Rozhovor s Jaroslavom Naďom po výsluchu. Autor: SME/Dávid Zimmermann
Bývalý minister obrany JAROSLAV NAĎ bol vo štvrtok vypovedať na polícii pre kauzu darovania vojenskej munície Ukrajine. Na výsluch prišiel po návrate z Kanady v dohodnutom termíne. Po asi dvoch hodinách z neho odchádzal bez obvinenia, hoci ešte v polovici júna ho mienila polícia zadržať a o šiestej ráno ho hľadala doma.
V rozhovore vysvetľuje, ako prebiehala pomoc Ukrajine a prečo považuje trestné stíhanie za nezmyselné. Európska prokuratúra hovorí o ôsmich podozrivých, ktorí mali údajne úmyselne porušiť svoje povinnosti, ako aj rozpočtové pravidlá verejnej správy tým, že mali neoprávnene zadať objednávky na nákup munície od dvoch súkromných spoločností. Polícia preto prešetruje podozrenie, že postup verejného obstarávania mohol byť zmanipulovaný a že munícia mohla byť predražená.
V rozhovore sa dočítate:
- ako prebiehal výsluch na polícii,
- prečo Naďa nepustili do vyšetrovacieho spisu,
- ako Ukrajinci vedeli, že v skladoch štátnej Konštrukty Defence je munícia, ktorú potrebujú,
- kto preveroval cenu munície, ktorú štát kúpil a následne daroval Ukrajine,
- prečo na ministerstve obrany nevedeli, že kupujú tú istú muníciu, ktorú predtým predali ministri Ficových vlád,
- prečo Naď čakal väčšiu podporu opozičných strán,
- ako vidí spoluprácu Demokratov s inými stranami.
Ako prebiehal váš štvrtkový výsluch na polícii?
Veľmi štandardne a profesionálne. Podal som vysvetlenie k veci, odpovedal som na všetky otázky a trvalo to do dvoch hodín. Odišiel som bez obvinenia.
Vrátili ste sa aj k tomu, prečo sa vás polícia pôvodne snažila zadržať?
Iba neformálne, trochu som o tom zažartoval. Vedel som, že tam sú tri veci, v ktorých sa koná v súvislosti s pomocou Ukrajine. Jedna vec je systém S-300, potom munícia a MiGy.

K S-300 som bol vypovedať na základe telefonického predvolania asi pred dvoma-troma mesiacmi, keď mi zavolali z ÚBOK-u Banská Bystrica, či môžem o dva dni prísť do Bratislavy vypovedať.
No teraz, pri munícii, ma chceli teatrálne zadržať pred šiestou ráno doma spoločne s ďalšími kolegami. Osobne si myslím, že tam bol nejaký paparazzi pred mojím domom, aby si mohli dať fotografiu, ako ma polícia berie z domu. To im nevyšlo.
Ostáva ešte tretia vec, a to MiGy. Vyšetrovateľovi som povedal, že opäť mi stačí zatelefonovať a že keď ma budú chcieť vybrať, tak im vopred nahlásim, kde sa nachádzam, aby sa to podarilo na prvý pokus.
Tak sme sa obidvaja pousmiali a povedal, že predpokladá, že budeme fungovať cestou telefonického predvolania, ako to fungovalo vždy.
Čiže vám už nevysvetľoval, prečo tam bol pokus zadržať vás?
Ja som to ani neočakával. Z otázok, ktoré mi dávali, som pochopil, že celá konštrukcia v tejto veci je vrcholne absurdná.
Nielen, že tam nevidím nejaké svoje protizákonné konanie, ale ja tam nevidím vôbec žiadne protizákonné konanie. Sú tam body, ktoré hovoria o trestnom čine machinácie pri verejnom obstarávaní, o poškodzovaní finančných záujmov európskych spoločenstiev a o nehospodárnom nakladaní s majetkom štátu.
Pri všetkých troch je aj z mojej výpovede úplne zrejmé, že k trestnému činu nedošlo.
Viete z otázok vyšetrovateľa definovať, v čom vidia trestnú činnosť a kde je problém?
Z otázok som pochopil, čo je im podozrivé. Jedna je tá, že sme po nociach pracovali a že sme posielali e-maily, objednávky a podpisovali zmluvy v horizonte dní hneď po začiatku vojny.
Najvyšší kontrolný úrad totiž vo svojej správe napísal, že napríklad generálny tajomník služobného úradu napísal niekedy večer e-mail pánovi Gurskému (bývalý šéf štátnej firmy Konštrukta Defence, pozn. red.) a tak ďalej.
Bola však vojna, preboha, a my nielenže sme boli po nociach v robote, ale ja som prvé tri dni na ministerstve aj spal. Celé vedenie ministerstva a generálneho štábu.
Mali sme bezpečnostné rady, každý deň zasadala vláda, vrátane víkendu. Keď sa to nejakému kontrolórovi NKÚ nezdá, lebo on pracuje iba osem hodín denne, tak tomu rozumiem. Ale v tomto prípade všetci boli na nohách, lebo nám išlo o to, aby sme pomohli Ukrajine aj aby sme zaistili väčšiu bezpečnosť a ochranu Slovenskej republiky.
Otázky vyšetrovateľa smerovali k tomu, prečo ste pracovali v neštandardných časoch?
Áno, to bola jedna podozrivá záležitosť. Druhá sa týkala poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev. Európsky mierový nástroj, z ktorého nám bola preplácaná darovaná munícia, funguje tak, že vydáte muníciu na Ukrajinu, tá to potvrdí v Bruseli cestou svojho vojenského zástupcu pri Európskej únii a keď to majú potvrdené písomne, potom Európska únia prepláca náklady a tie idú priamo do štátnej pokladnice, teda do štátneho rozpočtu.
Pýtal som sa, kde tam je poškodzovanie finančných záujmov EÚ. V čase, keď sme dávali Ukrajine prvý balík munície, totiž ešte neboli schválené pravidlá na preplácanie z európskeho mierového nástroja.
Čiže sme v tom čase ani nevedeli, že to bude preplácané. To sa dohodlo až neskôr.
Čiže ste argumentovali tým, že v prvom momente bolo darovanie munície nezištné?
Áno, v prvom momente to bolo nezištné. Preto sme aj požiadali ministerstvo financií o navýšenie rozpočtu a vláda to odobrila. Bolo jedno, či to bude preplácané. Čiže tam ani nemohol byť úmysel.
Tretia vec, ktorá sa riešila, bolo obchádzanie verejného obstarávania. Ale tam žiadne verejné obstarávanie neprebehlo. Nakupovali sme od štátnej akciovej spoločnosti Konštrukta Defence na základe existujúcej rámcovej dohody, ktorá bola v minulosti podpísaná v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.
Bola to rámcová dohoda na nákup materiálu vrátane munície. My sme teda ani len neaplikovali nejaké výnimky pri obstarávaní, len sme využili uzatvorenú dohodu, ktorú sme mali.
Viete, ako vypovedali ostatní podozriví a či to vysvetlili rovnako ako vy? Pustili vás s advokátom do vyšetrovacieho spisu?
Neviem, ako vypovedali. Možno som bol až príliš opatrný, ale nekontaktoval som ostatných podozrivých. Od momentu, keď boli zadržaní, som sa obával, aby takýto prípadný kontakt niekto nezneužil, preto som im ani len nezavolal. Po svojom výsluchu som sa vyšetrovateľa pýtal, či už sa môžem ozvať svojim priateľom. Ale neviem, ako vypovedali.

Ako vám vysvetlili, že vás nepustia do spisu? Súčasná vláda v novom Trestnom poriadku priznala viac práv podozrivým ľuďom vzhľadom na to, čo sami ako politicky exponované osoby zažili vo svojich kauzách.