BRATISLAVA. Rarita, aká sa od parlamentných volieb stala len raz, a odvtedy sa nezopakovala. Jedného dňa v novembri 2024 zaznel parlamentnou sálou hlas, ktorý bolo počuť zatiaľ len jediný raz.
Poslanec Smeru Michal Lukša musel plénu prečítať výsledky rokovania parlamentných výborov k zmluve medzi Európskou úniou a Čile.
Nešlo o vystúpenie na jeho podnet, ale o povinnú aktivitu, keď na Lukšu ako člena zahraničného výboru prišiel rad. Dovtedy 423 dní a odvtedy ďalších 219 dní volebného obdobia nepovedal Lukša v rokovacej sále parlamentu ani slovo.
Nie je predkladateľom jediného návrhu zákona, pridal sa len k šiestim hromadným iniciatívam jeho materskej strany. Za odvolanie lídra opozície Michala Šimečku z PS z funkcie podpredsedu parlamentu, za uznesenie k odsúdeniu bývalého prezidenta Andreja Kisku, za kritiku opozičných verejných zhromaždení a za kritiku mimovládok.
Aj za takýto výkon Lukšovi náleží poslanecký príjem vyše 7300 eur mesačne, v čom sú už aj paušálne náhrady mimobratislavského poslanca, keďže Lukša je zo Sniny.
Lukša tiež patrí k skupine poslancov parlamentu, o ktorých si voliči v čerstvo skončenej politickej sezóne od septembra 2024 do júna 2025 nemohli v médiách a ďalších informačných zdrojoch prečítať takmer nič.
Denník SME na základe vlastnej analýzy zostavil viaceré rebríčky poslancov parlamentu podľa počtu článkov, v ktorých o nich bola aspoň zmienka. Nástrojom bolo rozhranie Mediaboard, ktoré dokumentuje denný obsah 5380 informačných zdrojov, od najpopulárnejších denníkov a televízií, po malé informačné portály.
Zmienky v médiách sú užitočným pomocným indikátorom pre voličov, ako veľmi alebo ako málo poslanci vstupujú do verejného diania, ako a či vôbec ovplyvňujú verejnú mienku, ako sú aktívni, a či malo zmysel ich vo voľbách krúžkovať.
Celý rebríček 150 poslancov je na konci článku.
Na extrémy si vystačí Smer: Fico a Hambálek

Logickým víťazom s najväčším počtom zmienok jeho mena v článkoch medzi 1. septembrom 2024 až 30. júnom 2025 je premiér Robert Fico zo Smeru, ktorého za desať mesiacov spomínalo vyše 135-tisíc článkov.
Hoci denník SME analyzoval poslancov parlamentu, Ficove čísla ukazujú slovenské maximum. Fico je ako premiér politicky zodpovedný za politiku vlády, ako predseda strany za najsilnejšiu politickú stranu v parlamente, a ako líder vládnej koalície za jej pôsobenie.
Na úplne opačnom konci je poslanec parlamentu Augustín Hambálek, tiež člen Smeru. Za poslednú politickú sezónu sa jeho meno neobjavilo v žiadnom mediálnom výstupe. Dve zmienky, ktorá našiel Mediaboard, sú z jeho zriedkavých vystúpení v parlamente na portáli Národnej rady, ktorý nástroj tiež sleduje.