - Koaličná rada by dnes mala rozhodnúť o ďalšom pôsobení Pavla Ruska v kresle ministra hospodárstva a rozuzliť tak koaličnú krízu. Tá vypukla minulý týždeň, keď KDH požiadalo premiéra Mikuláša Dzurindu o podanie návrhu na odvolanie Ruska z vládneho postu kvôli nevysvetleným zmenkám za vyše 100 miliónov korún.
Predsedníctvo ANO vyslovilo v pondelok Ruskovi plnú politickú podporu a vyhlásilo, že na odchod svojho šéfa z vlády nevidí žiaden dôvod. Rusko podľa liberálov vysvetlil predsedníctvu svoje obchodné transakcie dostatočne a dôveryhodne.
Koaliční partneri však svoje stanoviská nezmenili. KDH ústami svojej hovorkyne Anny Andrujevovej potvrdilo, že naďalej požaduje Ruskovo odvolanie, inak samo odíde z vlády a nebude koalíciu podporovať ani v parlamente. Predseda SMK Béla Bugár ďalej dáva Ruskovi poslednú šancu vysvetliť nejasnosti okolo zmeniek koaličným partnerom. Ak ich však dnes minister nepresvedčí, budú žiadať premiéra o návrh na odvolanie. SDKÚ čaká na výsledky Koaličnej rady.
Rusko je presvedčený, že jeho vysvetlenia by mohli presvedčiť aspoň jedného z koaličných partnerov. Má však pocit, že kresťanskí demokrati nechcú nič objasniť a celá situácia sa im hodí do politickej stratégie. V prípade, že Dzurinda navrhne prezidentovi Ruskovo odvolanie, prijme aliancia politické rozhodnutie o ďalšom postupe po porade so svojimi krajskými štruktúrami.
Pondelkové predsedníctvo ANO však ukázalo aj rozdielne názory medzi liberálmi, ako by sa kauza mala vyriešiť. Podpredsedovia Jirko Malchárek a Ľubomír Lintner navrhovali Ruskovi abdikáciu z ministerského postu. Spolu s nimi nepodporili vyjadrenie politickej podpory svojmu predsedovi ani podpredsedovia Ľubo Roman a František Tóth a poslanec Jozef Heriban. Jedným z výsledkov tohto hlasovania bude zmena v delegácii ANO na Koaličnej rade, kde dnes namiesto Malchárka a Lintnera budú liberálov reprezentovať Juraj Plechlo a Eva Černá.
Politológovia sa zhodujú v názore, že aj po pondelkovom rozhodnutí predsedníctva ANO existuje možnosť, že liberáli ostanú členmi vládnej koalície. Môže sa tak stať jednak dobrovoľným odchodom ministra hospodárstva z funkcie, alebo sa Dzurinda rozhodne nepodať návrh na Ruskovo odvolanie. Miroslav Kusý sa domnieva, že aj v takomto by kresťanskí demokrati ostali súčasťou vlády a nenaplnili by svoje hrozby, že z nej odídu. Návrh na odvolanie by však pri súčasnej situácii v poslaneckom klube ANO mohol vyvolať jeho oslabenie alebo rozpad.
Rusko v pondelok upresnil svoje minulotýždňové vyjadrenie, podľa ktorého ministri za KDH zneužívajú silové rezorty. ANO sa rozhodla požiadať o vyvodenie politickej zodpovednosti voči ministrovi vnútra a podpredsedovi KDH Vladimírovi Palkovi, ak jednoznačne a nespochybniteľne nevysvetlí postup policajného tímu bývalého šéfa odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozefa Šáteka v troch prípadoch - kauze údajného vydierania podnikateľa Františka Mojžiša, kauze údajného vydierania riaditeľa Slovenských elektrární Miroslava Rapšíka a kauze, ktorá má špeciálne poukazovať na praktiky Šátekových vyšetrovateľov.
Kauzu zmenky otvorili koncom júla tohto roka médiá. Informovali, že Rusko už ako minister hospodárstva podpísal podnikateľovi Ľubomírovi Blaškovi jedenásť zmeniek na spolu 104,5 milióna korún. Blaško sa venoval podnikaniu v oblasti energetiky, v júni minulého roka však zomrel na infarkt. Rusko tvrdí, že celý dlh podnikateľovi vrátil, svoju interpretáciu však viackrát zmenil. Spočiatku tvrdil, že peniaze potreboval na vyplatenie dlhu svojej bývalej spoločníčke v Televízii Markíza Sylvii Volzovej, neskôr povedal, že Volzovú už vyplatil prostriedkami z jemu blízkych firiem, a tým mal teraz vrátiť peniaze. Naposledy povedal, že 40 miliónov chcel použiť na investičný projekt v spolupráci s Blaškom, ktorý však nevyšiel, a tak Blaškovi peniaze vrátil. Minister menil vysvetlenie aj v otázke, z akých prostriedkov zmenky splatil. Najprv hovoril, že peniaze vrátil z dividend televízie Markíza, hoci oficiálne už nie je spolumajiteľom, potom povedal, že časť dlhu zaplatili jemu blízke firmy, napríklad dnes už zaniknutá Národná obroda. Ďalšiu časť dlhu mal zaplatiť on ako osoba. Všetky transakcie v prípade zmeniek boli podľa Ruska v súlade so zákonom.