Poprechádzajte sa po miestach so stále neobyčajne zachovaným stredovekým charakterom alebo sa vydajte na takmer dobrodružné putovanie po kostoloch, ktoré sú jedinečnými ukážkami umenia ľudového staviteľstva.
Pamiatok, ktorých mimoriadnu hodnotu pre celé ľudstvo uznali aj celosvetové organizácie, a tak ich zaradili na zoznam UNESCO, je na Slovensku niekoľko. Či už kultúrnych alebo prírodných. Ako hovorí historička umenia a milovníčka pamiatok Petra Palíková Kohútová, rozhodne vždy stoja aj za opakovanú návštevu.
Pozrite sa na kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku jej očami. Pre denník SME pripravila svoje postrehy a odporúčania, prečo sa oplatí zahrnúť ich do letných prázdninových výprav.
Palíková Kohútová pracuje pre Múzeum mesta Bratislavy, no krásu pamiatok približuje aj širokej verejnosti na sociálnych sieťach pod menom Mrs.milovníčkapamiatok.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ktorý kraj sa označuje za perlu Slovenska a prečo.
- Na akých miestach zastal čas.
- Kde nájdete prvú doloženú svetskú renesančnú stavbu na území Slovenska.
- Kde si vzal za manželku Andrej Sládkovič svoju skutočnú lásku.
- Za ktorou líniou ste sa kedysi ocitli už v barbarskom svete.
Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia
Banskú Štiavnicu, jedno z najstarších a najkrajších miest Slovenska postavené na vyhasnutej sopke, asi netreba bližšie predstavovať. Počas jej bohatej histórie spojenej hlavne s banskou činnosťou vzniklo mnoho pamiatok, ktoré rozhodne stoja za návštevu.
Vopred však treba vedieť, jeden deň vám určite stačiť nebude. Aby ste si dokázali celé mestečko aj s okolím vychutnať, vyhraďte si celý predĺžený víkend. Napriek tomu sa môže stať, že vám niečo unikne.
Banská Štiavnica je mesto so silným géniom loci a dych berúcimi výhľadmi. Mnohé z jej architektonických dominánt sa nachádzajú na vyvýšeninách – napríklad Starý a Nový zámok či kalvária.
Starý zámok vznikol prestavbou a opevnením pôvodného románskeho kostola z 13. storočia. V jeho areáli nájdete aj Karner sv. Michala, v podzemí ktorého sa uchovávali kostrové pozostatky z hrobov bývalého priľahlého cintorína. Vo veži s názvom Himmelreich ("kráľovstvo nebeské") sa nachádza väzenie, o ktorom sa tradovalo, že ten, kto doň vkročil, sa už živý nevrátil.

Nový Zámok slúžil ako protiturecká pevnosť. Dnes v ňom nájdete expozíciu Slovenského banského múzea zameranú na obdobie tureckých vojen.
Odporúčam vyjsť aj na kopec Scharffenberg (Ostrý vrch), na ktorom sa týči komplex barokovej Kalvárie pozostávajúcej z troch kostolov, devätnástich kaplniek a Svätých schodov. Z jej najvyššieho bodu je nádherný panoramatický výhľad na celé mesto a jeho okolie.
Keď budete mať po dlhom chodení po pamiatkach chuť sa osviežiť, Banská Štiavnica ponúka ideálnu možnosť, a to kúpanie v tajchoch, čo sú umelé vodné nádrže vybudované ako súčasť unikátneho banského vodohospodárskeho systému. V minulosti ich bolo v okolí mesta približne 60. Dnes sa ich zachovalo len 24.
Najväčším a zároveň aj najnavštevovanejších je Počúvadlianske jazero s rozlohou 11,73 ha. Okrem kúpania je to jeden z východiskových bodov na výstup na Sitno, slávny a legendami opradený najvyšší bod Štiavnických vrchov.
Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia

Ak by som si mala vybrať z celého zoznamu lokalít UNESCO na Slovensku tie, ktoré by mal človek aspoň raz v živote vidieť, bez váhania by som zvolila región Spiš a lokalitu Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.
Tento kraj je právom označovaný za perlu Slovenska, nielen pre svoje historické bohatstvo, ale aj pre nádhernú prírodu, ktorá ho obklopuje. Severná časť regiónu je lemovaná Vysokými Tatrami a Pieninami, zatiaľ čo južnejšie zasahuje aj do Národného parku Slovenský raj, známeho svojimi tiesňavami, vodopádmi a turistickými chodníkmi.
Kráľovské mesto Levoča patrí medzi najvýznamnejšie historické mestá na Slovensku so zachovaným stredovekým charakterom. V minulosti bola dôležitým obchodným centrom Spiša, čo výrazne prispelo k jej kultúrnemu a hospodárskemu rozkvetu.
Najznámejším lákadlom Levoče je nepochybne najvyšší gotický drevený oltár na svete od majstra Pavla z Levoče, ktorý je umiestnený v Kostole sv. Jakuba.
Zastaviť by ste sa mali aj pri radnici z 15. storočia, s ktorou sa spája povesť o Levočskej bielej panej, Julianne Géciovej-Korponayovej. Ak vás zaujíma jej skutočný príbeh, určite navštívte expozíciu v radnici venovanú dejinám Levoče.
Na námestí stojí zachovaná klietka hanby zo 16. storočia. V minulosti do nej zatvárali ľudí, ktorí sa dopustili priestupkov alebo menších zločinov, aby ich vystavili verejnej potupe.
Spišský hrad ohromí už na prvý pohľad svojou majestátnosťou. Patrí medzi najväčšie hradné komplexy nielen na Slovensku. Pri jeho návšteve určite nezabudnite na pohodlnú obuv, vo veľkom areáli hradu sa totiž poriadne nachodíte.